Český prezident Miloš Zeman je veľký islamofob. Aspoň podľa komisie pri Rade Európy, zaoberajúcou sa „rasizmom a intoleranciou“. Sám prezident sa k obvineniu vyjadril pri svojej návšteve Zlínskeho kraja. Je ním vraj prekvapený, pretože netuší, čo to znamená byť islamofobom a ako je tento pojem vlastne definovaný.

Prezident Miloš Zeman na návšteve Zlínskeho kraja reagoval na tvrdenie, že je islamofobom. Je tým vraj prekvapený, pretože sám vôbec nevie, čo to tá „islamofóbia“ vlastne je. „Pojem islamofóbia nebol nikdy korektne definovaný. Ja hovorím proti islamskému radikalizmu, „vysvetľoval pri návšteve firmy Kovárna Viva v Zlíne.

„Takže prajem autorom tejto správy jediné: Aby im niekto neodrezal zaživa hlavy,“ zakončil prezident svoje vyjadrenie.

Reagoval tak na tvrdenie, ktoré sa objavilo v správe komisie Rady Európy. Komisia nesie presný názov Európska komisia proti rasizmu a intolerancii a v stredu vydala správu ostro kritizujúcu českých politikov.

„ECRI bola z početných zdrojov informovaná, že politické prejavy neznášanlivosti nie sú vzácnym javom, a to obzvlášť v období okolo volieb. Najčastejším cieľom sú Rómovia a imigranti, v nedávnej dobe sa však tiež moslimovia stali obeťami zvýšenej islamofóbie, „píše sa okrem iného v správe.

Ako najväčších islamofobov v českej politike správa menovala poslanca Tomia Okamuru a práve prezidenta Miloša Zemana. Pokiaľ ide o neho, komisia pozdvihla obočie nad niektorými jeho výrokmi vrátane tých starších. „Aj samotný prezident je považovaný za otvoreného nositeľa protiislámských názorov; v roku 2011 údajne v rozhovore pre jeden časopis vyhlásil, že umiernený moslim je contradictio in adjecto, alebo protirečník, rovnako ako je rozporné spojenie umiernený nacista ‚, „píše sa v správe napríklad.

„Takisto vyhlásil, že, islam nie je náboženstvom mieru a už vôbec nie tolerancie, ale náboženstvom nenávisti ‚,“ píše sa v správe. Na tú v Českej republike upozornila najmä nezisková organizácia Človek v tiesni.

zdroj: parlamentnilisty.cz