Odchádzajúci poslanci si mädlia ruky: Na toto sa môžu tešiť po voľbách

thumbnail

Tomu sa povie štedrý padák. Volebné obdobie sa nezadržateľne blíži ku koncu. Tí poslanci, ktorí sa neposadia do nového parlamentu, sa však môžu tešiť na niekoľkotisícové odstupné. A to ešte nie je všetko.

Podľa zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, poslancovi po zániku mandátu patrí plat ešte ďalšie 2 mesiace, ak ním však bol najmenej 5 mesiacov a menej ako 5 rokov. Poslanec, ktorý v parlamente pôsobil dlhšie, dostane plat ešte nasledujúce 3 mesiace. Keďže plat poslanca je 1 961 €, dokopy si tak po ukončení mandátu môže exposlanec prilepšiť peknou sumou až 5 883 €.

Politici, ktorých si v marcových voľbách zvolíme do parlamentu opäť, toto odstupné nedostanú. Okrem toho si z Národnej rady odnesú aj slušne vybavené notebooky, ktoré nakúpila Kancelária Národnej rady. Počítač spolu s tlačiarňou a externou DVD mechanikou vyšiel približne na 1 600 € pre jedného.

Podľa vypísaného tendra totiž musel spĺňať prísne podmienky. Mohol byť hrubý najviac 19 mm, mať kameru s vysokým rozlíšením či podsvietenú klávesnicu. Predseda parlamentu Peter Pellegrini dostane oproti rádovým poslancom o niečo viac.

„Automaticky má nárok na osobné auto a ochranku len predseda Národnej rady, a to na 90 dní,“ reagovala hovorkyňa ministerstva vnútra Andrea Dobiášová. Ostatní si tak musia vystačiť s „pár tisíckami“, za ktoré si môžu dovoliť aj slušnú exotickú dovolenku na regeneráciu po 4 rokoch práce pre občanov.

zdroj: pluska.sk

Zdieľaj tento článok

Páči sa Vám Pán Občan?


Chceme MIER, pridaj sa >

Čo si o tom myslíte? komentujte :)