S nástupom novej vlády sa mení aj politický kurz Poľska. Pravdoláskari – “strážni psi demokracie” ak sa im práve hodí zúria a podrobujú nové vedenie mediálnej kritike

V Poľsku len nedávno zvíťazila strana Právo a spravodlivosť, ktorá sa v zahraničnej politike krajiny rozhodla urobiť rázne zmeny. Nová vláda odmietla utečenecké kvóty, rovnako ako ďalšie krajiny V4 – Slovensko, Maďarsko a Česká republika. Zdá sa, že Poľsko nasleduje politický model Budapešti, a to sa niektorým nepáči.

Nová poľská premiérka Beáta Szydlová krátko po voľbách uviedla, že Poliaci sa vyslovili za zmenu politiky. Vysvetlila tiež, že nastane koniec arogancie moci a dôjde k rozvoju krajiny.

Nový poľský minister vnútra Mariusz Blaszczak vyhlásil, že rozhodnutie predchádzajúcej vlády prijať 7000 utečencov bola chyba. Pre súčasnú premiérku bude podľa jeho slov najdôležitejšia bezpečnosť, a preto nepristúpi nová poľská vláda na žiadny kompromis, pretože bezpečnosť Poľska a Poliakov je rozhodujúca.

Uvedené kroky sa nepáčia niektorým predstaviteľom, a preto sa uchýlili k mediálnemu útoku. Objavili sa informácie, že nová vláda sa snaží ovládnuť ústavný súd a uskutočňuje čistky v tajných službách. „Poľská politika vstupuje do obdobia napätého pravicového populizmu, plazivej centralizácie moci, snáh o ekonomickú sebestačnosť, a útoku na liberálne hodnoty a ich nositeľa, “uviedol pre iDNES.cz Michal Šimečka z Ústavu medzinárodných vzťahov v Prahe

Nová vláda Poľska chce presadzovať záujmy krajiny, a to sa mnohým nepáči. Šéf europoslancov strany Právo a spravodlivosť Ryszard Legutko uviedol, že vzorom časti politikov je maďarský premiér Viktor Orbán, pretože sa nebojí postaviť Bruselu.

Nová premiérka Szydlová potvrdila nové smerovanie Poľska aj rozhodnutím odstrániť zo sály, v ktorej sa na úrade vlády konajú tlačové konferencie, vlajky EÚ. Svoje rozhodnutie vysvetlila slovami, že vyhlásenia po zasadnutiach poľskej vlády sa budú uskutočňovať na pozadí najkrajších červeno-bielych (poľských) vlajok.

zdroj: hlavnespravy.sk