Postoj pápeža Františka k migrácii je falošný, jeho gestá prázdne, je presvedčený bývalý prezident Václav Klaus. Povedal to dnes v rozhovore ČTK s tým, že to nemôže vydýchať. Kritizoval tiež Európsku úniu alebo nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú za ich kroky počas migračnej krízy, ocenil naopak zásah Ruska v Sýrii.

„Pomoc blížnemu svojmu je pekný princíp a každý si má pre seba zvoliť toho blížneho svojho, ktorému chce pomôcť, ale klamať o tom, že pomáham miliónom, desetimilionom prázdnymi gestami, to ja jednoducho nemôžem vydýchať,“ uviedol Klaus, podľa ktorého bola Františkova výzva na prijímanie utečencov falošná.

Hlava katolíckej cirkvi vyzvala v septembri európskej farnosti, náboženské združenia a kláštory, aby sa každý ujal aspoň jednej utečeneckej rodiny. Aj v ďalších svojich vystúpeniach František apeloval na ľudskosť k utečencom, ktorí prichádzajú do Európy. Podľa Klausa ale pápež predvádza faloš, ktorú vraj exprezident nemôže prežiť a vystáť.

Veľmi kriticky sa Klaus pozerá aj na postup Európskej únie, ktorá podľa neho migračnú krízu nezvláda a ani hypoteticky zvládať nemôže. „Ja myslím, že pri svojom spôsobe videnia sveta, pri svojom rozložení inštitúcií, pri svojej totálnej dedemokratizácii a postdemokratizácii tak to zvládať nemôže. Ja v Európskej únii žiadnu nádej pre budúcnosť nevidím,“ uviedol.

S úsmevom vraj prijal aktuálne výroky nemeckej kancelárky o utečencoch. „To sa mi zdá smiešne. Osoba, ktorá výslovne vyzvala migrantov k pochodu na Európu … zrazu ona sa teraz stavia do čela opačného pohľadu,“ poznamenal k vystúpeniu Merkelovej na zjazde Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Nemecká kancelárka v ňom zdôraznila, že je potrebné pracovať na znížení počtu utečencov, ktorí do EÚ i do Nemecka prichádzajú.

Pokiaľ ide o konflikt v Sýrii, odkiaľ do Európy prišli státisíce utečencov, vyjadril Klaus presvedčenie, že keby nebola americká invázia do Iraku v roku 2003, nebol by dnešný sýrsky problém tak veľkým. Kriticky vníma pôsobenie Západu, „ktorý je stále tak hlúpy, že viac bojuje so sýrskym prezidentom Asadom než s islamistami“.

Naopak víta postup Ruska. „Rusko zareagovalo naozaj v poslednej chvíli a myslím, že to bol pokus zatiahnuť za záchrannú brzdu, keď Západ totálne rezignoval v predchádzajúcich mesiacoch, štvrťrokoch, rokoch na stret s islamskou republikou. To myslím, že sa Rusku podarilo,“ podotkol. Verí, že to povedie k zmene situácie v krajine.

zdroj: parlamentnilisty.cz