Hofer je známy prudkou kritikou Bruselu, je proti zmluve medzi USA a EÚ, ktorú presadzuje prezident Obama a kancelárka Merkelová. Nevíta to, že Turecko sa chce stať členom EÚ, ale Srbsko by tam naopak chcel vidieť. Čo sa týka protiruských sankcií, tak podľa názoru kandidáta N. Hofera škodí ekonomike Rakúska, ničí pracovné miesta, čo samozrejme vyvoláva reakciu. Ešte pred dvoma rokmi krajina, ktorá sa preslávila najnižšou úrovňou nezamestnanosti v Európe, teraz eviduje rast počtu nezamestnaných.

A ako hodnotí slovenská pravda jeho vyhlásenie o Kryme, ktorý podľa názoru Hofera bol omylom kedysi odovzdaný Ukrajine a po rozpade ZSSR by nemal byť považovaný za ukrajinský?

Samozrejme jeden štát, dokonca v čele s tak naladeným prezidentom, nemôže zmeniť európsku politiku voči Rusku. Na Hoferové vyhlásenia by sme sa mali pozerať podľa môjho názoru ako na výraz rastúceho všeobecného nesúhlasu Európanov s politikou EÚ voči Ruskej federácii. Sankcie, ako je vidieť, boli zavedené so súhlasom všetkých 28 krajín Európskej únie. Ak jedna krajina nebude hlasovať za ich ďalšie predĺženie, vznikne škandál.

A takou krajinou by sa pokojne mohlo stať Rakúsko, za prezidenta Hofera. Pozrieme sa na konečnú voľbu Rakúšanov 22. mája. Protivníci predsedu Slobodnej strany slobody Rakúska ešte majú čas spojiť sa a nepustiť ho do najvyššej štátnej funkcie. Každopádne je v Rakúsku väčšina pre euroskeptikov, tzn. Hoferovú stranu a „Zelených“. O čom to svedčí?

O tom, že euroskeptikov v Európe pribúda, kritická nálada voči rôznym aspektom politiky EÚ rastie v Maďarsku, na Slovensku, v Poľsku, v Čechách, teraz, ako vidíme, sa prejavila aj v Rakúsku. Euroskepticizmus, ktorým pôvodne ochorela takzvaná východná Európa, sa stále aktívnejšie prejavuje v Európe západnej. Neviem, či Brusel bude brať do úvahy tento pre neho smutný výsledok prvého kola prezidentských volieb v Rakúsku.

zdroj: sputniknews.com