[clear]

Západ varuje Rusko pred útokmi na civilné ciele v Sýrii. Medzitým NATO omylom vybombardovalo Afgánsku nemocnicu.

Neúmyselné nálety NATO si zatiaľ vyžiadali deväť obetí a desiatky ranených. Riaditeľ českej pobočky Lekárov bez hraníc Pavel Gruber serveru Lidovky.cz povedal, že hlavné je sa teraz postarať o ranených. „Obe bojujúce strany mali presné informácie o polohe nemocnice, mali dokonca presné GPS súradnice. Navyše, akonáhle bombardovanie nemocnice začalo, informovali sme patričné ​​afgánske autority. Bombardovanie ale pokračovalo ďalších tridsať minút.“ Organizácii sa zatiaľ nikto ani neospravedlnil.

Západ, na čele s USA, tvrdí, že ruské nálety v Sýrii sú zamerané skôr na povstalecké skupiny proti prezidentovi Asadovi, než na bojovníkov IS. Francúzsky prezident Hollande v piatok na rokovaní v Paríži povedal Vladimirovi Putinovi, že ruské nálety v Sýrii musia mieriť iba na islamský štát, a nie na civilné ciele.

Prezident Obama tvrdí, že Rusko nezískalo medzinárodnú podporu pre svoje bojové akcie v Sýrii, hoci bolo oficiálne požiadané sýrskym prezidentom o vojenskú pomoc. „Na strane Ruska je len Irán a sýrsky prezident, zatiaľ čo USA vedú medzinárodnú koalíciu zloženú zo 60 krajín v boji proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku“, dodal Obama.

Sýrsky minister zahraničia Walid Muallem pri piatkovom vystúpení na Generálnom zhromaždení OSN vyhlásil, že „Ruské letecké údery v Sýrii sú efektívne podporou úsilia Damasku v boji s terorizmom. Dôležitý návrh ruského prezidenta Putina na vytvorenie medzinárodne-regionálnej koalície v boji proti terorizmu získalo podporu sýrskej vlády. Nad terorizmom nemožno zvíťaziť iba zo vzduchu, a všetky bývalé operácie zvíťaziť nad ním spôsobili iba jeho rozšírenie. Letecké údery sú zbytočné, ak sa nevykonávajú v koordinácii so sýrskou armádou – jedinou silou v Sýrii, ktorá bojuje proti terorizmu „.

Pri bombardovaní nemocnice charitatívne organizácie Lekári bez hraníc (MSF) v severoafganskej meste Kunduz prišli o život traja jej zamestnanci. Ďalších 30 je nezvestných, informujú svetové agentúry. Hovorca NATO Brian Tribus pripustil, že nemocnica sa mohla neúmyselne stať terčom útoku amerického letectva.

Organizácia Lekári bez hraníc uviedla, že jej úrazové centrum „bolo niekoľkokrát zasiahnuté a sú na ňom ťažké škody“. Riaditeľ operácií Bart Janssens podľa BBC povedal, že útok na nemocnicu a zabitie jej pracovníkov organizáciu „hlboko šokovalo“, upozornil na dôsledky útoku pre dostupnosť zdravotnej starostlivosti v Kunduze.

zdroj: securitymagazin.cz

Washington podporuje a financuje ISIS. Moskva podporuje Sýriu proti ISIS

Press TV viedla interview s Michelom Chossudovkým z Centra pre výskum globalizácie v Montreale, aby diskutovala o ruskom rozhodnutí poskytnúť Damasku vojenské dodávky a humanitárnu pomoc.

Press TV: Ruská výzva svetu, aby sa pridal k sýrskej vláde a pomohol jej s bojom proti teroristom Isil, vyzerá, že doľahla k hluchým ušiam, prinajmenšom vo Washingtone. Namiesto toho tu máme US prezidenta, čo hovorí, že stratégia Moskvy v Sýrii je odsúdená ku skaze. Máme tu k tomu dve otázky: V prvom rade, čomu v ruskej stratégii Západ odporuje? A tá druhá: Prečo má Západ obavy z toho, čo nazýva údajným ruským posilňovaním v Sýrii?

Chossudovsky: V prvom rade musíme rozlišovať medzi:

– Na jednej strane medzi aktom agresie zo strany US proti suverénnemu štátu pod pláštikom „humanitárneho mandátu“, ako že „idú po“ Isil, keď v skutočnosti vieme – a je to hojne zdokumentované – že Isil je podporovaná a financovaná Spojenými štátmi a ich spojencami.

– A na druhej strane tým, čo by sme mohli opísať ako dvojstrannú vojenskú spoluprácou medzi dvoma suverénnymi štátmi, konkrétne Sýriou a Ruskou federáciou. A to je čosi, čo prebieha medzi týmito dvoma krajinami už mnoho rokov.

Rusko má v Stredomorí námornú základňu a tiež Sýrii poskytuje svoj systém protileteckej obrany S-300 rovnako ako ďalšie oblasti spolupráce zvlášť zamerané na výcvik a zbraňové systémy atď. Nemyslím, že by to akýmkoľvek spôsobom naznačovalo, že by posielali pozemné sily. K tomu nedôjde. A na tom nie je nič nové; je to súčasťou už dlhodobých vzťahov medzi týmito dvoma vládami.

Teraz čo sa týka Obamu, to je dosť diabolské vyhlásenie. Od vlaňajšieho septembra prebieha to, čo teraz už oslavuje jeden rok, tj. „US humanitárne bombardovanie“ zameranej proti Iraku a Sýrii – počas tohto obdobia došlo podľa oficiálnych čísiel k 53 000 vzletom, z ktorých sa 6 700 nazývalo „útočnými letmi“.

Teraz možno mať podozrenie, že veľký počet z tých 53 000 vzletov bol v skutočnosti zameraný na dodávky zbraní a materiálu pre ISIS (Isil), čo sú pešiaci Západnej vojenskej aliancie bojujúce proti silám sýrskej vlády.

Press TV: S akým podozrením pozeráte na nedávny nárast počtu krajín, ktoré sa náhle nechcú pridať  k US náletom na sýrsku pôdu?

Chossudovsky: No viete, Spojené štáty vždy využívali stratégiu priberania tzv. Spojencov a v niektorých prípadoch za ne na vojnovom javisku ich špinavú prácu robia tie zástupné štáty, a tak majú podporu Saudskej Arábie, Kataru; majú aj svojich európskych spojencov, majú Kanadu.

Myslím, že vodcovia týchto krajín, tzv. Západných demokracií, si musia položiť naliehavú otázku: Koho to vlastne podporujeme?

Podporujú teroristov, to je predsa jasné a zrejmé. Tie útočné lety zamerané proti Sýrii neútočia proti Isil.

Isil je nástrojom US administratívy, je to subjekt pridružený k al-Kaiíde.

Nazývali sa al-Kaiídou v Iraku, ale taká už je dlhodobá tradícia spravodajstvo Spojených štátov. US spravodajstvo podporuje „džihádistov“ a organizácie pridružené k Al-Kaide. Mnoho príslušníkov ISIS sú v skutočnosti bývalí žoldnieri z Líbyjskej islamistickej bojovej skupiny (LIFG), ktorí sa teraz pridali k Isil a – ako si pamätáme – týchto žoldnierov podporovali aj Spojené štáty a NATO.

zdroj: nwoo.org

Video: NATO vybombardovalo Afgánsku nemocnicu.