Vojenský expert Konstantin Sivkov o tom, prečo uviazla na mŕtvom bode ofenzíva vládnych síl proti teroristom v Sýrii, prečo sa Assadove vojská nedostali k tureckej hranici a neuzavreli „Idlibský kotol“, a prečo je nutné rozšíriť skupinu vzdušných síl Ruskej federácie v Sýrii.

Alexander Fateev: Vo vysielaní programu „Vzgljajd“. Dnes je naším hosťom, doktor vojenských vied, vojenský expert Konstantin Valentinovič Sivkov. Druhý týždeň pokračuje akcia vzdušno-kozmických síl Ruskej federácie na podporu sýrskej armády vo vojne proti medzinárodnému terorizmu. Ako podľa vášho názoru prebiehajú bojové akcie po leteckých úderoch našich pilotov na pozície teroristov? Aký vyzerá situácia na bojovom poli?

Konstantin Sivkov: Presne povedané, výsledkom pôsobenia tejto skupiny, sa 7. októbra podarilo organizovať na úzkej časti fronty v smere na Idlib úspešnú útočnú operáciu. Tempo útoku dosiahlo počas prvého dňa okolo 70 kilometrov. Počas ďalších 2 – 3 dní sa tempo znížilo, ale napriek tomu prebiehali úspešné bojové operácie ktoré umožnili vytvoriť kotol v ktorom sa nachádza Fronta an-Nusrat.

Potom sa ale tempo sýrskej armády prudko spomalilo. Postup sa meria v jednotkách kilometrov za deň. Áno, obsadili niektoré osídlené miesta. Avšak postup sa zasavil. Zároveň s tým bol Islamský štát schopný zorganizovať protiútok na iných miestach, aby odpútal sily.

Jedným z najviac nepríjemných momentov bolo to, že v období od 13. do 14. októbra vykonal Islamský štát úspešný útok v smere na Aleppo, v priebehu ktorého boli rozbité jednotky SSA (Slobodnej sýrska armády – protiasadovské pozn. Redakcie), oni sa dostali pod tlak Islamského štátu a dokonca zatlačili na sýrske vládne jednotky.

Už začali aktívne operácie v oblasti Damasku. To všetko donútilo sýrsku armádu, ktorá nedokončila porážku nepriateľa v tzv. „Idlibskom kotli“. A nedokončila operácie na severnom smere, nedosiahla tureckých hraníc, nepreskupila sa a nevykonáva útočné operácie. Operácie teraz prebiehajú v oblasti Damasku. Cieľom je vytlačiť ozbrojencov z predmestia Damasku a odsunúť frontovú líniu smerom na juh.

AF: V skutočnosti sa ukazuje, že mnohými očakávaný, vrátane ruských odborníkov, tzv. „Idlibský kotol“, sa nekoná? Armáda „Islamského štátu“ realizuje aktívne protiútoky v iných oblastiach. V blízkosti Damasku a na juhu. A sýrska armáda je nútená iba presúvať sily, ktoré boli vyčlenené na obkľúčenie a zničenie Islamského štátu, skupiny Fronta an-Nusrat na severovýchode. Oni nemôžu oslobodiť mesto Aleppo, ktoré sa nachádza v okľúčení 4 roky, čo je viac, ako trvala blokáda Leningradu počas Veľkej vlasteneckej vojny. Vyzerá to, že Idlibský kotol nebude?

KS: Dochádza k jasnému narušeniu spoločného scenára, kedy nie je dokončená jedna operácia a začnú sa presúvať sily na iné miesto. Toto je prvou známkou toho, že celkový plán operácie je narušený, a ciele nedosiahnuté. Venujte pozornosť ešte jednej dôležitej veci, že ruské lietadlá dramaticky zvýšili počet bojových letov. V prvých dňoch to bolo 20 – 25 bojových letov denne. Dnes toto číslo dosahuje 90 bojových letov denne.

Chcem pripomenúť, že maximálna intenzita využívania frontových a útočných lietadiel je dva lety denne. Všetko čo je nad rámec tohto režimu so sebou nesie problémy v zaistení prevádzkyschopnosti zariadení a preťažení posádok lietadiel. Bez ďalšieho zvýšenia síl našich leteckých skupín bude nemožné zabezpečiť zvýšenie intenzity akcií.

AF: Ale ak bude skupina rásť, potom musíme zvýšiť nielen vojenskú prítomnosť, budeme musieť mať vojensko-technickú základňu? Veď letisko Latakia pri celkovom zvýšení našich vzdušnýc síl bude mať len jednu pristávaciu plochu. Zabezpečiť väčší počet bojových letov nemôžeme fyzicky, pretože ak hovoríme „civilným jazykom“, sme limitovaní veľkosťou vojenského letiska. Takže, budeme musieť pripravovať alebo hľadať ešte jedno letisko?

KS: Reč je o zvýšení prevádzkovej kapacity. Letisko v Latakii má prevádzkovú kapacitu, podľa všetkých charakteristík, ktoré sú verejne známe, niekde v rozmedzí okolo 60 lietadiel. Teraz bolo dosiahnuté limitu, s ohľadom na skutočnosť, že je tam 22 vrtuľníkov a asi 45 – 50 lietadiel – to je už limit. Buď bude nutné urobiť ďalšiu leteckú základňu alebo rozšíriť toto letisko, čo znamená ďalej stavať.

Najviac nepríjemná vec je, že v prípade rozšírenia letiska tu bude veľká koncentrácia našich lietadiel v obmedzenom priestore, čo ich robí zraniteľnými pred bojovými útokmi zo strany Islamského štátu, a možno dokonca aj letectva tých krajín, ktoré budú chcieť zasiahnuť do konfliktu proti Rusku. Z tohto dôvodu je žiadúce pripraviť ďalšie letiská. Myslím, že jedným z najúčinnejších krokov boli k rozhodnutiu, diplomatickou cestou, otázka o možnosti poskytnutia ruskému letectvu letiskovej siete na území Iránu.

Potom, pracujúc z územia Iránu, čiastočne na území Iraku proti Islamskému štátu, a Iraku o to žiadal, a čiastočne na území Sýrie, môžeme tam rozvinúť dôstojnú skupinu. Priamo cez Kaspické more a Irán máme prístup a komunikačné zabezpečenie činnosti našej skupiny. Tam by sme mohli rozvinúť dôležitú skupinu 100 – 120 lietadiel na 2 až 3 letiskách, ktoré by nám mohli poskytnúť Iránci.

Áno, je možnosť využiť lietadlá s dlhým doletom, fungovať z letísk v oblasti nášho Dagestanu, tj. Z Kaspického mora. S rádiusom letu 2500 kilometrov a bojovej záťaže 7 – 10 ton, by mohli úspešne útočiť cez územie Iránu a Iraku na ciele v Sýrii. Súčasne treba ale chápať, že lietadlá TU-22 M majú oveľa menšiu presnosť bombardovania ako frontové bombardéry, a rozptyl dostatočne veľký. Ale zatiaľ sa o použití týchto lietadiel nehovorí, hoci môžu byť tiež použité.

AF: A môžeme podporiť našu vzdušne-kozmickú skupinu, ktorá pracuje priamo v dejisku vojenských operácií v Sýrii presnými zbraňami z Ruska? Nedávne údery riadených striel „Kaliber“ z oblasti Kaspického mora cez územie Iránu a Iraku, na teroristov, napríklad. Z tak veľkej vzdialenosti riadené strely zasiahli všetky ciele, aspoň podľa vyjadrenia Ministerstva obrany.

KS: Spotreba zbraní na jeden zničený cieľ boli iba 2 rakety a iba niekoľko cieľov bolo zničených za použitia 3 rakiet. Takže, dve riadené strely na jeden cieľ – to je veľmi malá spotreba zbraní, čo vypovedá o vysokej presnosti ničenia cieľov a spoľahlivosti rakiet. U američanov sa zvyčajne prideľuje na cieľ triedy „veliteľské centrum“ niekde okolo 3 – 4 striel. Súčasne je potrebné poznamenať, že fakticky sa na salvy 26 rakety podieľala celá časť Kaspickej flotily, ktorá je schopná niesť rakety. to sú 4 lode, z toho 3 malé a 1 raketová loď typ „Gepard“. Každá z týchto lodí má osem nosičov a na každý 4 rakety. To je 32 rakiet, z ktorých 26 vystrelili. Na čo obrátiť pozornosť? Druhá salva, môže byť vykonaná až po 3 dňoch, od tej doby uplynul približne týždeň.

AF: Takže to bola jednorazová akcia, ktorá mala ukázať, že môžeme zasiahnuť aj z druhého smeru?

KS: Presne tak. A zdá sa, že vzhľadom na napätú situáciu v Sýrii, vzhľadom k tomu, že ruská letecká skupina pôsobí na hranici svojich možností, to že nebola vykonaná druhá salva naznačuje, že podľa všetkého, zásoby týchto zbraní v Rusku nie sú, alebo je ich obmedzené množsto (Alebo sú na podobné účely zbytočné a drahé – pozn. redakcie).

AF: Misia ruských vzdušných síl v Sýrii – objem týchto misií dokonca trojnásobne vzrástol. Všetky zásahy základní, tovární, bunkrov kde sedia pohlavári teroristov, tiež prinášajú efektivitu. Ale o rozhodnutí, o víťazstve nad islamskou republikou v čo najkratšej možnej dobe nie je reč. Čo sa deje v skutočnosti?

KS: Po prvé, je potrebné konštatovať, že zloženie skupiny, ktoré má Rusko v Sýrii, dovoľuje účinne pôsobiť len v jednom operačnom smere. Druhý moment spočíva v tom, že naše lietadlá môžu útočiť, so zreteľom na používané zbrane predovšetkým proti stacionárnym objektom spojených so systémom operatívnej logistiky a operatívneho riadenia Islamského štátu.

Vplyv na riadiaci systém IS, a skutočný vplyv na efektivitu udalostí v prvej línii nemá. Narušenie riadenia na taktickej úrovni sa u IS obnoví v priebehu dvoch troch dní. Teroristi s ohľadom na taktiku ich správania pripomínajú partizánske oddiely, ktoré pracujú s jedným cieľom. Zničenie operačnej úrovne riadenia iba na nejakú dobu ochromia ich operačné manévre. Bojová spôsobilosť IS zostáva nemenná, majú svoje vlastné miestne siete zásobovania.

A dnes sem Spojené štáty posielajú zbrane a strelivo, a fakticky negujú akcie nášho letectva na zničenie tylu. Výzbroj bezpečne doručia rôznymi cestami, jednotlivými nákladnými automobilmi, osobnými automobilmi na pozície radikálov.

AF: Vaša predpoveď na bojové udalosti v Sýrii na najbližšie dva týždne. Čo môžete očakávať?

KS: Myslím, že v najbližších dvoch týždňoch, sa početný stav ruských síl zvýši. Počet lietadiel sa zrejme zvýši vďaka rozšíreniu prevádzkovej kapacity základne Hmeymim v blízkosti Latakie na 60 – 70 lietadiel. Intenzita jej využitia sa zvýši na 120 – 140 bojových letov, ktoré dovolia akcie v dvoch operačných smeroch a pôsobiť proti týmto skupinám.

Ja dúfam, a veríme, že pracovná sformovaná operatívna skupina dopravných kapacít, ktoré zaistia Sýrii doručenie dostatočného množstva munície tak, aby sa začala rozsiahla ofenzíva s masívnym využitím delostrelectva niekde v nadchádzajúcom týždni. Ofenzíva umožní radikálne vyriešiť problémy ako na Idlibskom smere, tak aj v tých oblastiach, ktoré sú v súčasnej dobe oslabené, v prvom rade južný smer, zabezpečiť tam stabilitu fronty.

Som presvedčený, a je celkom možné, že bude riešená otázka používania diaľkového letectva proti Islamskému štátu, a to najmä v jeho tylových oblastiach. Je celkom možné, že budú do Sýrie, aby sa zabezpečila interakcia so sýrskymi jednotkami, že budú premiestnené vrtuľníkové jednotky. Môžu to byť vrtuľníky MI-28N.

Na druhej strane, Spojené štáty budú s najväčšou pravdepodobnosťou zvyšovať dodávky vojenského materiálu. Nevylučujem, že v záujme poškodenia ruského letectva poskytnú výkonnejšie systémy protivzdušnej obrany, a to nielen prenosné systémy protivzdušnej obrany, ale aj výkonnejšie.

Počas dvoch týždňov bude napätie narastať, intenzita operácií ruských síl a ozbrojencov z IS bude zosilňovať.

Predpokladám, že IS bude posielať veľké kontingenty bojovníkov, som presvedčený, že budú predislokované z územia Afganistanu, a dopravované jediným možným spôsobom – vojenským dopravným letectvom USA, pretože spoločnú hranicu Afganistanu a Sýrie nemajú, a iné prostriedky prepravy v rozumnom časovom horizonte tiež.

Pre Spojené štáty je životne dôležité – nedopustiť ruské víťazstvo v tomto regióne.

Tak ako bude víťazstvo Assadom nad IS, ruské víťazstvo v tejto oblasti – bude to znamenať, že Američania, prinajmenšom v krátkodobom horizonte, v najbližších 10 – 15 rokoch stratia možnosť zabezpečiť si kontrolu nad týmto regiónom. A to nemôžu dopustiť. Preto za akúkoľvek cenu, podporou kohokoľvek, budú robiť všetko čo je v ich možnostiach aby porazili Assada a aby porazili skupinu ruských vojsk. Preto bude v najbližších dvoch týždňoch ozbrojený konflikt v Sýrii len narastať, vzniknú nové oblasti konfrontácie.

zdroj: euroasie.info