Tragický utorok! Celý svet šokovali niekoľké explózie, ktoré otriasli Bruselom. K výbuchom došlo na letisku, aj na niekoľkých zastávkach metra. Tragédia si vyžiadala už niekoľko obetí.
Explózie zazneli najmä na staniciach v blízkosti inštitúcií EÚ. V hlavnom meste Belgicka sa momentálne nachádza aj slovenská europoslankyňa Monika Flašíková Beňová, ktorá len o chlp unikla tragédii. Flašíková Beňová je v šoku a svoje bezprostredné emócie vyjadrila na sociálnej sieti.

„Dnes som chcela letieť domov. Letom o 10,10. Musela som ešte ostať tu. V Bruseli. Vybuchla odletová hala. Je fajn mať v takýchto chvíľach kamošku, ktorá vás pridrží a zachráni pred zrútenim svojim vecným prístupom. Nateraz nevládzem a ani neviem napísať viac, sorry…“ uviedla europoslankyňa na svoj facebookový profil.

zdroj: cas.sk

Kde sa nachádzali v čase výbuchu naši europoslanci. „V čase výbuchu som bola na ceste do práce. Včera som na toto letisko priletela,“ povedala pre Topky europoslankyňa Anna Záborská (KDH). Prezradila tiež, že po príchode na letisko sa vždy obzrie naľavo a napravo, aby sa ubezpečila, že jej nič nehrozí.

Aj Ivan Štefanec (KDH) mal štaštie, cez inkriminované miesto prechádzal iba včera. „Správu som zachytil v kancelárii. Presne včera som tade išiel. Je to hrozné. Pripomenie to človeku, aký je život krehký,“ zareagoval na otázku, kde sa v čase výbuchu nachádzal, Ivan Štefanec (KDH).

Ako nám priznal, zaregistroval aj výbuch v metre, ktoré sa nachádza neďaleko europarlamentu. „Počujeme majáky a tá stanica je naozaj veľmi blízko. Všetci tu sledujeme, čo sa deje. Zatiaľ normálne pracujeme a žiadne bezpečnostné opatrenia neboli prijaté,“ dodal pre Topky.

Telefón nám zodvihla aj Monika Flašíková Beňová (Smer), ale nebola príliš zhovorčivá. „Nechcem sa k tomu vyjadrovať,“ dodala. Neskôr napísal na Facebooku tento status: „Dnes som chcela letieť domov. Letom o 10:10. Musela som ešte ostať tu. V Bruseli. Vybuchla odletová hala. Je fajn mať v takýchto chvíľach kamošku, ktorá vás podrží a zachráni pred zrútením svojim vecným prístupom. Nateraz nevládzem a ani neviem napísať viac, sorry.“

Kontaktovali sme aj europoslanca Branislava Škripeka (OĽaNO). Prostredníctvom jeho asistentky sme sa dozvedeli, že tím okolo Škripeka zatiaľ nemá informácie, že by niekto z ich kolegov či spolupracovníkov bol zranený. Budovu Európskej komisie dokonca uzavreli.

V europarlamente je tiež Miroslav Mikolášik (KDH). Na začiatku rokovania výboru si poslanci uctili obete minútou ticha.

Dnes mala do Bruselu letieť aj europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). „Dnes som ráno mala letieť do Bruselu, ale vzhľadom na teroristické útoky sa lety zrušili. V modlitbách myslím na všetky obete a ich rodiny. Toto šialenstvo treba zastaviť,“ napísala na Facebooku.

Richard Sulík (SAS) vyslovil úprimnú sústrasť a dodal, že Európa je vo vojne a musí brániť svoje hranice. „Skutočne brániť znamená uzavrieť a dôsledne chrániť svoje hranice, vykázať všetkých, ktorí naše zriadenie ohrozujú (takzvaní Gefährder, len Nemecko ich eviduje 8 tisíc, Francúzsko 10 tisíc), vykázať všetkých cudzincov, ktorí v Európe páchajú priestupky trestné činy,“ napísal líder SAS.

Napätie v Bruseli zaregistroval aj Eduard Kukan (SDKÚ-DS). „Od rána narastá v Bruseli nervozita a napätie. Po dvoch explóziách na letisku boli hlásené výbuchy v troch staniciach metra. Ja som v Európskom parlamente na zasadnutí zahraničného výboru, kde preberáme záležitosti podľa stanoveného programu,“ tvrdí Kukan.

Dve kolegyne nášho eurokomisára Maroša Šefčoviča boli dokonca pri výbuchoch. „Momentálne sme uzavretí v budove Berlaymont. Bezpečnostná operácia pokračuje. Naše dve kolegyne boli v čase výbuchu na letisku. Jednej sa podarilo po výbuchu skočiť do taxíka a dostať sa v šoku domov. Druhá je práve evakuovaná z letiska. Zvyšok nášho tímu je v poriadku,“ informoval podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu.

zdroj: topky.sk

Zábery z letiska: