Pozemky na Liptovskej Mare kupoval od vtedajšieho ministra financií Matej Korec, ktorý je dnes šéfom Výskumného ústavu jadrovej energetiky.

Bývalému ministrovi Jánovi Počiatkovi (Smer-SD) prišlo na účet za prvej Ficovej vlády 120 miliónov korún (takmer 4 milióny eur). Informáciu zverejnil týždenník Trend, ktorý má k dispozícii uniknuté informácie z banky.

„Predal som mu najkrajšie pozemky pri Liptovskej Mare, čo dodnes veľmi ľutujem,“ povedal pre ekonomický týždenník.

Pozemky mali rozlohu 120-tisíc metrov štvorcových. Počiatek hovorí, že ich predal Matejovi Korcovi, ktorý je dnes šéfom Výskumného ústavu jadrovej energetiky (VÚJE).

Chcel budovať rekreačný areál

Exminister chcel cez firmu LM Development vybudovať na Liptovskej Mare rekreačno-športový areál. V roku 2008 ho postúpil na spoločnosť Castoria Ota Klostermanna.

Trend pripomína, že na projekt Marina Liptov potom išli štedré dotácie z eurofondov. Podľa ekonomického týždenníka vedú nitky od Castorie vedú až k premiérovi Robertovi Ficovi. Pred liptovským projektom sa Castoria volala Heso Brokers a pôsobili tam Tomáš Husenica a Monika Husenicová.

Husenica firmu po zmene názvu až do roku 2013 riadil. V rokoch 2007 až 2008 viedol ako predseda predstavenstva akciovku R.F. Development.

R.F. Development podľa zakladateľskej zmluvy, ktorú si Trend vyžiadal zo Zbierky listín, zakladal ako 51-percentný akcionár sám premiér Robert Fico.

Počiatek predal pozemky aj Bašternákovi

Počiatek v rovnakom období predal aj pozemky na Donovaloch mediálne známemu podnikateľovi Ladislavovi Bašternákovi. Tento obchod je podľa Počiatka dôvodom, prečo mu Bašternák zaplatil 9,5 milióna korún (315-tisíc eur).

Pre deravý zákon nemusia byť predaje pozemkov viditeľné v majetkovom priznaní politikov. V roku 2008 takáto kolonka nebola v tlačive. Počiatek v majetkovom priznaní na internete z roku 2008 uviedol len príjmy z funkcie a „iné“ vo výške 29 miliónov korún. Podľa jeho vysvetlenia išlo o nárast príjmov bez investícií.

zdroj: aktuality.sk