Washington poslal do Moskvy „posledný“, prakticky ultimatívny, návrh na urovnanie sýrskeho konfliktu, uviedol denník The Washington Post s odvolaním sa na zdroje v Obamovej administratívy.

Podľa zdrojov publikácia bola správa Washingtonu Rusku na hrane ultimáta. Američania tvrdia, že ich trpezlivosť v snahe dospieť k dohode sa blíži ku svojmu koncu.

Podľa denníka Washington Post zahŕňa americký plán niekoľko položiek. Hlavnou z nich je dosiahnutie úplného prímeria v Sýrii. Washington tiež ponúka k zastaveniu všetkých letov sýrskych lietadiel a začať spoločné vzdušné operácie Ruska a Spojených štátov proti teroristom.

Pričom denník poznamenal, že zdroje v Bielom dome nespresnili, čo bude nasledovať, ak tieto návrhy nedosiahnu dohodu.

V čom má Rusko ustúpiť Spojeným štátom v Sýrii

Viac ako hodinu rokovali v Číne prezidenti USA a Ruska. Podľa všetkého predovšetkým o možnej dohode medzi Moskvou a Washingtonom o Sýrii, v ktorej má predovšetkým ustúpiť Rusko.

Agentúra Reuters priniesla podrobnosti Američanmi navrhovanej dohody a odkazuje sa na list osobitného vyslanca USA v Sýria Michaela Ratna ozbrojenej sýrskej opozícii, uviedla RIA Novosti.

Podľa dokumentu sa predpokladá, že Rusko donúti sýrske letectvo k zastaveniu bombardovaniu oblastí kontrolovaných silami „opozície“. Podľa agentúry Reuters sa to týka aj oblastí, kde sú „umiernenejšie povstalecké skupiny“ vedľa teroristov Džebhat Fatah al-Sham (Džebhat an-Nusrat).

Washington tiež trvá na stiahnutí sýrskych síl z kľúčovej zásobovacej cesty na sever od Aleppa. Z nej sa má stať demilitarizovaná zóna a jedna cesta na juhozápad od mesta má byť použitá pre poskytovanie humanitárnej pomoci. Dostup pomoci v tomto prípade by nemala blokovať žiadna zo strán konfliktu.

USA sa zo svojej strany zaviažu koordinovať s Moskvou činnosť proti al-Kájde, ale podrobnejšie informácie v liste nie sú.

Ešte pred rokovaním prezidentov si v Číne za stôl sadli ministri Lavrov a Kerry. Podľa agentúr však k zhode nedošli.

Nedávno prezident Obama konštatoval, že medzi USA a Ruskom panujú „vážne nezhody“ a podľa neho bez ústupkov Ruska bude dosiahnutie pokroku ťažké. Rusko zase konštatovalo, že Spojené štáty doteraz neboli schopné rozlíšiť, ktoré z bojujúcich skupín sú teroristi a ním podporované „umiernené skupiny“.

zdroj: parlamentnilisty.cz