ROZHOVOR: Ľudia na celom svete sa obávajú eskalácie vojny v Sýrii. Dr. Paul Craig Roberts, svetovo uznávaný nekonzervativný ekonóm a analytik, bývalý pracovník amerického ministerstva financií za vlády Ronalda Reagana a spoluzakladateľ tzv. „Reaganomics“, povedal americkému spravodajskému portálu King World News, že štvordňovým bombardovaním v Sýrii, Putin vyslal rozhodujúcu správu západu.

Eric King: Doktor Roberts, súčasná situácia v Sýrii, je jasná: Rusko bombarduje kľúčové ciele, zvyšok sveta sa na to pozerá a hovorí: „Putin jednoducho prevzal iniciatívu a skoncoval s šialenstvom.“

Dr. Paul Craig Roberts: Rozhodne to tak vyzerá. Viete, Putin povedal na zasadnutí Organizácie spojených národov: „Nemôžeme už dlhšie tolerovať súčasný stav vecí vo svete.“ Povedal tým Spojeným štátom, Európe a ďalším bábkovým štátom ako Kanada, Austrália a Japonsko, že Rusko už to ďalej nebude tolerovať. A o dva dni neskôr, oni (Rusi) prevzali kontrolu nad situáciou v Sýrii.

V podstate sú za to všetko zodpovedné USA. Táto skupina (myslené Islamský štát) sa vytvorila z formácií vytvorených nami v Líbyi pre zvrhnutie Kaddáfího. A keď Rusko zablokovalo plánovanú inváziu USA do Sýrie, Obama poslal tieto jednotky do Sýrie a predstieral, že to je slobodná sýrska armáda utláčaných Sýrčanov, ktorí bojovali za oslobodenie svojej krajiny od diktátora, ktorý použil chemické zbrane proti svojim vlastným ľuďom.

Ale Spojené štáty stratili kontrolu nad nimi, však to vyzerá, že pomocou tajných operácií ich Washington stále podporuje. V podstate Rusi povedali, že už nebudú tolerovať plný a rozsiahly chaos na Blízkom východe, a zastavia ho skôr, než pohltí celú Sýriu.

Dr. Paul Craig Roberts pokračuje: To, čo tu vidíme, je ozajstné prevzatie vedenia zo strany ruského prezidenta, urobil to, čo sa Spojeným štátom nepodarilo už dlhú dobu.

A to je veľmi zaujímavé, pretože ak si spomínate na jeden z najslávnejších citátov George Orwella: „Hovoriť pravdu v čase všeobecného klamu je revolučný čin“. A to je presne to, čo urobil Putin v Organizácii Spojených národov. Zdvihol sa a povedal pravdu. Opýtal sa Obamu na rovinu: „Viete vôbec, čo ste vyviedli?

Eric King: Teraz, keď sa Putin zapojil, potvrdil ruskú autoritu a skoncoval s šialenstvom, aspoň zatiaľ, čo bude ďalej?

Dr. Paul Craig Roberts: To ešte uvidíme. Ruská vláda veľmi rýchle podporila vojenskú intervenciu. Všetko sa odohralo nečakane rýchle. Toto si myslím, že je jedná z veci, ktorá omráčila Washington. Putin vystúpi v OSN a povie celému svetu, že …: „Už nemôžeme dlhšie tolerovať súčasný stav vecí vo svete.“ O dva dni neskôr už bombardovalo Rusko Islamský štát. (Smiech.) To je predsa úžasné.

A ruský štátny orgán, ekvivalentný Bezpečnostnej rade OSN rýchlo ratifikoval jeho rozhodnutie, rovnako ako ruská Štátna duma (Poslanecká snemovňa). Takže to nie sú ľudia, ktorí len tak sedia, cmúľajú múdrosti z prstov a dohadujú sa medzi sebou. Zistili, čo je nutné urobiť a konali rozhodne.

Putin bol celý čas zdvorilý

A celú tú dobu, on (Putin) bol veľmi zdvorilý (aj v momente konania rozhodujúcej vojenskej operácie). Mám na myslí to, že sa spýtal Obamu: „Chápete vôbec, čo ste vyviedli?“ (Smiech). On (Putin) nepojmenovává ľudí, ako to robia ostatní voči nemu a nevyhrážajú im sankciami. Nie je provokatívny, ale rozhodný a nemieni sa so stavom vecí zmierovať.

A nie je to len Putin – je to celá krajina. 86% obyvateľstva schvaľuje jeho postupy. To je neslýchané v akejkoľvek západnej krajine. Ak prihliadneme, že zo zostávajúcich 14%, neschvalujících jeho postupy, si 11% si myslí, že je príliš mäkký voči Západu. (Smiech) Takže, vo výsledku má on (Putin) za sebou podporu 97% Rusov. Žiadna iná krajina nepodporuje svojich politických vodcov tak masívne.

Ďalším dôležitým faktom Erik je, že Putin zdôraznil zákonnosť ruského postupu, pretože bol požiadaný o zásah legitímnym sýrskym prezidentom. To znamená, že vláda krajiny požiadala Rusko, aby zasiahlo. A Putin a jeho minister zahraničia, Sergej Lavrov zároveň upozornili, že americké a francúzske bombardovanie bolo nezákonné, pretože sa nezakladalo na požiadavke legitímnej Sýrskej vlády. Takže, oni (USA a Francúzsko), jednostranne použili vojenskú silu proti suverénnemu štátu bez akéhokoľvek povolenia zo strany legitímnej vlády.

Pre Rusko je zákonnosť dôležitá

A znovu vidíme, že je to Putin, kto kladie dôraz na právny štát a medzinárodné právo, a že Američania sú tí, ktorí to všetko porušujú. Toto vôbec nie je na prospech Washingtonu. Washington pôsobí presne tak, aký je výnimočný, nerešpektujúci medzinárodné právo a spôsobujúci chaos. Európa teraz čelí hroznej situácii, ktorú musí riešiť, pretože sa do nej dostala vlastným zavinením, pretože podporovala vojnu USA na Blízkom východe, najmä pri nasadení Islamského štátu do Sýrie.

Takže to, čo pravdepodobne príde Erik, najmä ak vezmeme do úvahy masívny príliv utečencov do Európy kvôli Americkým vojnám na Strednom východe, je oslabenie vplyvu Spojených štátov. Európania si povedia, „Naozaj chceme byť vazali Američanov? Boli sme, a ako to dopadlo? Sme zaplavení miliónmi utečencov, keď už aj bez toho máme vážne problémy v ekonomike, vysokú nezamestnanosť a riešime dlhovú krízu. “

Takže si myslím, že kurčatá sa vrátia domov na bidlo. USA spôsobili toľko nestability vo svete, toľko chaosu, deštrukcie a utrpenia, a teraz vidíme následky, za ktoré pyká Európa.

Európania budú ešte prekvapení …

zdroj: isstras.eu