Edward Snowden: Pred šiestimi mesiacmi som vyšiel z šera Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA) vlády Spojených štátov a predstúpil pred novinárov. S celým svetom som sa podelil o dôkazy, ktoré dokazujú, že niektoré vlády budujú celosvetový sledovací systém, ktorý im umožní tajne sledovať, ako žijeme, s kým hovoríme a čo hovoríme. Pred novinárov som sa postavil s jasným vedomím. Vedel som, že toto rozhodnutie ma bude stáť rodinu a domov a že môže ohroziť aj môj život. Mojou motiváciou bolo presvedčenie, že verejnosť si zaslúži pochopiť systém, v ktorom žije.

Najväčší strach som mal z toho, že moje varovanie nebude chcieť nikto počuť. Nikdy som nebol tak rád, že som sa mýlil. Veľké povzbudenie mi priniesla predovšetkým reakcie niektorých štátov, a Brazília je nepochybne jedným z nich.

V NSA som mal možnosť s rastúcim znepokojením sledovať, ako bez akéhokoľvek pocitu, že ide o niečo zlé, prebieha sledovanie celých národov. Táto záležitosť sa môže stať najväčším ohrozením ľudských práv našej doby. NSA a ďalšie špionážne agentúry tvrdia, že to pre naše “ bezpečie “ (pre “ bezpečie “ prezidentky Dilma Rousseffovej, pre “ bezpečie “ spoločnosti Petrobras) zrušili naše právo na súkromie a Vlámali sa nám do života. A urobili to napriek tomu, že k tomu nedostali súhlas od verejnosti žiadnej krajiny, ani tej svojej.

Keď u seba dnes v Sao Paoloe máte mobilný telefón, NSA vie vysledovať vašu polohu, a tiež to robí : dochádza k tomu päťmiliardkrát za deň u ľudí po celom svete. Keď vo Florianapolis navštívite webovú stránku, NSA si uloží záznam, kedy k tomu došlo a čo ste tam robili. Keď matka v Porto Alegre zavolá svojmu synovi, aby mu popriala šťastie ku skúške na univerzite, môže NSA päť a viac rokov uchovávať záznam tohto hovoru. Dokážu dokonca vysledovať aj to, keď má niekto pomer alebo si prezerá pornografiu – pre prípad, že by potrebovali zničiť povesť svojho terča.

Podľa tvrdenia amerických senátorov nemusí mať Brazília obavy, pretože nejde o “ sledovanie „, ale o “ zber dát „. Vraj sa to robí kvôli vášmu bezpečiu. Ale to je omyl. Medzi zákonným postupom, legitímnym sledovaním, legitímnym presadzovaním práva (tam, kde sú jednotlivci zameraní na základe rozumného, individualizovaného podozrenia) a medzi týmito masovými sledovacími programami na princípe zaťahovacej siete, ktoré podrobujú celé národy jednému vševidiacemu oku a kópie uchovávajú navždy, je ohromný rozdiel. V týchto programoch nešlo nikdy o terorizmus : ide o ekonomickú špionáž, sociálnu kontrolu a diplomatickú manipuláciu. Ide o moc.

Mnoho brazílskych senátorov so mnou súhlasí a žiadajú ma o spoluprácu pri vyšetrovaní podozrení na spáchanie trestného činu proti brazílskym občanom. Ja som už vyjadril svoju ochotu pomôcť všade tam, kde to bude náležité a zákonné, avšak vláda Spojených štátov si dala veľmi záležať na tom, aby v tomto smere moje možnosti obmedzila – zašla dokonca tak ďaleko, že donútila pristáť prezidentské lietadlo Evo Moralesa, aby zabránila môjmu presunu do Latinskej Ameriky ! Kým mi nejaká krajina neposkytne trvalý politický azyl, bude americká vláda aj naďalej zasahovať do mojej možnosti prehovoriť.

Pred šiestimi mesiacmi som ukázal, že NSA chce počúvať celý svet. Teraz pre zmenu počúva celý svet, a tiež sa ozýva. A NSA sa nepáči, čo počuje. Kultúra celosvetového sledovania všetkých bez rozdielu sa začala rúcať, akonáhle bola na všetkých svetadieloch vystavená verejnej diskusii a skutočnému vyšetrovaniu. Len pred troma týždňami Brazília prinútila Komisiu pre ľudské práva OSN, aby po prvý raz v dejinách uznala, že súkromie nekončí tam, kde začínajú digitálne siete, a že masové sledovanie nevinných ľudí predstavuje porušovanie ľudských práv.

Prúd sa obracia a my si konečne dokážeme predstaviť budúcnosť, v ktorej sa budeme cítiť v bezpečí, bez toho aby sme kvôli tomu museli obetovať súkromie. Žiadna tajná organizácia nesmie obmedzovať naše práva a americkí úradníci by nikdy nemali rozhodovať o slobodách brazílskych občanov. Dokonca aj zástancovia masového sledovania, ľudia, ktorí sa nenechajú presvedčiť, že sledovacie technológie nebezpečne predbehli možnosti demokratickej kontroly, už teraz súhlasia, že sledovanie verejnosti musia v demokraciách podliehať verejnej diskusii.

Čin môjho svedomia začal vyhlásením : “ Nechcem žiť vo svete, kde všetko, čo hovorím, všetko, čo robím, všetci, s ktorými hovorím, každý prejav tvorivosti či lásky či priateľstvo je nahrávaný. To je niečo, čo nie som ochotný podporovať, čo nie som ochotný budovať a v čom nie som ochotný žiť. “

O niekoľko dní neskôr som sa dozvedel, že ma moja vláda zbavila štátnej príslušnosti a že ma chce uväzniť. Cenou za môj prejav bol môj pas, ale túto cenu by som zaplatil znova – ja nechcem byť tým, kto kvôli politickému pohodliu zostane ľahostajný k zločinu. Budem radšej bez štátu ako bez hlasu.

Ak by ma Brazília vypočula len v jedinej veci, nech je to táto : keď sa všetci spojíme proti nespravodlivosti a za obranu súkromia a základných ľudských práv, dokážeme sa ubrániť aj pred tými najmocnejšími systémami.

Autor je whistleblower.