Je po voľbách, sladkých sľuboch a ako zvyčajne nastupuje tvrdá realita.

Premiér Robert Fico (Smer-SD) v auguste 2015 počas veľtrhu Agrokomplex v Nitre povedal, že vláda SR podnikne kroky, aby zastavila predaj slovenskej ornej pôdy do rúk zahraničných vlastníkov. Vládny kabinet sa pokúsi nájsť riešenie, aj pokiaľ by to malo znamenať v tejto otázke konflikt s Európskou komisiou.

Podľa najnovších odhadov SPPK by malo byť v rukách zahraničných poľnohospodárov okolo 150-tisíc až 200-tisíc hektárov (ha) poľnohospodárskej pôdy,“ priblížila. SPPK podľa nej stále zastáva rovnaký názor, že slovenská pôda má ostať v rukách Slovákov, slovenských poľnohospodárov. „Je to totiž ich základný výrobný prostriedok a ak si ho neuváženým spôsobom rozpredávame, nebudú mať naši prvovýrobcovia na čom podnikať,“ zdôraznila.

Aj preto súhlasíme s myšlienkou sprísniť legislatívu, ktorá by zabránila masívnemu výpredaju domácej pôdy. Konkrétnejšie sa k návrhu vyjadríme až potom, ako budeme poznať detaily,“ dodala hovorkyňa SPPK.

Je po voľbách a slováci už nemôžu chrániť svoju pôdu pred cudzincami.

Ministerstvo pôdohospodárstva ustúpilo Bruselu a zmení zákon, ktorý obmedzoval predaj slovenskej pôdy zahraničnému vlastníkovi.

Kým domáca poľnohospodárska výroba dlhé roky upadá, čoraz viac sem prenikajú podnikatelia zo zahraničia. Pravdou totiž je, že napriek všetkým obmedzeniam nie je pre nich ťažké obísť zákon. Úplne stačí, aby si u nás založili eseročku a pôdu môžu kúpiť.

Preto je už bežné, že veľa poľnohospodárskej pôdy patrí Dánom či Holanďanom, ktorým slovenskí farmári po finančnej stránke nedokážu konkurovať. Aj pre nespravodlivý systém agrodotácií, vďaka ktorému slovenskí farmári z EÚ dostávajú menšiu podporu ako iní.

Likvidácia sebestačnosti Slovenska tak pokračuje! Slovensko sa tak rúti do katastrofy.