Pápež František na svojej americkej návšteve zavítal do sídla OSN v New Yorku. V prejave sa venoval všetkým dôležitým súčasným konfliktom alebo utečeneckej kríze.

Čierna, lesklá, zlatisto trblietavá. A do toho mladí nadšenci na schodoch vášnivo mávajúci, všetci v bielom. Vstup do newyorského mrakodrapu The Trump World Tower v piatok ráno obsadili fanúšikovia medzinárodnej celebrity. Nečakali ale na Donalda Trumpa, pred ústredím výstredného miliardára a kandidáta na amerického prezidenta vítali pápeža Františka. Komplex sa nachádza priamo oproti Trumpovej budove.

Pápež František pritom pri svojej piatkovej návšteve ústredia OSN v New Yorku rozšíril rad vozidiel, z ktorých zdravil svojich priaznivcov. Tesne predtým, ako vystúpil na 70. zasadnutí Valného zhromaždenia, prehovoril si s generálnym tajomníkom OSN Pan-Ki Munom a následne sa privítal s desiatkami zamestnacov tejto medzinárodnej organizácie.

Sedel pritom na predĺženej, „limuzínovitej“ verzii golfového elektrovozíku, ktorý ho previezol útrobami centrály. Spoločnosť mu na dvojsedačce robil Pan Ki-Mun.

Počas svojej americkej cesty už nadchol automobilových priaznivcov, keď po utorkovom prílete do USA na washingtonskom letisku prestúpil do čierneho Fiatu 500L. Ten istý model turínskej automobilky ukázal tisíckam priaznivcov aj na Manhattane vo štvrtok, z letiska JFK ho dopravil do mesta ešte vrtuľník, potom už ale nasledovala prechádzka vo Fiate.

Neskôr predsa len presedlal do ikonického papamobilu – bieleho pancierového, pre pápeža špeciálne upraveného terénneho vozidla s presklenou nadstavbou na streche. Nebol to ale Mercedes ML, v ktorom býva k videniu najčastejšie, ale americká klasika Jeep Wrangler.

Pri svojom takmer hodinovom vystúpení v OSN, ktorému načúvali lídri celého sveta vrátane napríklad nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, sa pápež František dotkol tak ústrednej témy zhromaždenia, ktorou je udržateľný rozvoj, tak tomu, čo aktuálne hýbe svetovou politikou, teda imigrácie a vojen na Blízkom východe . „Sýria, Irak, Južný Sudán, Líbya … nesmieme zabúdať, že kríza v týchto krajinách sa dotýka konkrétnych ľudí, našich bratov a sestier,“ vyzval k pomoci s tým, že sociálne či ekonomické vylúčenie niektorých ľudí či celých etnických skupín je porušením ľudských práv .

„Je to dôsledok postupne narastajúcej kultúry plytvania,“ zhrnul pápež, že škodlivé je ako zlé správanie k životnému prostrediu, tak ľuďom vrátane utečencov. Skritizoval tiež barbarstvo, ktorého sa dopúšťajú teroristi z Islamského štátu, ktorí vraždia a ničia historické pamiatky.

Po začiatku valného zhromaždenia sa v protiľahlej uličke vedľa The Trump World Tower objavilo niekoľko demonštrujúcich skupín predovšetkým proti Číne alebo Indii.

Spojené štáty prijali pápeža ako svojho druhu popkultúrnu ikonu, všetky médiá jeho návšteve venujú mimoriadnu pozornosť. New York, inokedy zvyknutí na procesiu politických i podnikateľských elít, ako by sa pri jeho pobyte čiastočne spomalil.

Čo bolo samozrejme dané aj tým, že tisícky policajtov v uliciach dramaticky obmedzili dopravu. Z OSN argentínska hlava katolíckej cirkvi vyrazila k pamätníkom obetí útokov z 11. septembra 2001, popoludní slúžil omšu pre 20 tisíc ľudí v slávnej aréne Madison Square Garden.

Do New Yorku navyše pápež prišiel v špecifickej dobe, miestna katolícka arcidiecéza neprechádza najlepším obdobím, ubúda jej veriacich a má aj ekonomické starosti, cez leto napríklad ohlásila výpredaj svojich nehnuteľností. Symbolické preto je pápežovo stretnutie s imigrantmi a deťmi v Harleme, kúsok od zrušeného kostola.

Zároveň v meste narastá nespokojnosť z množstvom bezdomovcov v uliciach, ľudia bez strechy nad hlavou pritom patria k tým, ktorým pápež práve v USA venoval niekoľko dlhých pasáží vo svojich prejavoch a kázňach.

Do Vatikánu sa spoza oceánu František vráti v nedeľu, predtým ešte prejde z New Yorku do Filadelfie, kde sa okrem iného stretne s tisíckami katolíckych rodín.

zdroj: zahranicni.ihned.cz