Tomu sa povie štedrý padák. Volebné obdobie sa nezadržateľne blíži ku koncu. Tí poslanci, ktorí sa neposadia do nového parlamentu, sa však môžu tešiť na niekoľkotisícové odstupné. A to ešte nie je všetko.

Podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, poslancovi po zániku mandátu patrí plat ešte ďalšie 2 mesiace, ak ním však bol najmenej 5 mesiacov a menej ako 5 rokov. Poslanec, ktorý v parlamente pôsobil dlhšie, dostane plat ešte nasledujúce 3 mesiace. Keďže plat poslanca je 1 961 €, dokopy si tak po ukončení mandátu môže exposlanec prilepšiť peknou sumou až 5 883 €.

Politici, ktorých si v marcových voľbách zvolíme do parlamentu opäť, toto odstupné nedostanú. Okrem toho si z Národnej rady odnesú aj slušne vybavené notebooky, ktoré nakúpila Kancelária Národnej rady. Počítač spolu s tlačiarňou a externou DVD mechanikou vyšiel približne na 1 600 € pre jedného.

Podľa vypísaného tendra totiž musel spĺňať prísne podmienky. Mohol byť hrubý najviac 19 mm, mať kameru s vysokým rozlíšením či podsvietenú klávesnicu. Predseda parlamentu Peter Pellegrini dostane oproti rádovým poslancom o niečo viac.

„Automaticky má nárok na osobné auto a ochranku len predseda Národnej rady, a to na 90 dní,“ reagovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová. Ostatní si tak musia vystačiť s „pár tisíckami“, za ktoré si môžu dovoliť aj slušnú exotickú dovolenku na regeneráciu po 4 rokoch práce pre občanov.

zdroj: pluska.sk