Ukrajina fakticky zbankrotovala. Krajina nemá na prevádzku svojho vlastného aparátu, výpadky vo výplatách dôchodkov sa prehlbujú, armáda prestala používať vozidlá s výnimkou východu Ukrajiny, kde je frontová línia s povstaleckými územiami, pretože nie sú peniaze na naftu. Kritická situácia vyvrcholila v závere minulého týždňa, kedy jeden z poslancov Porošenkovej strany napadol v ukrajinskom parlamente premiéra Arsenija Jaceňuka. Potom sa strhla bitka, zatiaľ čo pred parlamentom sa zhromaždila demonštrácia, ktorá pálila figuríny premiéra a požadovala demisiu vlády.

Odborník na medzinárodné vzťahy, ukrajinský politológ Michael Opperskovski, poskytol televízii RT analýzu ohľadom situácie. Podľa neho MMF zmenil svoje vlastné prísne pravidlá na požičiavanie peňazí a poskytuje prekvapivo teraz Ukrajine peniaze, aj keď tá neplatí svoje dlhy a záväzky, čo by normálne každú inú krajinu diskvalifikovalo pre finančnú pomoc od MMF.

Spomeňte si na Grécko, ako sa dokola stále opakovalo, že bez splácania nebudú žiadne ďalšie úvery. Ale v prípade Ukrajiny je akosi všetko inak. Peniaze miznú v Kyjeve nevedno kde. Medzi dlhmi Kyjeva sú aj 3 miliardy dolárov, ktoré Ukrajina dlhuje Rusku a Kyjev odmieta peniaze splácať, napriek tomu však MMF ďalej poskytuje Kyjevu pôžičky. Tie však nejdú na záchranu ekonomiky, nejdú ani obyčajným ľuďom, ale Kyjev ich používa pre financovanie vojny na východe krajiny a pre potreby oligarchov, ktorí si peniaze medzi sebou rozdelia.

Situácia je taká, že Brusel očakáva migračnú vlnu z Ukrajiny vo chvíli, keď vláde v Kyjeve dôjdu peniaze na výplaty sociálnych dávok. Kyjev má finančné rezervy do konca decembra a krajina je na pokraji vyhlásenia defaultu. Brusel očakáva až 5 miliónov ekonomických utečencov z Ukrajiny budúci rok. Spolu s arabskými migrantmi tak môže dôjsť ku kolapsu sociálnych systémov aj v členských štátoch EÚ.

VIDEO: Ukrajina kompletne zbankrotovala, hrozí jej default! MMF spaľuje na Ukrajine peniaze na nátlak Berlína a Washingtonu!

 

zdroj: aeronet.cz