Počas 90. rokov zmizlo bez stopy v okolí Banskej Bystrice i Brezna viacero ľudí, ktorí sa zaplietli s vtedy neohrozeným bossom Mikulášom Černákom a jeho ľuďmi.
Telá skončili zakopané v horách, miesta poznali iba ľudia, ktorí boli pri vraždách. Nový Čas informoval, že polícia našla pozostatky 22 rokov nezvestného Jaroslava Orosa († 22), ktorého popravili dvoma ranami do hlavy. Policajti však na Horehroní objavili aj ďalšie dva hroby. V jednom z nich bol pochovaný Ladislav Šuhajda († 25). Pred 19 rokmi išiel za Černákom, ktorý mu mal vyplatiť peniaze za tigra. Odvtedy bol nezvestný.

Pozostatky Ladislava Šuhajdu, ktorý žil neďaleko Prievidze, vykopali policajti v septembri nad obcou Jarabá (okr. Brezno). Hrob bol pri turistickom chodníku, iba pár metrov od hlavnej cesty, ktorá vedie na Čertovicu. Zúfalí rodičia tak po 19 rokoch mohli pochovať svojho syna minulý víkend. „Zmizol 22. 7. 1996, išiel s bratmi Mellovcami do Banskej Bystrice na Černákov príkaz. Pár dní predtým doviezol totiž Černákovi tigra z východu Slovenska za 120 000 korún. Černák mu vtedy povedal, že je na ceste a nemá peniaze. Tigra nech nechá u neho v Brezne a po peniaze sa má zastaviť v iný deň,“ hovorí Jaroslav Šuhajda, otec zastreleného Laca.

Plytké hroby v horách

„Pátrali sme po ňom, pýtali sa bratov Mellovcov, tí tvrdili, že o ničom nevedia. Tak som išiel aj za Černákom. Ten ma presviedčal, že peniaze mu zaplatil a on odišiel domov. Až po dlhých rokoch som sa dozvedel, čo mu urobili. Odviezli ho do Černákovho nevestinca. Tam ho opili, odviezli pod Čertovicu, vyzliekli zo šiat, popravili dvoma ranami do hlavy a zakopali. Dúfali sme, že sa Laco ukáže. Verili sme. Znášame to ťažko, hlavne manželka. Urobili mu to beštie,“ dodáva so slzami v očiach otec.

Podľa informácií Nového Času prednedávnom policajti vykopali neďaleko Jarabej na Táloch aj ďalšie kostrové pozostatky. Má ísť o nezvestného podnikateľa. „Odviezli ho do penziónu pri Táloch, kde choval Černák tigre. Potom ho popravili a zakopali. Neskôr mali telo vykopať a teraz tam policajti našli zopár ľudských kostí. Aj tento hrob ukázal policajtom sám Černák,“ povedal zdroj Nového Času.

Boss s novým imidžom

Černák prišiel vo štvrtok pred súd s novým imidžom. Prípad vraždy Imricha Oláha je však stále otvorený. Okresný súd v Banskej Bystrici Mikuláša Černáka (48) v marci v prípade oslobodil. Prokurátor sa však odvolal a vo štvrtok mu odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici vyhovel. Zrušil rozsudok a vec vrátil prvostupňovému súdu. Sudca to odôvodnil tým, že rozhodnutie prvostupňového súdu bolo predčasné. Prípadom sa musí zaoberať komplexnejšie a následne opäť vyniesť verdikt.

Oláha mal podľa prokuratúry Černák s ďalšími ľuďmi zaškrtiť šnúrou z počítača v októbri 1997. Motívom malo byť to, že Oláh mal záujem o odstránenie Černáka ako pomstu za smrť svojho kamaráta, bossa východoslovenského podsvetia Róberta Holuba. Telo zavraždeného odviezli k obci Hrochoť a zakopali. Kostra sa našla 12. októbra 2005 a už 27. októbra Černáka a ďalších obvinili. Na skutku sa malo zúčastniť viacero ľudí, niektorí sú už mŕtvi.

Spomedzi tých, ktorí žijú a v minulosti s Černákom spolupracovali, vypovedali proti nemu Miloš Kaštan a Slavomír Surový. Pri zavraždení mali byť aj Karol Kollárik z Košíc a Karol Mello z Prievidze. „Som nevinný a svedkovia, ktorí svedčia proti mne sa chcú iba vyviniť,“ tvrdí Černák, ktorý si odpykáva doživotný trest za 6 vrážd a objednanie ďalšej vraždy. Otvorené sú však ešte ďalšie prípady.

zdroj: cas.sk