Bezpečnostní experti sú znepokojení rizikami súvisiacimi s pašovaním zbraní a drog prostredníctvom nákladných lodí nielen v Stredozemnom mori.

Podľa serveru pri.org je problém v tom, že Európa nemá jednotný sledovací systém, ktorý by monitoroval približne 10.000 nákladných lodí, ktoré každý mesiac plávajú v európskych vodách. Rovnako tak nie všetky európske krajiny vykonávajú dôkladnú kontrolu vo svojich prístavoch.

Prvý o probléme s bezpečnosťou obchodných lodí informoval The Financial Times, ktorý zverejnil celý rozsah a povahu problému na základe údajov od námornej rozviedky spoločnosti Windward so sídlom v Izraeli.

Reportér denníka Sam Jones uviedol, že len minulý mesiac sa v európskych vodách pohybovalo asi 540 nákladných lodí, ktorých aktivity boli „prinajmenšom sporné“. Dôvody sú rôzne, tvrdí Jones, ale zarážajúce je, že niektoré z týchto plavidiel mali vypnutý sledovací systém. Pritom všetky lode majú inštalované prístroj na sledovanie GPS, ktorý má umožniť lokalizáciu ich polohy. Ale rada plavidiel tieto prístroje vypína a nikto nevie prečo. Ďalšie lode zasa falšujú údaje z týchto zariadení a tvrdia, že sa vôbec na niektorých miestach nepohybovali alebo naopak tvrdia, že plávali tam, kde vôbec neboli.

To, čo robia kapitáni týchto lodí, vraj vôbec nedáva ekonomický zmysel. „Takže máte obchodnú loď, ktoré má z prístavu do prístavu plávať najkratšou možnou cestou, ale vy zistíte, že preplávala v blízkosti prístavu na Strednom východe alebo u severoafrického pobrežia a pritom mala vypnutý transpondér, takže nemohla byť sledovaná. A nikto nevie, kde naložila svoj náklad. A potom pripláva do niektorého európskeho prístavu. “

„Počet podobne utajených plavidiel alebo podozrivých lodí neustále rastie,“ uvádza Jones. Podľa neho využívajú námornú dopravu predovšetkým gangy organizovaného zločinu pre pašovanie zbraní a narkotík. A chaos pozdĺž pobrežia Stredozemného mora v miestach ako je Sýria alebo Líbya vyvoláva obavy, že tieto plavidlá dopravuje materiálnu pomoc ozbrojeným skupinám a teroristom.

Najhorším scenárom podľa európskych bezpečnostných odborníkov je možnosť, že sa teroristi pokúsia prepašovať do Európy obriu bombu, s ktorou by spáchali bezprecedentný teroristický útok.

zdroj: securitymagazin.cz

Vypočujte si (EN)