Poľský boj za slobodu: Jastrabi vyzývajú Obamu k zásahu. Walesa hrozí občianskou vojnou. Varšavská kaviareň stráca rozhlas a televíziu. Brusel vyhráža. Poliaci sa neboja. Vydržia?

RADEK POKORNÝ komentuje súčasnú situáciu v Poľsku, kde sa zatiaľ darí odvracať „Majdan“ k zvrhnutiu novozvolenej vlády s rekordnou podporou, za to, že ako demokraticky zvolená reprezentácia mení zákony podľa želania voličov a vzďaľuje sa od Bruselu.

Po sebavedomých krokoch novej poľskej vlády, ktorá na nič nečakala a začala prijímať zákony, ako by bola vládou suverénnej krajiny, nie nemeckým protektorátom, nervozita v Bruseli a Washingtone stúpa. Po voľbách, ktoré drvivo vyhrala konzervatívna strana Právo a Spravodlivosť (PiS), sa Poľsko zjavne vydalo na cestu obrany poľských národných záujmov. Podobne ako predtým Orbánova Maďarsko.

Odbojné Poľsko

Lenže zmena v Poľsku znamená kvalitatitivne – ale aj kvantitatívne (počtom obyvateľov) – pre „majiteľa Európy“ niečo nové. Až teraz sa Stredná Európa stáva pre Brusel skutočným problémom. Reakcie nemeckých (respektíve únijných) politických špičiek je preto stále hysterickejšia. Strata Poľska práve vo chvíli, keď sa umelo vyvolaná migračná invázia dostáva do kritickej fázy, by mohla mať pre výsledok celého mocenského a sociálneho „super-experimentu“ naozaj vážne dôsledky.

Najvyšším spoločným záujmom je teraz obrana proti migrantskej invázii – teda proti násiliu, ktorým je rozhodnutý nás „humanitárne bombardovať“ Berlín aj Brusel. A v tom nám môže byť nová poľská vláda doteraz najvýznamnejším spojencom.

Práve preto poľská vláda toľko ponáhľa. Uvedomuje si, že akékoľvek zvoľnenie či zaváhanie by dalo zahraničným agentúram čas na prípravu a vykonanie štátneho prevratu typu „Majdan“ či napríklad ďalší z obľúbeného seriálu „leteckých havárií“. Že niečo také skôr či neskôr príde, je úplne isté. Starého psa nového svetového poriadku (NWO) novým kúskom nenaučíš. Napokon „tréningovo“ sa už komparz „rozcvičuje“ a v centrálach spúšťajú zastrelovacie prípravné manévre. Vyhrážky na adresu vlády pršia tak z Merkelovej Berlína, ako aj z Bruselu a Washingtonu. Odbojné Poľsko čaká horúci začiatok nového roka.

Príde Obamov zásah?

Washington Post (denník, ktorý vedľa New York Times má pre Biely dom podobný význam ako kedysi v sovietskych časoch list Pravda pre Kremeľ) vyzval minulý týždeň prezidenta Obamu „k zásahu v Poľsku“. Bol to signál ako pre predákov a priaznivcov volebných porazených strán, tak pre miestnu piatu kolónu. Podľa pokynu si zatrénovali, ale spustiť osvedčenú „politickú krízu“ demonštráciami vo Varšave (pod už trochu ošumelou „ikonou“ červených kariet), zatiaľ neprinieslo očakávané výsledky.

Dvakrát väčšia demonštrácia priaznivcov vlády blokujúca „červené gardy“ združené v narýchlo zriadenému „Komitetu na obranu demokracie“ (KOD) neumožnili prejsť k okupačnej fáze obsadenia námestia, a začať tak poľský „Majdan“. Podľa opozičných politikov združených v „bruselskej“ Občianske platforme, ktorá drvivo prehrala parlamentné voľby, súčasná vláda PiS vraj ohrozuje samotnú podstatu demokracie. Čím? No tým, že s demokratickým mandátom vládne, teda prijíma zákony. V tom tamojšia opozícia a probruselské médiá prízvukovali aj mobilné zásahové výsadky NWO, takzvané medzinárodné ľudskoprávne organizácie.

Boj o ústavný súd

Zámienkou pre rozpútanie protivládnej kampane sa stal boj o vymenovanie piatich nových členov ústavného súdu, ktorý liberáli definitívne prehrali. Pokus dosadiť do tohto telesa svojich ľudí tesne pred voľbami (keď už vedeli, že ich prehrajú), ktorí by novej vláde znemožňovali vládnuť, totálne nevyšiel. Definitívnu bodku za prvým dejstvom poľskej drámy urobil na štedrý deň senát, ktorý schválil zloženie ústavného súdu tak, ako ho vláda PiS navrhla a dva dni predtým potvrdil Sejm.

Washington Post (WP) preto Obamovi radí ako postupovať. Kaczynski a jeho strana sú podľa WP nepriateľskí voči Rusku, nedôverčiví voči Nemecku, ale všeobecne proamerickí. To vraj vytvára pre prezidenta Obamu možnosť vydierať poľskú vládu. „Washington by mal povedať vodcom vo Varšave, že oslabenie súdnictva, čistky medzi kritikmi zo štátnych médií a ďalšie prenasledovanie politických oponentov rýchlo pokazia vzťahy s Washingtonom“, píše v závere článku WP.

Washington si totiž dobre uvedomuje slabé miesto novej poľskej vlády: Rozhodnutie obhajovať národné záujmy proti Bruselu aj Berlínu, zatiaľ nemá jasne vyhranený postoj voči tlaku zo zámoria. Naopak, ruská karta, táto achillova päta poľskej východnej politiky, môže zohrať vo vydieraní poľských konzervatívcov podstatnú úlohu. „Ruský komplex“ je síce dnes už úplne iracionálny – ale práve preto má dostatočný manipulatívny potenciál.

Možno práve tu, by sme (okrem sýrskeho konfliktu) mohli hľadať aj dôvody povianočného zostrenia situácie na ukrajinskom fronte, ktorá je k odvedeniu pozornosti a zhoršenie vzťahov medzi Ruskom a Poľskom dôležitým ohniskom.

Krajný pesimizmus EÚ

Komentátor Eric Frey z rakúskeho denníka Der Standard dokonca súdi, že hlavným problémom Európy nebude v roku 2016 Ukrajina, ale Poľsko. „Poľsko s Jarosławom Kaczyńskim sa môže stať skutočným problémom pre Európsku úniu. Negatívny vplyv činnosti poľských politikov na EÚ môže byť väčší než grécka finančná kríza, ukrajinská situácia alebo možné vystúpenie Veľkej Británie, „myslí si Frey.

Právo a Spravodlivosť, ktoré podľa neho nerešpektuje ani základné „hodnoty“ EÚ (to je to, prečo vyhrala voľby, pozn.aut.), Ani demokratické princípy, vraj nasleduje tradície poľského fašizmu z obdobia medzi prvou a druhou svetovou vojnou a pokladá za svoj hlavný cieľ ochranu „zvláštnych“ poľských hodnôt pred vnútornými a vonkajšími nepriateľmi. Der Standard pripomína, že Kaczyński „nebol nikdy liberálom,“ pretože „svätosväte verí vo svoje reakčné názory a všemožné teórie sprisahania“. „Na čo to všetko môže viesť, nie je absolútne jasné. Avšak existujú dôvody pre krajný pesimizmus, pre Poľsko a pre Európu, „tvrdí Frey.

Walesa chce občiansku vojnu

Západní maintreamoví komentátori majú proste z Poľska „blbú náladu“, a tak sa chytajú akýchkoľvek náznakov, ktoré by dokázali novo zvolenú politickú reprezentáciu vo Varšave pripraviť o moc. Jedným z osvedčených kádrov je aj nositeľ Nobelovej ceny mieru (podľa významných poľských historikov spolupracovník komunistickej tajnej polície pod krycím menom „Bolek“), bývalý prezident Lech Walesa. Ten vytiahol v boji proti svojmu skoršiemu kolegovi zo Solidarity Kaczyńskému doteraz najsilnejší kartu: pohrozil rozpútaním občianskej vojny.

Walesa stojaci dnes na rovnakej strane barikády spolu s komunistickými pohrobkami proti svojim priateľom z disentu, varoval minulý týždeň pred ohrozením demokracie a vyzval na usporiadanie referenda o predčasných voľbách. Podľa jeho vyjadrenia v rozhovore pre stanicu Radio ZET, súčasná vláda koná proti Poľsku a občania by mali dať najavo svoju nespokojnosť. „Je potrebné ukázať v referende, že dve tretiny sú proti takejto vláde, a skrátiť funkčné obdobie Sejmu,“ povedal Walesa. Moc v krajine je prvýkrát v histórii sústredená do rúk jednej strany, a situácia podľa neho „smeruje k občianskej vojne“.

Pri skúsenostiach zo susednej Ukrajiny znejú tieto slová obzvlášť varovne. Je preto viac než pochopiteľné, že okrem výmeny ústavných sudcov musela nová vláda rýchlo vymeniť aj bruselských a washingtonských „krtkov“ v bezpečnostnom aparáte. Snáď najväčší odpor vyvolalo odvolanie „poľskej spojky“ u NATO. Poľská armáda obsadila pred vianocami bleskovo budovu kontrarozviedky NATO vo Varšave, pretože doterajšie vedenie odmietalo odovzdať úrad novému veliteľovi.

Idú na to cez NATO

Vedúci Služby vojenskej kontrarozviedky (SVK) Piotr Banchek, riaditeľ kabinetu ministra obrany Bartholomew Mischevich, rovnako ako „ľudia nového vedenia SVK“, v sprievode vojenskej polície obsadili budovu v centre Varšavy. „Za použitia náhradného kľúča vošli dovnútra. Hliadkujúceho dôstojníka informovali, že musí opustiť budovu a odovzdať dokumenty personálnej rezervy. Ten o tom informoval doterajšiu americkú spojku riaditeľa Centra, plukovníka Krzysztofa Dusza, ktorého už policajti nenechali vstúpiť do budovy.

Stredisko NATO pôsobí v Poľsku od roku 2014. Jeho oficiálnou úlohou je koordinovať a zhromažďovať informácie a riziká spojené s konfliktom na Ukrajine, a medzinárodným terorizmom. Práve včasné obsadenie tohto washingtonského nervového centra vo Varšave zabránilo podľa mnohých pozorovateľov širšiu koordináciu pripravovaného „bruselského“ prevratu v Poľsku.

Nemecký komisár: Zavedieme nad Poľskom dohľad

Tretí dôležitý krok proti ľahkej organizácii štátneho prevratu stihla poľská vláda ešte pred koncom roka: Je si samozrejme vedomá, že takzvané verejnoprávne médiá sú v Poľsku (tak ako v Českej republike) obsadené miestnou „kaviarňou“ – bruselskou piatou kolónou. Hlavným štábom týchto síl je (rovnako ako u nás) predovšetkým verejnoprávna televízia. A Sejm stačil tesne pred koncom roka schváliť novelu zákona, ktorá umožní, aby médium, ktoré je platené z daní poľských poplatníkov, mohol štát tiež kontrolovať.

Šokovaný Brusel, ktorý by tak stratil jeden z hlavných nástrojov protipoľskej manipulácie, reagoval na túto „neslýchanú požiadavku“ celkom výnimočne počas víkendu. Ako obvykle sa role protektora ujal nemecký „komisár“. Nemusel sa ani formálne s nikým radiť, aby vedel, že vraj Poľsko porušuje „základné zmluvy“ EÚ:

„Veľa vecí hovorí pre to, aby sme aktivovali takzvaný mechanizmus právneho štátu a na Varšavu uvalili dohľad,“ vyhlásil eurokomisár pre digitálne hospodárstvo a spoločnosť Oettinger v nedeľňajšom vydaní denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Uvalenie „dohľadu“. Lepšie politicky korektne už protektorát vyjadriť nejde. Z nemeckých úst zvlášť.

Bez ilúzií

Nerobme si ilúzie – a verme, že si ich nerobia ani poľskí vládnuci konzervatívci. Až teraz sa rozbehne celý mechanizmus, ktorý na zvrhnutie neposlušnej demokraticky zvolenej vlády v ktorejkoľvek krajine má vypracované osvedčené metódy. Najprv dohovory, potom hrozby, cukor a bič. Ak to nepomôže, prídu „akcie“. Ak však nová vláda (a prezident) dokážu vzdorovať dostatočne dlho, ich šance na opätovné získanie suverenity nad svojou krajinou, budú stúpať.

A nakoniec – nerobme si ilúzie, ani pokiaľ ide o prípadnú „solidaritu“ novej poľskej vlády s našimi záujmami. Zmena postoja k diktátu „povinných kvót“ na prerozdeľovanie migrantov nie je ústretovým gestom k nám, ale výhražným k nemeckej kancelárke. Poliaci budú jednoznačne „hrať na seba“ – ako to robili vždy – a našim záujmom to môže pomôcť skôr len akosi „mimochodom“. Napokon práve tak je to správne a prirodzené. Mali by sme konať práve tak – ak vo voľbách nájdeme reprezentáciu ochotnú skutočne vzdorovať plánom na odnárodnenie nášho prastarého štátu, tak ako sa to teraz podarilo Poliakom.

Avšak najvyšším spoločným záujmom je teraz obrana proti migrantskej invázii – teda proti násiliu, ktorým je rozhodnutý nás „humanitárne bombardovať“ Berlín aj Brusel. A v tom nám môže byť nová poľská vláda doteraz najvýznamnejším spojencom. Nie našej vláde, naším občanom.

Boh preto – a nielen pre to – Poliakom v ich aktuálnom pokuse o slobodu žehnaj!

zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz