ROZHOVOR Na slovensku vraj otvorili tabu. Za prevratnú udalosť v dejinách štátu považuje analytik a spisovateľ, ktorý žije na slovensku, Sergej Chelemendik reakcie verejnosti pri návšteve ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova v Bratislave. „Myslím si, že skôr alebo neskôr vznikne nejaké politické zoskupenie, ktoré bude presadzovať vystúpenie z NATO a orientáciu Slovenska smerom k Rusku,“ uviedol tiež Chelemendik v rozhovore pre ParlamentníListy.cz. Analytik tiež tvrdí, že česká politická scéna s výnimkou prezidenta sa zásadne vyhýba geopolitickým témam.
[clear]
[col2][/col2][col2][/col2]
[clear]

Na 70. výročie oslobodenia Bratislavy prijal pozvanie ruský minister zahraničia Sergej Lavrov. Podľa niektorých médií „rozdelil Slovákov“. Do akej miery je pravdivé to, že Lavrov bol verejnosťou prijatý a prezidenta Andreja Kisku vypískali?

K dispozícii máme rad videozáznamov, ktoré situáciu presne popisujú. Z toho, čo som videl, na Kisku ľudia kričali: „Hanba! Zradca! Nechceme Kisku! „To je v slovenských dejinách niečo prevratného, pretože neviem, či niekedy takto dav kričal na prezidenta. Existuje dosť veľký predpoklad, že tento trend bude pokračovať. Na Lavrova povolávali: „Lavrov! Rusko. „Najdôležitejšie, čo som začul, ale bolo:“ Nechceme NATO. “

Spomenuli ste, že situácia môže mať pokračovanie. Aké?

Stala sa zásadná vec. Na slovensku vzniklo zoskupenie ľudí, ktorí sa neboja verejne podporiť Rusko a jeho politiku. Títo ľudia, podotýkam z rôznych skupín, sa vo sviatočný deň zišli v dosť veľkom počte. Zjednotili sa v tom, že prišli podporiť Rusko. Myslím si, že odsúdenie Kisku bolo spontánne a vyvolal to on sám tým, že prišiel samostatne, odmietol klásť vence spoločne s Lavrovom a predtým sa dosť útočne voči Lavrovovi správal, keď ho pri sebe ráno prijal. Na slovensku sa otvorilo tabu o verejnom odpore proti NATO a verejnej podpore Ruska, čo bude pokračovať. To vidím ako zásadnú vec.

Na slovensku prebiehajú demonštrácie proti umiestneniu stálej základne NATO. Ako moc je reálne, že by Slovensko nabralo iný než doterajší geopolitický smer?

V Čechách pôsobí KSČM, ktorá má v programe vzdor proti NATO a základniam. Je parlamentnou stranou. Na slovensku taká strana v parlamente nie je. Celý protest, ktorý bol na Slavíne, podľa toho, čo som videl a čítal, podporila len mimoparlamentná Komunistická strana Slovenska. Myslím si, že skôr alebo neskôr na slovensku vznikne nejaké politické zoskupenie, ktoré bude presadzovať vystúpenie z NATO a orientáciu Slovenska smerom k Rusku.

Podľa niektorých ekonómov Slovensko ale zarába na členstve v Európskej únii i na eure. V hodinovej mzde predstihlo Slovensko Českú republiku. Nebola by chyba odkláňať sa teraz od Európy a primkýnať k Rusku?

Ekonómovia sú rôzni. Pozrite sa, aké sú priemerné platy v Európe a porovnajte platy v Nemecku a v Čechách. Potom bude jasné, kto na kom zarába. Nemyslím si, že by v tejto fáze išlo o nejakú zmenu smeru, dôležitejšie je niečo iné. Európska únia, celá Európa vstúpila do vojnovej doby. Mier v Európe skončil začiatkom vojny, ktorá sa reálne odohráva na Ukrajine a na Blízkom východe. Slovensko je príliš malé, nevyvíja nejakú samostatnú politiku ani ju nebude nikdy vyvíjať. Ide o to, že možno vzniknú politické sily, ktoré dovoľujú slovensku lepšie sa orientovať a vyhnúť sa konfrontácii, vyhnúť sa pozícii oblasti, ktorá môže byť terčom. V tom vidím hlavnú úlohu a zmysel hnutia proti NATO, ktoré sa na slovensku formuje, aby tu neboli základne, aby sa Slovensko nestalo terčom v situácii, ktorá sa v Európe vyvíja smerom ku konfrontácii. To isté platí aj pre Česko.

Väčšinová interpretácia diania na Ukrajine je, že Rusko napadlo suverénny štát. Pobaltia a Poľsko sa jednoznačne obávajú agresie Ruska. Ako moc v slovenskej spoločnosti rezonuje skúsenosť z roku 1968 a neobávajú sa Slováci ruskej expanzie?

Téma ruskej expanzie je téma mainstreamových médií. Podľa mňa nie sú na slovensku účinné a v ruskú expanziu tú verí málokto. Hŕstka ľudí na slovensku, ktorí chcú pochopiť to, čo sa deje na Ukrajine, nemajú šancu, pretože z českých alebo slovenských médií sa to vďaka americkej vojnovej propagande nedozvie. Realitu mainstream skrýva pred obyvateľstvom a neukazuje skutočnosť. Keby ukázali súčasný Donbas, kde sú zničené miliónové mestá, pohľad by bol iný. Stačilo by ukázať len pol minúty tohto hororu, ale to nikto nedovolí. Myslím si, že na slovensku aj v Čechách existuje strach z určitej neistoty, nie z ruskej expanzie. Isté je, že Rusko bude musieť riešiť problém Ukrajiny, pretože nemá na výber. Či to budú ľudia vnímať tak, že Rusko útočí na Európu? To sú detské predstavy, úplne nereálne. Rusko nepotrebuje expandovať alebo na niekoho útočiť. Útočí sa na Rusko.

Značná časť verejnosti ale naopak varuje pred ruskou propagandou. Ako by ste presvedčil tých, ktorí si myslia, že je u nás dokonca masívne šírená práve ruská propaganda, že nejde o aktivitu ruských tajných služieb alebo iniciatívu financovanú z Ruska?

V tomto svete platí to, čo ukážu v televízii. Televízne kanály sa venujú protiruskej propagande. Zdá sa mi dosť zábavné hovoriť o ruskej propagande, keď ide vlastne len o skupinu ľudí, ktorí píšu niečo na webe. Pravdou ale je aj to, že udalosť, aká sa odohrala teraz pri 70. výročí osláv oslobodenia, sa nedá ignorovať. Najväčšie obavy sú z toho, že ľudia začnú verejne prejavovať svoje názory na Rusko a Ukrajinu, a to nedokážu ignorovať ani mainstreamové médiá. Správne sa toho obávajú, bude to presne tak. Čo sa týka tzv. Ruskej propagandy, keby existovali nejaké dôkazy o tom, že z Ruska niekto niečo financuje, budú okamžite vo všetkých novinách.

Ako hodnotíte politiku Smeru voči Rusku v porovnaní s českou ČSSD?

Robert Fico sa pokúša o geopolitický kompromis. Snaží sa byť zadobre so všetkými a je prekvapujúce, ako sa mu to darí. Činnosť slovenskej ČSSD v tejto veci vôbec nevidím. Nevidím nejakú líniu alebo to, že by sa viac profilovala. Zaznamenal som skôr konflikt prezidenta Miloša Zemana s americkým veľvyslancom. V tejto oblasti sa výrazne profiluje práve prezident Zeman ako človek, ktorý prezentuje svoje politické myslenie a názory. ČSSD ani iné strany, ani Babiš sa nijako neprejavujú v hodnotení zahraničnej politiky. Česká politika sa zásadne vyhýba geopolitickým témam, čo predstavuje akýsi spôsob lavírovania, ktorý je pochopiteľný a tiež neodvratný. Fico je ale v tejto stratégii výraznejší a úspešnejší. Celkom úspešne praktizuje diplomatický kompromis a každému z hráčov sa snaží vyhovieť. Druhá vec je, že tento postoj mu nevydrží večne. Časom si bude musieť vybrať.

zdroj: parlamentnilisty.cz