Autorom textu je Paul Craig Roberts, bývalý námestník ministra financií USA pre ekonomické opatrenia, spolupracujúci redaktor Wall Street Journal a Business Week, senior asistent pre Centrum strategických a medzinárodných štúdií, ktoré je súčasťou Georgetown University. Prezident Ronald Reagan a minister financií Donald Reagan mu pridelili hlavnú úlohu pri tvorbe Economic Recovery Tax Act z roku 1981, za čo bol ocenený medailou za „mimoriadne zásluhy pri príprave hospodárskych opatrení Spojených štátov.“

V posledných rokoch 20.storočia vstúpil podvod do americkej zahraničnej politiky novým spôsobom. Washington pod falošnou zámienkou demontoval Juhosláviu a Srbsko, aby napredoval v nedeklarovanej agende. V 21. storočí sa tieto podvodné praktiky zopakovali mnohokrát. Afganistan, Irak, Somálsko a Líbya boli zničené a Irán so Sýriou by boli rovnako zničené, ak by tomu nezabránil ruský prezident. Washington tiež stojí za súčasnou likvidáciou Jemenu a zároveň povolil a financoval izraelskú deštrukciu Palestíny. Okrem toho vojensky operuje v Pakistane bez vyhlásenia vojny, vraždí ženy, deti a starších ľudí pod maskou „boja proti terorizmu“. Washingtonské vojnové zločiny konkurujú ktorejkoľvek krajine, kedykoľvek v histórii a zdokumentoval som ich vo svojich článkoch a knihách. Kto ešte verí v čistotu washingtonskej zahraničnej politiky, je stratená duša.

Rusko a Čína dnes majú strategickú alianciu, ktorá je pre Washington veľkým sústom. Rusko a Čína zabránili ďalšiemu washingtonskému prieniku do ich bezpečnosti a národných záujmov. Dôležité spojenecké krajiny budú touto alianciou chránené. Čím sa väčšia časť sveta prebudí a spozná zlo, ktoré reprezentuje Západ, tým viac krajín sa bude usilovať o ochranu Ruska a Číny.

Amerika zlyháva aj na ekonomickom fronte. Moje články a kniha „The Failure of Laissez Faire Capitalism“, ktorá bola publikovaná v angličtine, čínštine, kórejčine, češtine a nemčine, ukazuje washingtonskú poníženosť voči Wall Street a ziskuchtivosti záujmových skupín, ktoré medzitým vypitvali americkú ekonomiku a premiestnili výrobu, know-how, technológiu a miesta profesionálov do Číny, Indie a iných krajín, čím ponechali americkú rodinu napospas každoročne klesajúcemu príjmu. Dnes žije polovica 25-ročných Američanov so svojimi rodičmi alebo starými rodičmi, pretože nemôžu nájsť dostatočné zamestnanie pre nezávislú existenciu. Táto brutálna skutočnosť je zakrývaná „presstitútmi“ a médiami, zdrojom sci-fi príbehov o americkom ekonomickom oživení.

Mediálne reportáže sú od reality natoľko vzdialené, že nad tým žasnem. Ako bývalý profesor ekonómie, redaktor Wall Street Journal a námestník ministra financií pre hospodárske opatrenia, som ohromený korupciou, ktorá vládne finančnému sektoru, ministerstvu financií, regulačným agentúram a Federálnemu rezervnému systému (FED). Za mojich časov by boli na stole obvinenia a tresty odňatia slobody bankárov a vysokých vládnych predstaviteľov.

Dnešná Amerika nemá k dispozícii žiadne voľné finančné trhy. Všetky trhy sú zmanipulované FED-om a ministerstvom financií. Regulačné agentúry sú kontrolované tými, ktoré má sama kontrolovať, zatvárajú oči a ak nie, sú bezmocné pri presadení akéhokoľvek zákona, pretože súkromné záujmy sú silnejšie ako zákon. Dokonca aj vládne štatistické úrady sú skorumpované a vymýšľajú opatrenia pre bagatelizovanie inflácie. Táto lož nielenže chráni Washington pred platením nákladov na sociálne zabezpečenie a uvoľňuje peniaze na ďalšie vojny, ale podhodnotením inflácie môže vláda stvoriť skutočný rast HDP podobne, ako vytvorila 5%-nú nezamestnanosť nezarátaním znechutených pracovníkov, ktorí síce stáli o prácu, ale vzdali to kvôli vysokým nákladom na jej hľadanie. Oficiálna miera nezamestnanosti je teda 5%, ale nikto nemôže nájsť zamestnanie. Ako môže byť nezamestnanosť 5%, keď polovica 25-ročných žije s príbuznými, pretože nemajú na samostatný život? Ako píše John Williams (Shadowstats), miera nezamestnanosti, ktorá zahŕňa aj Američanov, ktorí vzdali hľadanie práce kvôli nedostatku miest, sa nachádza na úrovni 23%.

FED, nástroj úzkej skupiny bánk, vytvára ilúziu ekonomického oživenia od júna 2009 tlačením biliónov dolárov, ktoré si našli svoju cestu nie do ekonomiky, ale do cien finančných aktív. Umelý „boom“ akciových a dlhopisových trhov je podľa presstitútov finančných médií „dôkazom“ prekvitajúcej ekonomiky. Len pár učených ľudí, ktorých Amerika stratila, pochopilo, že od predošlej recesie nedošlo k žiadnemu oživeniu a nový pád je na našich pleciach. John Williams poukázal na americkú priemyselnú výrobu, ktorá nikdy neobnovila úroveň z roku 2008 (z roku 2000 už vôbec) a opäť klesla.

Americký spotrebiteľ je vyčerpaný, dusený dlhmi a nedostatkom rastúcich príjmov. Celá hospodárska politika je zameraná na záchranu niekoľkých newyorských bánk, nie na záchranu americkej ekonomiky.

Ekonómovia a švindliari z Wall Street zamietnu pokles priemyselnej výroby, keďže Amerika je dnes ekonomikou služieb. Budú predstierať, že sa jedná o high-tech služby „Novej ekonomiky“, ale servírky, barmani, pokladníci na čiastočný úväzok a ambulantné služby v skutočnosti nahradili výrobné a inžinierske práce za zlomok platu, a tak sa rúca efektívny agregátny dopyt. Ak nejaký neoliberálny ekonóm uzná problém, obviní sa Čína.

Je nejasné, či môže byť americká ekonomika oživená. Bola by nutná opätovná regulácia finančného systému, návrat pracovných miest a amerického HDP, ktorý bol „offshorovaný“ do cudziny. Vyžadovalo by si to, ako demonštruje Michael Hudson v knihe „Killing the Host“, revolúciu v oblasti daňovej politiky, ktorá by zabránila finančnému sektoru v nekalých praktikách.

Vláda USA, riadená skorumpovanými ekonomickými záujmami, by nikdy nedovolila opatrenia, ktoré sa dotýkajú výkonných bonusov a ziskov Wall Street. Dnes americký kapitalizmus zarába na predaji americkej ekonomiky a závislosti ľudí od nej. Vláda a ekonomika v Amerike „slobody a demokracie“ neslúži záujmom amerického obyvateľstva. Predaj amerického ľudu je pokrytý obrovským plášťom propagandy, ktorý poskytnú ekonómovia voľného trhu a finanční presstitúti, zarábajúci si na živobytie lžami.

Keď skrachuje Amerika, skrachujú aj washingtonské vazalské štáty v Európe, Kanade, Austrálii a Japonsku. Ak Washington nezničí celý svet v jadrovej vojne, svet bude pretvorený a skazený Západ bude zanedbateľnou súčasťou nového sveta.

zdroj: zemavek.sk