Praha – Niekdajší predseda federálnej vlády Petr Pithart varuje pred premenlivými tendenciami v Česku. Tvrdí, že dochádza k miešaniu nálad a hrozí czexit, teda odchod Českej republiky z Európskej únie.

„Nie sme jediná krajina, ktorá začína byť puknutá. Všetci na vlastné oči vidíme, čo sa deje v Amerike, a každý už pochopil, že Ameriky sú dve: Jedna bude voliť Trumpa za všetkých okolností a druhá bude voliť, chtiac-nechtiac, pani Hillary, „povedal v Českej televízii Pithart.

Všíma si, že spoločnosť sa štiepi nielen v Česku a Spojených štátoch, ale napríklad aj vo Veľkej Británii, kde proti odchodu z Veľkej Británie v nedávnom referende hlasoval Londýn, hoci bola väčšina anglických okrskov pre brexit.

Podľa Pitharta za tým stojí predovšetkým globalizácia. „Globalizácia je nespravodlivá a veľmi nerovnomerne rozdeľuje benefity, prínosy dobra. Veľké mestá a prosperujúce regióny vidia svet inak ako odľahlé regióny. Je veľmi ľahké povedať, že, to sú tí hlúpejší a zaostalejší ‚, ale tak to nie je, to vôbec nie sú hlúpejší ľudí , „podotkol.

„Ich svet je iný, ich starosti sú iné, veľkej politike už vôbec nerozumejú, šmahom ju odmietajú a nemožno sa tomu čudovať. Tí ľudia robia všetko správne, akurát vidia svoju perspektívu bez veľkých nádejí,“ dodal Pithart.

Obáva sa, že po brexite budú nasledovať ďalšie odchody z Únie. „Je celkom možné, že to čaká aj nás – a to je zle. Budeme každý sám a budeme sa každý biť sám, opevníme sa a hranice si uzavrieme … a všetci na tom prekonáme,“ varuje Čechov.

zdroj: domaci.eurozpravy.cz