Zlodej kričí „chyťte zlodeja“. Takto vyzerá situácia s prezidentom Petrom Porošenkom po prevalení správ z Panamských dokumentov. Po tom, ako vyhlásil vojnu oligarchom a Ukrajinu má vyviesť z politickej krízy, sa do nej sám zamotal.
Porošenko mal využiť daňové raje, aby sa jeho firmy vyhli plateniu daní. Radikálna strana Oleha Ľaška žiadala parlament, aby hlavu štátu začali vyšetrovať. Protikorupčný úrad však upozornil, že tento krok je protizákonný. Prezident podľa agentúry Unian „nepatrí pod jeho právomoci, a preto nemôže začať konanie“.

„Otvoriť si offshorové spoločnosti v čase, keď stovky našich vojakov umierajú, je vrchol cynizmu,“ neodpustil si Ľaško na Facebooku.

Hlava štátu ešte pred víkendom rečnila na washingtonskom summite o ruskej agresii a „bojoch Ukrajiny za slobodu“, teraz ju však zamestnali iné problémy.

„Keď Porošenko v roku 2014 bojoval o najvyššiu štátnu funkciu, sľuboval voličom, že predá svoju spoločnosť Roshen – najväčšieho výrobcu cukroviniek na Ukrajine – aby sa úplne sústredil na riadenie krajiny,“ pripomenul denník Ukrajinská pravda. „V skutočnosti sa čokoládový magnát viac zaujímal o vlastný prospech, než o blaho vlasti,“ skonštatoval.

Porošenko podľa denníka dvakrát porušil zákon. O svojom majetku poskytol nepravdivé údaje a Ukrajinu pripravil na daniach o milióny dolárov. „Zo všetkých síl sa snažil uchrániť svoje aktíva v daňovom raji práve v čase, kedy sa najviac vystupňoval konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom.“

Bohatší o 100 miliónov dolárov

Na Ukrajine sa v týchto dňoch tiež dozvedeli, že prezident naďalej bohatne o milióny. Celkový majetok stovky najbohatších Ukrajincov sa za rok 2015 zmenšil o 25 %. Ale Porošenkov zisk v tom čase narástol o sto miliónov dolárov (zhruba 88 miliónov eur). V rebríčku ukrajinských boháčov poskočil z 8. na 6. priečku, uviedol Forbes.

Hlava štátu pritom podľa Korrespondentu priznala zisk len 62 miliónov hrivien (milión eur). Server poznamenal, že vlastní 6 pozemkov s plochou 50-tisíc metrov štvorcových, dom s pozemkom s výmerou 1,3 hektára a tri apartmány. Patria mu tri autá: Mercedes-Benz Vito, BMW a Range Rower Sallman. Je zároveň vlastníkom 185 lodí značky Bayliner.

„Čokoládový kráľ“, ako mu prischla prezývka pre jeho podnik Roshen, vlastní tiež Medzinárodnú investičnú banku a je akcionárom spoločnosti Ukrprominvest Agro.

Porošenko vlastní akcie v automobilovom, lodiarskom, škrobárenskom či strojárskom odvetví. Má tiež dosah na kontrolu celoplošných a regionálnych televíznych a rozhlasových médií.

Vysvetlenia majú objasniť poradcovia

Prezident na margo Panamských dokumentov zdôraznil, že svoje akcie zveril do správy renomovanej zahraničnej banky a nezávislým expertom. „Očakávam, že poskytnú komplexné vysvetlenie pre ukrajinskú a medzinárodnú tlač,“ reagoval na sociálnej sieti. Jeho poradcovia tvrdili, že „ide o bežnú prax ukrajinských firiem“.

Porošenko čelil pred pár dňami kritike amerického denníka New York Times. Napísal o ňom, že je prezidentom, ktorý je neschopný bojovať s korupciou na Ukrajine. „Je plodom starého systému, (pričom) jeho pozíciu zhoršujú nielen povstalci na juhovýchode krajiny, ale aj politická kríza v Kyjeve, kde vláda premiéra Arsenija Jaceňuka visí doslova na vlásku“.

Ukrajinská kríza sa začala v polovici februára, kedy poslanci pri hlasovaní o vyslovení nedôvery Jaceňukovi nečakane podporil jeho vládu. To však viedlo k rozpadu koalície. Strany Blok Petra Porošenka, Jaceňukov Ľudový front a Vlasť Julie Tymošenovej sa následne dohodli na vytvorení nového kabinetu pod vedením Volodymyra Hrojsmana z prezidentovho bloku.

Pohľad na Porošenkovu čokoládovňu Roshen

zdroj: aktuality.sk