Predseda SPD a poslanec Tomio Okamura sa vyjadril k otázkam výročia konca druhej svetovej vojny, českej armády, obrany a vlastenectva. Jednostranná neobjektívna protiruská propaganda vytvára podľa neho nielen bezduchú masu tých, ktorí nenávidia všetko ruské, ale zároveň stále väčšiu kritickú obec. „Je len na nás, či znovu zohrajú úlohu naivných hlupákov, ktorí až do poslednej chvíle veria ľuďom, ako sú Daladier, Chamberlain alebo Juncker s Merkelovou, ktorým servilne poklonkujú Sobotka s Babišom,“ uviedol Okamura.

V súvislosti s migračnou krízou sa pretriasa pojem „vlastenectvo“. Narástol podľa vás medzi českými ľuďmi za posledný rok pocit vlastenectva?

Česi aj Moraváci sú vlastenci, len to nedávajú príliš najavo. Takže skôr by som povedal, že vlastenci sme rovnakí, len stále viac ľudí sa prestáva hanbiť dať to najavo.

Súčasne sa stupňuje napätie v náhľade na Rusko. V súvislosti s oslavami konca druhej svetovej vojny sa prejavuje smerom k plánovanej, hoci ohrozenej jazde Putinových Nočných vlkov. Zažili sme tiež spory okolo toho, že v Plzni mal byť do osláv konca vojny začlenený sovietsky tank. Čo na to poviete? Do akej miery vás súčasná úroveň vzťahov s Ruskom núti prehodnocovať pohľad na spomienky na druhú svetovú vojnu?

V Plzni by sme mali skôr oslavovať miestnych občanov, ktorí dohodli s Nemcami prevzatie mesta od wehrmachtu. Američania bohužiaľ reálne nikdy Plzeň neoslobodili – pár ich prišlo do mesta oficiálne slobodného. A to, že dorazili až do Plzne, bolo dané jedinou vecou – niekto niekde inde musel vybojovať naozaj kruté bitky pri Kursku, pri Stalingrade, pri Leningrade. Američania vstúpili do Európy v podstate potom, až keď bolo jasné, že Sovieti porazí Hitlera, a hrozilo, že oslobodia Európu sami. Stalin po dlhú dobu žiadal o otvorenie frontu na západe, ale takzvaní spojenci boj naopak odďaľovali, aby Rusi čo najviac s Nemcami vykrvácali. Ale faktom je, že rovnako odpornú politiku viedli napríklad aj voči de Gaullovému Slobodnému Francúzsku a do poslednej chvíle podporovali pronacistickú vládu z Vichy. Svet nie je čiernobiely a každý v ňom obhajuje hlavne svoje záujmy. A potom tu máme ľudí, ktorí milujú legendy – doprajme im ich, ale súčasne je potrebné vidieť aj fakty.

Ako veľmi si česká verejnosť váži dedičstvo hrdinov druhej svetovej vojny? A to ako „britských letcov“, „svobodovcov“, tak domáceho odboja a ďalších zložiek, ktoré prispeli k pozitívnemu zápisu našich hrdinov? Zaznamenali ste v niektorom z týchto smerov za posledný rok aktivitu, ktorá by stála za spomenutie?

Jednostranná neobjektívná protiruská propaganda má našťastie aj opačný účinok – vytvára nielen bezduchú mäsu tých, ktorí jednoducho nenávidia všetko ruské, ale zároveň vytvára čoraz väčšiu kritickú obec. Každá lož má svoje hranice. A keď niekto ignoruje milióny sovietskych vojakov, ktorí trpeli, umierali a bojovali aj za nás proti Hitlerovi, tak to už bije do očí.

Na Slovensku sa parlamentnou stranou stalo zoskupenie Mariana Kotlebu, adorujúci takzvaný Slovenský štát, ktorý podľa mienky mnohých historikov bol de facto spojencom nacistického Nemecka, a bagatelizuje Slovenské národné povstanie. Ako sa vám počúvajú podobné výklady histórie? Iste nechceme týrať staré rany, ale čo odkázať pánovi Kotlebovi? Opustili nás v roku 1939 Slováci v čase, keď nám, Čechom, bolo najhoršie, alebo im nič iné neostávalo, boli fakticky donútení a snažili sa „niečo uhrať“ ako u nás v začiatkoch prezident Hácha či Eliášova protektorátna vláda?

Áno, Slováci nás v kritickej chvíli opustili. Ale otázka je po prvé, či mali vtedy voľbu – teda byť aspoň formálne samostatní, alebo sa nechať zhltnúť Hitlerom ako Čechy a Morava. Ďalšou vecou je pocit krivdy, ktorý od začiatku Československej republiky po prvej svetovej vojne mali Slováci tak ako Nemci. Ani jeden národ sa nedovolal autonómie plynúcej z práva na sebaurčenie národov. Slováci na tom boli o málo horšie v tom, že Československo oficiálne Slovákov ako národ neuznávalo – a to preto, aby mohlo tvrdiť, že tu je veľká takzvaná československá väčšina. Nemcov totiž žilo v ČSR viac ako Slovákov a ústupky Slovákom by znamenali rast problémov s Nemcami.

Situácia bola teda vtedy veľmi zložitá – každý národ mal pocit práva aj krivdy – Česi a Moravania chceli svoj štát v historických hraniciach, ale veľká časť krajiny bola ponemčená a Slovensko maďarské. Bojovať o štátne národné sebaurčenie je právo každého národa, ale klérofašistický Slovenský štát by som si rozhodne neidealizoval, keďže vtedajší nacizmus a fašizmus boli v prvom rade organizovaným násilím, ktoré by sme nemali nikdy zľahčovať a už vôbec nie znovu privolávať.

Diskusie o výklade dejín sa vedú aj smerom ku školskej výučbe. Kde, úplne všeobecne, možno vidieť deficity dostatočného uvedomenia si hrdinských činov slovenských ozbrojených síl v behu našich moderných dejín? V smere ku školským osnovám, pedagogickej praxi aj všeobecného príspevku školy k výchove českého dieťaťa a študenta? Bola by potrebná výchova k vlastenectvu?

O veľkých i hanebných okamihoch našich národov by sa mali deti bezpochyby nielen učiť, ale aj sa z nich poučiť – naučiť sa pokore, pretože mnoho momentov naše národy nezvládli, ale tiež máme dosť toho, na čo môžeme byť hrdí. Ono to je veľmi zdravé – pokiaľ poznám svoju silu, potom som imúnna voči komplexom, ktoré môžu viesť práve k extrémizmu.

Aké je vaše hodnotenie súčasnej českej armády? Často sa píšu vety o „expedičnom zbore“, žoldnieri či čosi ešte horšie … Na druhú stranu sa vie, že AČR by Českú republiku neuhájila, že máme pojazdných pár tankov … Nemá byť armáda primárne k obrane štátu, a nie pre zahraničné misie?

Áno – česká armáda je predsa k obrane republiky, nie aby legitimizovala americké záujmy niekde ďaleko po celej planéte.

Vie sa, že Armáda má pri nábore vojakov problém s fyzickou zdatnosťou mladých mužov. Nebolo by potrebné obnoviť brannú výchovu? Aj vzhľadom k možným krízovým situáciám ako terorizmus a podobne?

Vari branná výchova … To chce zmeniť životný štýl, filozofiu a myslenie. Naši predkovia v Orlu a Sokole cvičili kvôli svojmu vlastenectvu – aby náš národ bol silný a zdravý. Nešlo o peniaze z prvej ligy, ale o pocit každého jednotlivca z toho, že je zdravý a je oporou svojej vlasti. Je potrebné v prvom rade zmeniť financovanie športu, tak aby sa prioritou stal šport a rôzne športovanie, ktoré obohacuje každého z nás, a to už od škôlky až do dôchodku. Teda aby dal štát možnosť športovať každému občanovi. Nie aby boli prioritami profesionálny šport či náročné exhibície, ktoré bežnému občanovi silu a zdravie nepridajú. Súhlasím s návrhmi zmeniť týmto smerom štruktúru súčasných ministerstiev a vytvoriť buď znovu ČSTV, alebo ministerstvo zdravia a športu, ktoré by vďaka reštrukturalizácii súčasných ministerstiev nestálo peniaze navyše, ale ktoré bude realizovať koncepciu národného zdravia a športu a bude za ňu centrálne politicky zodpovedné.

Nejde len o klesajúcej fyzické výkony detí a mládeže. Ruka v ruke to ide so zdravotným stavom našej spoločnosti, a to je tiež problém, ktorý musí štát riešiť. Už aj malé deti mávajú infarkt a totálne zničené cievy a príčinou je vražedný životný štýl, teda sedenie pri počítači a televízii, hranolky, hamburgery, coly. A v škole sa cez deň poriadne deti ani nepretiahnú. Pochopiteľne k tomu sa družia aj všeobecne, hoci skryto vzývaný kult lenivosti – teda, uč sa dobre, nech si manažér a nemusíš moc pracovať ‚. Ale naopak práce a fyzická by mala byť pre deti odmenou, pretože bez pohybu nie je zdravie. Nezabíjajú nás v prvom rade fajčenie alebo pivo – najväčší zabijak je obžerstvo a lenivosť. Ale bojovať s tým nie je populárne.

Predseda Českého zväzu bojovníkov za slobodu, plukovník Vodička, verejne proklamuje, že „bola chyba spoliehať sa na NATO“. Navyše máme skúsenosť z doby Mníchova, kedy nás náš západný spojenec, Francúzsko, nechal na holičkách … A naším spojencom v NATO je aj taká krajina ako Turecko. A je diskutabilné, či zásahy USA po svete prispievajú k našej bezpečnosti …

Absolútna pravda – minimálne v posledných dvadsiatich rokoch sú nie Rusi, ale USA a s ním aj NATO dnes po celej planéte zdrojom vojen a destabilizácie. Migračná vlna a terorizmus sú priamym dôsledkom takejto činnosti, kedy Američania spolu s Turkami a NATO priamo teroristov stvorili, vyzbrojili a zafinancovali. A destabilizovali stabilné krajiny, pričom po americkej invázii sú tieto krajiny v totálnom chaose a umiera tam mnohonásobne viac ľudí ako za režimov, proti ktorým chceli akoby pôvodne bojovať. Mimochodom, všimnite si, že Američania napospol útočia na krajiny, ktoré majú ropu. A generáli z NATO, keď majú čeliť najväčšej migračnej vlne nelegálnych moslimských kolonizátorov do Európy, nepohnú ani prstom a len kričia, že musíme zbrojiť proti Rusku. To je neuveriteľná politika.

Ktorí českí politici a ktoré české politické sily sa podľa vás pozitívne zasadzujú o naplnenie pojmu „vlastenectvo“?

Nechcem hovoriť sám o svojom hnutí, ale je zrejmé, že v parlamente v tomto ohľade jednoznačne vyčnieva naše hnutie Sloboda a priama demokracia (SPD). A myslím, že aj prezident robí dosť pre to, aby politikom napravil povesť, ale sú aj ďalšie, ktorí sa nevzdali, a ja nie som schopný ich všetky vymenovať – z konkurencie to budú určite Jarda Foldyna, Vojta Adam či Standa Berkovec. Ale nezabúdal by som na niektoré ďalšie osobnosti – napríklad prepošt Petr Piťha, ktorý je tak v kontraste s úplne odnárodnelými ľuďmi, ako je napríklad pán Halík. A pojem vlastenectvo vôbec nič nehovorí ani takým ľuďom, ako sú premiér Sobotka, Andrej Babiš, Karel Schwarzenberg či Jiří Dienstbier.

Myslíte si, že v riešení imigrantskej krízy sa prejavuje určitá vina Nemecka za holokaust a druhú svetovú vojnu, ako sa občas objavuje? Je to zo strany Merkelovej pokus, aby sa to, čo sa stalo v 30. rokoch minulého storočia, neopakovalo? Alebo je tomu vo svojich dôsledkoch práve naopak?

Pani Merkelová je podľa môjho súdu úplne regulárne niekým úkolovaná – vinu Nemcov za zločiny nespravíte predsa tým, že spáchate nové a navyše na celej Európe a európskej civilizácii. Koniec koncov prvou masovou obeťou Merkelovej a jej chlebodarcov sú európski Židia – tí dnes utekajú z Európy v najväčšom počte od konca druhej svetovej vojny. Majú prečo. Práve oni sú už teraz prvý na rane ako obete ako neonacistov, tak islamistov.

Cieľom je nepochybne Európu oslabiť a dostať následne pod silnejší protektorát USA – teda cieľom nie je federalizácia Európy, ale federácie USA a EÚ. Američania nevyhnutne potrebujú naše trhy a posilniť ekonomicky, pretože úplne evidentne strácajú dych a je jasné, že Čína, ale aj ďalšie krajiny ako India v tomto storočí môžu byť lídrami sveta.

Je možné obetovať slobodu slova či už pod hrozbou terorizmu či „novej studenej vojny“ alebo konfliktov? Môže sa podľa vás štátna mediálna politika vrátiť k regulácii, ktorá bude pripomínať socialistické informačné inštitúty a regulácie? Takéto hlasy sa teraz hojne objavujú a je im dopriate počúvania. Kde je podľa vás neprekročiteľná hranica takýchto prístupov?

V mene boja s terorizmom predsa netreba oslabovať slobodu slova. To je nutné vždy v mene posilnenia diktatúry. Teda cieľ vládnucich elít je zrejmý, takže sa česká vláda aj EÚ snažia kus po kuse naše slobody oklieštiť. A na jednej strane vládne čiernobiela propaganda a na strane druhej je tu snaha potláčať všetky politicky nekorektné názory. Ja a naše hnutie SPD samozrejme naopak presadzujeme viac demokracie, a to v tej najrýdzejšej forme, teda priamu demokraciu a slobodu.

V čom je ešte podľa vás odkaz druhej svetovej vojny stále živý? Čo je potrebné nezabudnúť, a naopak na čo už nespomínať? A akým fenoménom sú v tomto ohľade napríklad Benešove dekréty?

Povojnový odkaz tu vidíme a táto história nám, Čechom a Moravákom, celkom jasne odkazuje – mocnosti nás zradili vtedy a nechali nás napospas nacistom a ani dnes západné elity nepohnú pre Českú republiku prstom. Tak ako vtedy Hitler a nacizmus de facto stvorili po prvej svetovej vojne západných politikov a priemyselníkov bažiacich po ruských surovinách, tak dnes islamistov opäť stvorili tí istí hráči – mix politikov, zbrojár a magnátov bažiacich po surovinách. A je len na nás, či znovu zohrajú úlohu naivných hlupákov, ktorí až do poslednej chvíle veria ľuďom, ako sú Daladier, Chamberlain alebo Juncker s Merkelová, ktorým servilne poklonkuje Sobotka s Babišom.

Benešove dekréty by som z dnešného pohľadu nehodnotil – vtedy bol odsun Nemcov logickým dôsledkom vojny a správanie Nemcov k nám.

Čo je podľa vás pre súčasnú českú spoločnosť tou najdôležitejšou hodnotou, za ktorú by bola ochotná bojovať?

To je nepochybne individuálne – tí, ktorí majú rodinu a deti, budú určite ochotní umierať za svoje deti a rodiny. Je veľa mladých ľudí, ktorí sú vlastenci a sú pripravení hájiť svoju krajinu, vlasť a národ. A potom tu máme aj veľa ďalších, ktorí sú ochotní svoju vlasť predať – niekedy len preto, že vlastne netušia, čo to vlasť je, pretože ich to nikto nenaučil. Ono keď od narodenia vysedávate u amerických seriálov a obedujete hamburgery v americkom fastfoode a aj v škole miesto dušičiek slávite Helloween, potom ťažko vás napadne, že by ste mal obhajovať nejaké české pivo, syrečky, moravskú zabíjačku alebo peceň chleba.
To, že chýba výchova k vlastenectvu, je veľký problém českého školstva a tiež úplne zlyhávajú verejnoprávne médiá a vládnuci politici. Zdravo uvedomelý národ sa totiž vie v ťažkých chvíľach zomknúť a spoločne prekonať aj veľké prekážky.

zdroj: parlamentnilisty.cz