Od začiatku tohto roku pritiahlo Francúzsko o 7 percent menej turistov ako vlani. Hoteliéri smutne priznávajú, že Paríž trpí.

Hotelové komplexy, nákupné centrá a reštaurácie v Paríži i celom Franczsku hlásia výnimočný stav.

Popri zvyšujúcej sa nezamestnanosti, ktorá sa v auguste oproti júlu 2016 zdvihla o 1,4 percenta, sa výrazne utlmil aj turistický ruch.

Od začiatku roku do septembra prišlo do Francúzska o 7 percent menej turistov ako vlani. Najviac chýbajú turisti z Ázie a Ameriky.

Rusov ubudlo viac ako o tretinu, Číňanov o viac ako pätinu.

Píše o tom portál politiquefrance, ktorý cituje francúzsky denník Le Monde.

Menej pasažierov, zákazníkov aj turistov

Miera obsadenosti parížskych hotelov klesla od januára do augusta o 9,3 percenta, výpadok v reštauračných zariadeniach je ešte silnejší.

Známe reštaurácie ako La Rotonde a La Cupole prichádzajú až o polovicu svojich obratov.

Letecká spoločnosť Air France prepravila v septembri o 153-tisíc pasažierov menej, čo je v porovnaní s minulým rokom pokles o 3,4 percenta.

Najväčšie straty hlásia obchody na juhu

Zle sú na tom aj obchodné reťazce. Výpadky sa týkajú najmä obchodov v regióne Provence-Alpes-Côte d’Azur na juhu Francúzska.

Obchodné domy Printemps zaznamenali straty 15 percent z obratu. Galérie Lafayette utrpeli straty okolo 20 % svojej zahraničnej klientely od začiatku roka, podobne Monoprix.

Grand Palais múzeum zaznamenala prepad vo výške 43,9 percenta a Palác vo Versailles 20 percent. Uviedla to agentúra Reuters.

Prepúšťajú, no nehovoria o tom

Všetky odvetvia cestovného ruchu hovoria o alarmujúcom výpadku a strate príjmov.

Podľa predsedu Zväzu povolaní v odvetviach hospodárstva Rolanda Héguya je nutný sociálny plán na záchranu. Ako uviedol pre francúzsky denník Le Monde, nové pracovné miesta sa nevytvoria, práve naopak hrozí prepúšťanie. Najmä v reštauračnom sektore.

„Hotely už prepúšťajú svojich zamestnancov aj keď to oficiálne nepripúšťajú. Odvetvie cestovného ruchu je na kolenách a potrebuje úľavy. Hotelieri potrebujú zbrane, aby sa mohli brániť,“ povedal v auguste agentúre Reuters vedúci spoločnosti MKG, ktorá sa zaoberá výskumom v hotelovom priemysle, Georges Panayotis.

Nádej na záchranu je v nedohľadne

Pomoc vo forme 10 miliónov eur, ktorá mala Francúzsku prísť v polovici októbra a ktorú plánoval uvoľniť Medzirezortný výbor turistického ruchu, je odložený na neurčito.

Popri sume, koľko príjmov turizmus v krajine produkuje, je táto suma podľa Héguya nedostatočná. Cestovný ruch vo Francúzsku tvorí 7 percent HDP v krajine, vlani priniesla do štátneho rozpočtu 170 miliárd eur.

zdroj: cestovanie.aktuality.sk