Ľudia napojení na teroristické skupiny sa pokúšali v Českej republike nakúpiť pre miesta bojov outdoorové vybavenie. V Česku sa tiež liečil človek, ktorý bol v bojoch postrelený.

Bezpečnostné zložky zaznamenali prípady zneužitia českého azylového systému osobami podozrivými z terorizmu a prejazd teroristických bojovníkov cez české územie. Na medzinárodnej konferencii o problematike ochrany takzvaných mäkkých cieľov to dnes povedal riaditeľ Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Michal Mazánek.

Jiří Dreksler zo sekcie terorizmu a extrémizmu NCOZ ČTK povedal, že v prípade nákupu outdoorového vybavenia išlo o tovar za rádovo desiatky tisíc korún. Určené bolo pre „klasické miesta bojov“, poznamenal. Priamo sme vedeli, kam to vybavenie mierilo a za akým účelom tam mierilo, „povedal.

Policajti podľa neho nevedia, či títo ľudia taký tovar nakúpili aj pred tým, než bezpečnostné zložky o nákupe získali informácie.

Ohľadom človeka, ktorý sa v Česku liečil po zranení v mieste bojov, Dreksler ČTK povedal, že ide o utajovanú informáciu. „Nepremietli sme ju v trestnom konaní, poskytli sme ju len zahraničnému partnerovi. Bolo to strelné zranenie, ktoré bolo na mieste bojov provizórne preliečené a tu bolo doliečené,“ povedal. Pri príchode do Česka podľa neho dotyčný nebol v ohrození života.

Bezpečnostné zložky zaznamenali aj zneužitie českých cestovných dokladov. Podľa Drekslera ide o večný problém, zneužívané sú pasy väčšiny štátov Európskej únie. „Sú falšované alebo pozmenené preto, aby tí ľudia mohli pricestovať na územie Európskej únie alebo v pohode vycestovať,“ dodal.

zdroj: tn.nova.cz