Moskva dáva pokojnú a adekvátnu odpoveď na všetky hrozby, urážky a ponižovanie, ktorým bola dosiaľ vystavená. Po jej brilantnom vstupe a následnom účinkovaní v sýrskom konflikte dnes už azda nikto nepochybuje o tom, že Barack Obama sa svojimi nedávnymi rečami o Rusku ako o „regionálnej mocnosti“ počtársky prerátal, politicky diskvalifikoval a ľudsky zosmiešnil.

Gigantická „ruská bublina“ oslepuje systémy detekcie

Paniku v západných vojensko-politických kruhoch vyvolala správa, že radary, elektronické navádzacie systémy i satelitný príjem narúša v rádioelektronickom priestore s priemerom 600 km nový systém elektronických rušičiek, ktorý na svojej základni v sýrskej Latakii nasadilo Rusko. Spolu so systémom protiraketovej obrany S-300 na palube neďaleko kotviaceho ruského krížnika to vytvára efekt, ktorý najvyšší veliteľ NATO v Európe Philip Breedlove nazýva gigantickou „ruskou bublinou“ A2/AD (anti access/area denial). Tá údajne dokáže paralyzovať akékoľvek zbrane vo svojom dosahu.

Ako uvádza článok Daily OSNet, leteckým silám NATO to znemožňuje lietať, pretože vo vnútri bubliny sú takpovediac oslepené. Jeho autor pátra, o akú tajnú technológiu ide. Predpokladá, že sa podobá systému „Ryčag“, čo je pákový efekt koncernu rádiologickej technológie Kret, s ktorého taktickou verziou novinárov v Rusku oboznámili už v apríli 2015. Armádny variant disponuje funkciami oveľa väčšieho rozsahu a odhaduje sa, že v súčasnosti neexistuje nič, čo by ho dokázalo prekonať. Jeho funkciou je oslepovanie systémov detekcie, ako sú radary či sonary, a ochrana lietadiel, vrtuľníkov, bezpilotných prístrojov, pozemných a námorných síl v okruhu niekoľkých stoviek kilometrov. Môže sa inštalovať na akékoľvek druhy ozbrojených síl – letecké (vrátane lietadiel a vrtuľníkov Mi-8MR), pozemné, ako i lodné.

Ďalším postrachom Su-34 vybavený systémom REB

Generál Breedlove, známy svojimi častými a nevyberavými antiruskými výpadmi, má z tejto nepríjemnej novinky očividne nočné mory. „Okrem Pobaltia a Čierneho mora nám teraz Rusi zablokovali aj prístup do Stredomoria,“ poznamenal s preňho netypickou sebaľútosťou. A nielen z nej. Podľa agentúry RIA Novosti dostane ruský rezort obrany ešte v novembri tohto roku prvú sériu špeciálnych kontajnerov, schopných zmeniť štandardný frontový bombardér Su-34 na špecializované lietadlo rádioelektronického boja (REB). Na koncoch krídel sa pod jeho trupom inštaluje základná jednotka viacfunkčného komplexu REB Chibiny-10V, ktorý dokáže efektívnym rádioelektronickým rušením ochrániť nielen seba, ale i ďalšie lietadlá v skupine.

Zmysel pre realitu sa začína kde-tu objavovať už aj v Kongrese USA. „Zintenzívnenie amerického zasahovania do občianskej vojny v Sýrii pomocou pozemnej operácie bude chybou, ktorá spôsobí ešte väčší chaos a riziko pre amerických vojakov. Nie je správne si myslieť, že bude mať za následok niečo iné než ich vystavenie priamemu ohrozeniu,“ píše v reakcii na úvahy a plány Bieleho domu vo svojom článku pre USA Today senátor za New Mexico Tom Udall, poukazujúc na absenciu realistického akčného plánu. Podľa neho pravdepodobnosť toho, že sa v Sýrii dostane k moci režim priateľský voči USA, je veľmi nízka, a to aj dokonca v prípade, keď sa Washington rozhodne poslať do tejto krajiny veľký vojenský kontingent.

USA a NATO vyvolávali ducha, ktorého sa teraz boja

Politickým a vojenským komentátorom nemohla uniknúť skutočnosť, že v posledných dňoch a týždňoch sa charakter, obsah i tón kritickej rétoriky na adresu Vladimira Putina pozvoľna mení. Jeho počínanie vo viacerých regionálnych aj globálnych krízach vnáša do ich riešenia svieži hybný impulz a prísľub východiska. Na druhej strane sú situácie, keď je rešpekt inak, než ukázaním sily, nevynútiteľný. Na medzinárodnej scéne je takýto nástroj primeraný najmä ak si niekto arogantne namýšľa, že len on jediný vlastní patent na pravdu a je povolaný rozhodovať o smerovaní, osude, ba dokonca o bytí či nebytí iných.

Technologický pokrok v ruskej armáde neprišiel zo dňa na deň a už vôbec nie bezdôvodne. Jeho najsilnejším stimulátorom sa po minulé dve desaťročia stal premyslený harmonogram nepriateľských krokov USA a NATO. Svojím agresívnym vystupovaním a provokatívnym približovaním sa k hraniciam Ruska si obidvaja vykoledovali nečakanú protireakciu, ktorej razantnosť, cielenosť a sofistikovanosť ich doslova ochromila. Dalo by sa obrazne povedať, že dlhý čas ľahkovážne vyvolávali ducha, ktorého sa teraz boja.

zdroj: zemavek.sk