Prvá čestná medaila hnutia „Československí vojaci v zálohe proti vojne“ bola daná podpraporčíkovi v zálohe Martinovi Zapletalovi. Ten sa dostal do širokého povedomia ľudí vďaka pokusu šokujúcim spôsobom zastaviť americký konvoj pri vjazde do kasární vo Vyškove. Konvoj smeroval do Estónska na cvičenie NATO Saber Strike.

Ceremónia udelenia medaily sa konala (v nedeľu 12. júna) pri dedine Mošnov v blízkosti Ostravy pri pamätníku padlých červenoarmejcov, ktorí tu zomreli pri boji s nacistami. Podplukovník Ivan Kratochvíl, člen vedenia hnutia, pri odovzdaní medaily povedal: „Vojny sa dajú odvrátiť, keď sa proti nim začne včas bojovať.

Bol to práve tento pocit, čo prinútilo Zapletala k tomu drzému aktu?

Zapletal: Akcia, ktorú som vykonal, je politickým činom. Je to vyjadrenie odporu vojnového veterána, ktorý slúžil v štruktúrach NATO. Ja konkrétne považujem túto kolónu vojenskej techniky a vojakov, ktorá plávala naším územím na územie pobaltských štátov za provokáciu a to ich cvičenie – za provokáciu voči Rusku so zámerom vyvolať nejaký konflikt. V podstate nešlo vyložene o kolónu jednotiek NATO, ale práve o kolónu armády, ktorá podľa mňa na území Európy nemá čo robiť.

Nemali ste pred akciou strach?

Samozrejme to nie je jednoduché – vstúpiť do vozovky pred idúcu kolónu vojenských vozidiel. Je to vždy riskantné. Človek nevie, aké rozkazy tí vojaci môžu mať, predsa len určite mnoho z tých vojakov pôsobilo v medzinárodných misiách. A bolo to obrovské riziko. Avšak ja som to riziko bol ochotný podstúpiť, aby som zachránil veľké množstvo ľudí.

Ako sa k vám správali na polícii?

Policajti boli veľmi korektné, ich prístup bol veľmi profesionálny. Tých policajtov bolo veľa aj na stanici i na mieste. Ale z ich správania, z ich prístupu som cítil porozumenie …

Ako vyzerá situácia dnes – bude súd, alebo len pokuta?

Celá vec bola od začiatku prešetrená pre podozrenie z priestupkového konania, čo je vlastne nižší stupeň spoločenského nebezpečenstva. Takže tam by sa to riešilo nejakou pokutou. Ale na rozkaz z vyšších miest, ešte v čase, keď som bol na policajnej stanici, prišlo, že celá vec sa musí prekvalifikovať pre podozrenie z trestného činu výtržníctva, kedy je trestná sadzba odňatia slobody, to znamená väzenie až na tri roky. V súčasnosti je celá vec stále v šetrení a ja som na pondelok za týždeň predvolaný na výsluch s advokátom. Budem vyčkávať, čo sa s tou vecou bude ďalej robiť. Som odhodlaný nenechať sa potrestať a bojovať za správnu vec.

Nevykonal ste ten čin nadarmo? Bol nejaký ohlas?

Ja som milo prekvapený, aký veľký ohlas ten môj čin spôsobil, pretože ma kontaktovalo strašne veľa ľudí. Obrovské množstvo ľudí po internete vyjadrovalo podporu a chcelo sa so mnou priateliť na Facebooku. Ľudia písali aj na Youtube. Kontaktovali ma ľudia z Brazílie, z Ruska, zo Srbska, vojaci-veteráni z Talianska, z Francúzska i obyčajní ľudia z Česka. Tá podpora bola úplne obrovská a mne to dodávalo samozrejme silu. Ja vôbec neľutujem toho, čo som urobil, som presvedčený, že môj čin bol správnym. A je potrebné, aby sa ľudia nebáli systému a postavili sa proti zlu.

zdroj: sputniknews.com