Potvrdené, výprava ruských atlétov sa na olympijských hrách v Riu nepredstaví. Športová arbitráž CAS v Lausanne zamietla odvolanie 68 športovcov proti kolektívnemu trestu od medzinárodnej atletickej federácie IAAF za rozsiahlu dopingovú aféru.

Verdikt CAS zrejme bude mať ešte ďalekosiahlejšie následky, podľa všetkého ovplyvní aj rozhodovanie Medzinárodného olympijského výboru, ktorý chystá sankcie pre Rusko v dôsledku pondelkovej správy nezávislej komisie antidopingovej agentúry WADA.

Podľa nej ruské ministerstvo športu od roku 2011 krylo doping svojich športovcov a v spolupráci s tajnou službou zamieňal ich vzorky.

Celej ruskej výprave preto hrozí vylúčenie z hier. Výkonný výbor MOV kvôli tomu zvolal na nedeľu mimoriadnu telekonferenciu a o treste by mal rozhodnúť najneskôr do utorka.

„Toto nie je deň, kedy by sme mali vydávať triumfálne stanoviská,“ povedal podľa BBC Sebastian Coe, šéf svetovej atletiky. „Neprišiel som do tejto funkcie, aby som zakazoval športovcom štartovať. A nejde len o Rio. Ďalšou úlohou IAAF je spolupracovať s Ruskom tak, aby sme vytvorili čisté prostredie a ich tím sa mohol vrátiť na medzinárodné akcie.“

Medzinárodná atletická federácia uviedla, že „oceňuje, že lord Coe podporil jej stanovisko, pretože tento rozsudok vytvára férové podmienky pre ostatných atlétov“.

Smolu tak má napríklad šampiónka Isinbajevová a ďalšie ruské hviezdy, ktorých sa podozrenia zo zneužívania nedovolených podporných prostriedkov v minulosti netýkalo. Výnimky môžu tvoriť len diaľkarka Darja Klišinová, ktorá dlhodobo žije v USA a spĺňa antidopingové požiadavky.

zdroj: hnonline.sk