Antoni Macierewicz naživo, jasne a v detailoch vysvetlil scenár budúcej vojny s Ruskom. Poliaci to počuli a skameneli.

Poľský minister obrany je nápadná osobnosť. Ale vôbec nie kvôli zovňajšku alebo vďaka hrdinským činom. Popularitu priniesli Antonimu Macierewiczovi jeho strategické výpočty. Podľa jeho názoru je Kremeľ so svojimi agresívnymi plánmi hlavným zdrojom svetového zla. A preto hlavnou vojenskou hrozbou pre Európu. A svoje ťaženie začne Rusko prirodzene v Poľsku, ktoré bolo a je hlavným cieľom Kremľa.

„Cieľom rokovaní Ruska je obnovenie nadvlády nad Poľskom“, povedal minister počas svojho vystúpenia pred študentmi v Toruni (jeho slová uvádza „Rádio Poľska“). Ale ťažko vyľakal poslucháčov. Oni sú aj tak maximálne vyľakaní. A to nielen kvôli informáciám o údajnom nevyhnutnom napadnutí zo strany zákerného Ruska (tomu málokto verí), ako skôr ministrovými plánmi. Hlavnému vojenskému stratégovi sa podarilo zasiať do duší spoluobčanov nielen strach, ale dokonca hrôzu. V každom prípade, ako písal časopis Polityka, do sŕdc poľských vojakov.

Pan Macierewicz rád rozpráva o budúcej vojne s Ruskom. Nedávno, pri vystúpení v sejme, naživo, jasne a v detailoch vysvetlil podrobný scenár tejto vojny. Povedal, že Rusi v prvom rade vrhnú na Poľsko svoju zvláštnu jednotku. Je to prirodzené, veď sú to najpripravenejšie útvary. Ale! to nie je len tak: ruské zvláštne jednotky budú vítané poľskými bojovníkmi územnej obrany. to znamená dobrovoľníkov z radov záložníkov. Bude ich viac ako členov ruského komanda. A podľa ministrovho plánu to zaistí Poľsku prevahu v prvej, najdôležitejšej etape vojny. Okrem početnej prevahy dobrovoľníkov poznajú miestnu krajinu a budú im aktívne pomáhať miestni obyvatelia. Predsa nebude obyvateľstvo pomáhať agresorovi! A čo? Správne – víťazstvo!

Práve komplektaciou dobrovoľníckych útvarov zo záložníkov sa minister práve teraz zaoberá. Macierewicz, ako sám povedal, tento plán vymyslel, ešte keď nebol ministrom. A teraz, keď sa ním konečne stal, objavila sa možnosť plán uskutočniť.

Vojaci v aktívnej službe aj v zálohe sú už z ministrových nápadov v stave mierneho šoku, meniaceho sa v ťažkú paniku. Veď do oddielov územnej obrany sú teraz prijímaní ľudia, ktorí sa nehodia k službe v armáde v mierovej dobe.

Plus záložníci po dvanástich rokoch služby na kontrakt. Kontaktný boj s ruskými, a vôbec s akýmikoľvek, členmi zvláštnych jednotiek, určite nikdy neplánovali. So znalosťami krajiny sa tiež moc netrafil. „Znalcov územia“ budú vyvážať k prvotnej príprave na cvičenie na dva týždne, a potom niekedy, maximálne raz mesačne, na polygón zastrieľať si.

A ich znalosť územia je obmedzená cestou do obchodu, píše Polityka. Okrem toho, do radov územnej obrany sa hlásia ľudia nie kvôli hrdinským činom, ale kvôli pár stovkám zlotých v peňaženke navyše. A nedajbože, píše poľský časopis, aby tento urastený chromý „komandos“ niekedy narazil na dvojmetrového obra zo skutočnej jednotky zvláštneho nasadenia.

Ministrom vyľakaní poľskí záložníci sa môžu utešovať tým, že pán Macierewicz si môže vymýšľať, čo chce, ale Rusko sa nechystá napádať ani Poľsko, ani nikoho iného. Takže Poliaci „nevhodní k boju“ môžu pokojne spať a dostávať prídavok k výplate. Len tak. Za nič!

zdroj: sputniknews.com