Američan z ťažiarskej spoločnosti Alpine Oil and Gas, jeden protiťažiarsky aktivista a jeden občan skončili po potýčke na vrtnej plošine v Smilne v bardejovskej nemocnici.
BARDEJOV/SMILNO. Kauza ťažby ropy na severovýchode Slovenska eskalovala vo štvrtok popoludní v Smilne pri Bardejove.

Na vrtnej plošine došlo k stretom ochranky americkej ťažiarskej spoločnosti Alpine Oil and Gas a ochranárov, ktorí proti ropným vrtom na severovýchode Slovenska protestujú už viac ako rok.
Na jednu z troch plánovaných vrtných plošín (Smilno, Ruská Poruba, Oľka,) za obcou Smilno priviezli v utorok popoludní dodávatelia americko-poľsko-českej spoločnosti Alpine Oil and Gas (AOG) a tiež spoločnosti, ktorú založil konateľ AOG Stanislav Benada – Cesty Smilno, vrtnú súpravu.

Boj o plošinu

Prístupovú cestu, ktorú má Alpine Oil and Gas súdne zakázanú predbežným opatrením, im autom zablokovali protiťažiarski aktivisti. Žiadali, aby rešpektovali nariadenie bardejovského okresného súdu.

Nato im ťažiari povedali, že neide o spoločnosť Alpine Oil and Gas, ale o spoločnosť Cesty Smilno, ktorá cestu užívať môže. Keďže blokáda trvala ďalej, ťažiari využili inú prístupovú cestu a k vrtnej plošine sa dostali okľukou cez družstevnú cestu a pole.

Pri pokuse zablokovať inú časť cesty sa niekoľko desiatok metrov pred plošinou aktivistické autá stretli s džípmi ťažiarov, pričom došlo k zraneniu zástupcu AOG, Američana Rona Crowa, ktorý chcel vlastným telom zablokovať ich automobil.

Následne sa ťažiarska technika dostala cez pole na plošinu, kde došlo k ďalšiemu stretu s nespokojnými občanmi. Niekoľkí sa snažili zabrániť vrtnej súprave v práci a natočiť to na kamery. SBS-kári ale ľudí z plošiny vyviedli.

Zranený bol pritom ochranár a aktivista Viliam Bartuš s Lesoochranárskeho zoskupenia VLK a občan, ktorý nesúhlasí s vrtmi, Daniel H.

Chránili investíciu

„Pri priebehu prípravných prác na prvom prieskumnom vrte v obci Smilno bol agresívnymi aktivistami, z ktorých niektorí boli pod vplyvom alkoholu, fyzicky napadnutý pán Ron Crow hlavný technológ a výkonný riaditeľ Alpine Oil and Gas. Jeho zranenie si vyžiadalo ošetrenie v nemocnici,“ povedal hovorca spoločnosti Vladimír Miškovčík.

„Skupina aktivistov sa usilovala zabrániť spoločnosti Cesty Smilno v prejazde mechanizmov na pracovný pozemok. Robili to spôsobom, ktorý mohol ohroziť ich bezpečnosť a zdravie, preto ich pracovníci súkromnej bezpečnostnej služby upozornili, aby prestali. Keď ani opakovane neuposlúchli, pracovníci bezpečnostnej služby ich z pozemku vyviedli. Spoločnosť Alpine Oil and Gas konala v záujme ochrániť bezpečnosť a zdravie občanov a tiež vlastnú investíciu,“ dodal Miškovčík.

Stále tí istí

„Kedže AOG má zákaz vstupovať na cestu a ide im o čas, so spolumajiteľom cesty so Smilna založili pred časom eseročku Cesty Smilno, údajne na spevnenie prístupovej cesty. Včera ju použili na prechod ťažiarskej techniky na plošinu. Všetko sú to ale tí istí ľudia, ktorí na jednom konci cesty vystupovali ako Cesty Smilno a na druhom z nich zrazu stali Alpine Oil and Gas. Cesty Smilno totiž nemôžu vstupovať a pracovať na vrtnú plošine, nemajú na to geologické oprávnenie,“ vysvetľuje v piatok iniciátorka petície proti ťažbe ropy v Smilne, aktivistka Marianna Varjanová.

„Včera tu v Smilne urobili ťažiari čistú agresívnu akciu. Okrem toho že nerešpektujú platné súdne nariadenie a zranili dvoch občanov, spáchali niekoľko priestupkov a porušení zákona, ktoré budeme dávať našim právnikom na analýzu a podania,“ dodáva.

K incidentu sa vyjadrila aj prešovská policajná hovorkyňa Jana Migaľová.

„Bolo prijatých päť oznámení čo sa týka priestupkov a jedno oznámenie vo veci podozrenia na spáchanie trestného činu ublíženia na zdraví. Veci sa preverujú a v zákonnej lehote bude vo veci rozhodnuté.“

Video

zdroj: bardejov.korzar.sme.sk