Vedúci predstavitelia Pentagonu a CIA požadujú prípravu „plánu B“ pre prípad, že sa nepodarí prímerie v Sýrii, oznamuje The Wall Street Journal. Navrhujú, aby bola zvýšená podpora bojovníkov, bojujúcich proti sýrskej vláde.

Hlava Pentagónu Ashton Carter, predseda zjednoteného výboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA generál Joseph Dunford, a tiež riaditeľ CIA John Brennan, sú presvedčení, že sa prímerie neuskutoční vinou Moskvy. Na poradách v Bielom dome vyzývajú, aby „boli Rusku spôsobené vážne nepríjemnosti“, oznámil WSJ zdroj v kancelárii prezidenta USA.

Carter a Dunford, ako sa očakáva, zašlú Barackovi Obamovi oficiálne odporúčania o „pláne B“. Diskusia okolo plánu už prebiehajú. V Bielom dome sa prejednáva množstvo opatrení, vrátane výzvednej podpory „umiernenej opozície“ v Sýrii, a tiež zavedenie nových sankcií proti Rusku. Pritom sú vyjadrené pochybnosti o tom, že európske veľmoci podporia novú vlnu sankcií.

Kým hlava Pentagonu považuje dohodu o prerušení streľby za „trik“, minister zahraničia USA John Kerry naopak vysoko hodnotí šance na dodržanie prímeria. Pritom sa domnieva, že prímerie umožní „preveriť, či je možné dôverovať Moskve“, povedal zdroj WSJ.

„Vzniknutá aliancia“ jastrabov „hovorí o rozporoch medzi zástupcami obranných a diplomatických úradov. Môže prejaviť nátlak na Obamu, aby ho donútila prijať tvrdšie opatrenia proti Moskve“, píše WSJ. Ak sa Barack Obama poddá, riskuje, že ešte viac zatiahne USA do sýrskeho konfliktu, hovorí sa v článku.

zdroj: sputniknews.com