Asi 500 tisíc nemeckých Rusov (Russlandeutsche), ktorí pred rokmi presťahovali do Nemecka, sa mienia vrátiť do Ruska. Uviedol to predseda Strany presťahovalcov a migrantov Nemecka – Jednota /Einheit/ Dmitrij Rempel.

Toto vyhlásenie predseda Einheitu Dmitrij Rempel urobil na Kryme, kam pricestoval na oficiálnu návštevu. S vedením polostrova a viacerých organizácií rokuje o spolupráci v oblasti turistiky, športu a ľudovej diplomacie. „Podľa nášho prieskumu viac ako pol milióna krajanov má záujem a sú pripravení vrátiť sa späť do Ruska. Samozrejme, to sú všetko približne čísla, ale počet záujemcov určite sedí,“ potvrdil Rempel v rozhovore pre krymský rozhlas.

Poznamenal, že sa pripravuje program presťahovania krajanov do Ruska. „Treba v tom urobiť poriadok. Niektorí už sami odcestovali do Ruska a je v tom menší chaos. Potom sa musia sami postarať o seba – nájsť si ubytovanie, zamestnanie, postarať sa o sociálne a zdravotné zabezpečenie a pod. Načo si robili zbytočné problémy? Keď to urobíme na štátnej úrovni, všetko pripravíme a zorganizujeme, bude to pre presťahovalcov oveľa lepšie, rýchlejšie a jednoduchšie. Neprídu na prázdne miesto: bude pre nich pripravené ubytovanie, zamestnanie a pod. Veľmi veľa ľudí sa na nás obracia, aby sme im pomohli vrátiť sa do Ruska,“ prezradil Dmitrij Rempel.

Vysvetlil, že mnohí nemeckí Rusi začali už skôr uvažovať o návrate do Ruska. Ich rozhodnutie urýchlila zhoršujúca sa ekonomická situácia, migračná kríza a vystrájania utečencov z Afriky a Blízkeho východu. „Kriminálna situácia sa zhoršila a ľudia začínajú rozmýšľať nad tým, do ktorej krajiny by mali odísť, kde je situácia pokojnejšia. Samozrejme, drvivá väčšina krajanov sa chce vrátiť do svojej bývalej vlasti, kde všetko poznajú, kde si ľahšie zvyknú na prostredie a kde majú známych a príbuzných,“ povedal Rempel.

„Kvôli sankčnej vojne Nemecko stratilo viac ako milión pracovných miest. Ľudia potrebujú prácu, pokoj, istotu, a preto odchádzajú do Ruska,“ povedal v závere Dmitrij Rempel.

zdroj: hlavnespravy.sk