Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala Filipa Rybaniča, zamestnanca Tatrabanky, ktorý mal vidieť pohyby na účtoch Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Pri domovej prehliadke mu zaistila viacero vecí.

V rukách polície skončil v piatok popoludní Filip Rybanič, ktorý pracuje v Tatrabanke a zároveň je asistentom poslanca SaS Jozefa Rajtára. Prepustili ho až v sobotu nadránom. Národná kriminálna agentúra sa o neho zaujíma pre podozrenie, že si pozrel účty Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. Informáciu priniesol Denník N.

Prevody na ich účtoch údajne ukazujú na firmy prepojené s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, ktorý je hlavným aktérom kauzy vratiek z DPH. Pre túto kauzu sa opozícia pokúšala odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Týždenník Trend píše, že ministrovi Kaliňákovi a exministrovi dopravy Jánovi Počiatkovi mali opakovane chodiť platby z firmy, ktorú zakladal spomínaný podnikateľ.

„Minister vnútra je pripravený pred špeciálnym prokurátorom kedykoľvek vyvrátiť tieto obludné klamstvá a podsúvané nepravdivé informácie, s ktorými prichádza opozícia bez relevantných dôkazov,“ uviedol šéf tlačového oddelenia MV SR Ivan Netík.

Policajti už podľa našich informácií vzniesli voči Rybaničovi obvinenie pre ohrozenie bankového tajomstva. Banka zaujala iba všeobecné stanovisko.

„Ak by sme mali ako banka podozrenie na únik klientských dát, bezodkladne by sme vykonali kroky, ktoré by viedli k minimalizácii spôsobených škôd a k riadnemu postupu kompetentných orgánov. Ak by sa preukázalo, že došlo k zneužitiu prístupov do systémov zo strany zamestnanca, postupovali by sme nekompromisne, vrátane ukončenia pracovného pomeru či podania trestného oznámenia,“ povedala hovorkyňa Tatrabanky Zuzana Povodová.

Rajtárova výzva Kováčikovi

Poslanec Jozef Rajtár na mimoriadnom brífingu nechcel bližšie hovoriť o prípade svojho asistenta. Obmedzil sa na výzvu špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, aby začal v tejto veci okamžite konať.

„Je to obrovský problém. Neveríme, že pod vedením pána Kaliňáka by polícia konala spravodlivo,” poznamenal poslanec SaS.

Rajtár vyhlásil, že zistené skutočnosti o bankových prevodoch sú v rozpore s tvrdeniami Roberta Kaliňáka. Ten počas mimoriadne parlamentnej schôdzi hovoril, že nemá žiadne väzby na podnikateľa Ladislava Bašternáka a firmy spojené s týmto podnikateľom.

Sulík požaduje Kaliňákov odchod

Predseda strany Richard Sulík sa k otázkam možného porušenia zákona zo strany asistenta poslanca SaS tiež nechcel vyjadrovať.

„Nemáme v pláne informovať o bližších podrobnostiach o pánovi Rybaničovi,” reagoval čerstvo zvolený líder liberálov.

Pozornosť tak upriamil na Roberta Kaliňáka, resp. jeho straníckeho a vládneho šéfa Roberta Fica. Podľa Sulíka by mal šéf rezortu vnútra okamžite skončiť.

„Vyzývam Roberta Fica, aby okamžite odvolal Roberta Kaliňáka z pozície ministra vnútra,“ povedal na dnešnej tlačovej besede predseda liberálov Richard Sulík. Podľa neho sú Slováci svedkami mimoriadne závažných podozrení.

„Státisíce eur na účet ministra vnútra Roberta Kaliňáka, milióny korún na účet exministra Jána Počiatka sú mimoriadne masívne podozrenia,” vyhlásil Sulík.

Predseda SaS zároveň Ficovi odkázal, aby sa vysťahoval z bytového komplexu Bonaparte. Za jeho výstavbou totiž stojí práve Ladislav Bašternák.

„Verejnosť nevie v podstate nič o tom, z akého dôvodu, ako si to môže premiér dovoliť bývať v byte, ktorý má miliónovú hodnotu.”

Predseda hnutia NOVA Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) poznamenal, že zadržaný Rybanič sa nemohol spojiť s právnikom.

„Nebolo mu umožnené získať právnu pomoc, ani keď bolo vznesené obvinenie. Sú porušované jeho práva ako obvinenej osoby. Je zvláštne, že polícia postupuje týmto spôsobom,” upozornil Lipšic.

Kaliňák odmieta, že by vzal peniaze od Bašternáka

Minister vnútra podľa stanoviska jeho rezortu bol informovaný, že asistent poslanca za SaS Jozefa Rajtára sa z pozície zamestnanca komerčnej banky vlúpal a manipuloval s Kaliňákovým bankovým účtom za účelom posunutia informácií poslancovi Rajtárovi a novinárom týždenníka Trend a Denníka N.

„Asistent poslanca je obvinený z trestného činu ohrozenia bankového tajomstva,“ povedal riaditeľ tlačového odboru MV SR Ivan Netík pre Aktuality.sk.

Minister vnútra Robert Kaliňák podľa jeho slov takéto konanie, ktoré je veľmi nebezpečné a je evidentným trestným činom, odmieta.

„Je za hranicou akceptovateľnosti, že sa politická strana v spolupráci s niektorými novinármi neštíti v rámci politického súboja spáchať trestný čin. Konštrukcie, s ktorými vo svojich otázkach Denník N a týždenník Trend pracujú, sú nepravdivé,“ doplnil.

Netík tiež uviedol, že Kaliňák nikdy neprijal žiadne peniaze od osoby pána Bašternáka ani od firiem pána Bašternáka či už priamo alebo sprostredkovane. „Minister vnútra Robert Kaliňák o tomto prípade informoval aj svojich koaličných partnerov, a aby vyvrátil akékoľvek podozrenia, ukázal im aj všetky potrebné dokumenty,“ dodal hovorca rezortu.

Poslanec Daniel Lipšic aktuálnu kauzu porovnal s medializáciou staršieho prevodu firmy lídra OĽaNO Igora Matoviča. O tejto téme si urobil pred voľbami niekoľko tlačových konferencií premiér a predseda Smeru Robert Fico, pričom používal informácie z daňových úradov.

Podnikateľ Bašternák prenajíma Ficovi byt v komplexe Bonaparte. Aktuality.sk na to upozornili ešte začiatkom tohto roka. Podľa Daniela Lipšica je byt postavený zrejme z ukradnutých peňazí. Premiéra vyzval, aby sa odtiaľ vysťahoval a tiež navrhol, aby Kaliňáka z ministerského postu odvolal.

Video

zdroj: aktualiy.sk