Orbán tvrdí, že podstatou paktuje je prevzatie 400. 000 až 500.000 migrantov z Turecka, ktorí sa prerozdelia do všetkých členských krajín

Medzi Nemeckom a Tureckom existuje tajná dohoda o prevoze migrantov na územie Európskej únie. Uviedol to dnes maďarský premiér Viktor Orbán, podľa ktorého sa už tento pakt dostal do realizačnej fázy.

Podľa internetového vydania denníka Magyar Idök vyjadrenie odznelo na úvod schôdzky parlamentných frakcií strán vládnuceho bloku Fidesz-KDNP v maďarskom Lillafürede.

“Podstatou (dohody) je, že 400.000 až 500.000 migrantov prevezú priamo z Turecka na územie únie. Avšak neprijme ich iba Nemecko, ale povinne by ich rozdelili medzi členské krajiny EÚ,” cituje denník Orbána.

Predseda vlády, ktorý je súčasne aj predsedom Fideszu, v prejave pred poslancami označil za jednu z najdôležitejších úloh nadchádzajúceho obdobia vzoprieť sa tomuto nemecko-tureckému paktu.

Podľa Orbána je dohoda medzi Nemeckom a Tureckom už uzatvorená, zatiaľ sa ju ale neodvážili zverejniť. Dohoda sa už dostala do fázy realizácie a podľa Turecka nadišiel čas na vynútenie si prevozu migrantov, tvrdí premiér.

Premiér v tejto súvislosti ďalej tvrdí, že tohtoročný prílev migrantov do Európy z južného smeru bude vyšší než vlani.Maďarská vláda preto nariadila, aby boli na juhu Maďarska posilnené už existujúce hraničné zábrany a aby sa vytvorili kapacity potrebné na vybudovanie nových.

Uzatvoreniu dohody nasvedčujú aj informácie o tom, že nemecká kancelárka Angela Merkelová požaduje vojenskú prítomnosť NATO v Stredozemnom mori. V nej by malo byť Turecko podporované v boji proti obchodovaniu s ľuďmi. Ak si dáme do súvislosti informácie od maďarského premiéra, v skutočnosti môže ísť o krytie prevozu migrantov do Európy.

zdroj: hlavnespravy.sk