Priamo uprostred Donegalského lesa v Írsku vyrastá podivuhodný emblém. Má tvar keltského kríža, je 100 metrov dlhý a 70 metrov široký. Pri prechádzke lesom ho však neobjavíte. Jeho skrytú krásu možno odhaliť len z výšky.

Obrí keltský kríž v Dongalskom lese spozorovali pasažieri lietadla prvýkrát na začiatku tohtoročnej jesene a niektorí z nich potom zdieľali svoje snímky na sociálnych sieťach. Nikto však netušil, kde sa mystický symbol v lese vzal. Až reporér írskej televízie pricestoval priamo do Donegal a zistil, že obrí keltský kríž bol dielom miestneho lesníka Liama Emmeryho, ktorý zomrel pred šiestimi rokmi vo veku 51 rokov na následky poškodenia mozgu pri autonehode. Jeho rodina už takmer zabudla, čo v lese roky pred svojou smrťou tvoril. „Keby žil, bol by na to teraz pyšný,“ nechala sa počuť jeho manželka.

Liam kríž vytvoril starostlivým vysádzaním tisícov rôznych stromov. Symbol je viditeľný len na jeseň, keď sa začne lístie farbiť – žltý kríž potom vynikne na pozadí tmavej smrekovej zelene. Podľa írskeho hortikulturistu Garetha Austina ide o mimoriadny počin hodný záhradníckeho inžiniera. Niečo také vytvoriť nie je ľahké a vyžaduje to dôkladné plánovanie. „Liam to vytvoril a dal nám to ako darček, z ktorého sa budeme tešiť ďalších šesťdesiat až sedemdesiat rokov,“ povedal Austin pre The Irish Post.

zdroj: extrastory.cz

Video