Pozeráme v ústrety čiernemu októbru? Čoskoro sa rozhodne.

LUKÁŠ PANENKA za pomoci textu analytika Michaela Snydera komentuje kritickú situáciu najväčšej nemeckej banky súčasnosti, ktorej krach so sebou môže dole stiahnuť celú európsku ekonomiku.

Deutsche Bank je momentálne v centre pozornosti ekonómov, politikov a investorov z celého sveta. A je nočnou morou nielen nemeckých vládnych činiteľov. Všetkych zaujíma jediné: padne tento obor na hlinených nohách, alebo nepadne?

Hlboká priepasť

Začiatkom týždňa sme (aj preto, že v Nemecku v pondelok oslavovali štátny sviatok a na burze sa neobchodovalo) nevideli výrazný vývoj situácie. To ale neznamená, že sa nič nedeje. Naopak. Svetový bankové a s ním ekonomický a politický systém stojí opäť na samé hrane útesu. A priepasť pod ním je hrozivo hlboká.

Deutsche Bank čelí nutnosti zaplatiť v rámci mimosúdneho vyrovnania astronomickú pokutu americkému ministerstvu spravodlivosti. A asi na ňu vzhľadom k svojej predchádzajúcej krajne rizikovej politike nebude mať. Čo sa stane potom? To nikto nevie, ale určite to nebude pekné a zasiahne nás to.

Pokus o utíšenie trhov „pustením“ informácie o tom, že pokuta bude oproti predpokladu menej ako polovičná, je evidentne krátkoduchá: problémy Deutsche Bank nezačali ani omylom s týmto sporom, ten je len vrcholkom ľadovca.

Celá záležitosť totiž rozhodne hodná nie je len akousi detektívkou pre finančníkov. Do značnej miery totiž platí: Čo sa stane s Deutsche Bank, stane sa s nami so všetkými.

Bankový systém na zrútenie

Nielen preto, že trhy a celá ekonomika v Českej republike sú zásadne prepojené s nemeckým hospodárstvom. Ale predovšetkým: najväčšia nemecká banka je lakmusovým papierikom situácie na geopolitickom ihrisku.

Dôvod je jednoduchý, hoci sa túto informáciu samozrejme všetky „oficiálne“ médiá snažia pokiaľ možno zatajiť, v skutočnosti sú podobne problematické ako Deutsche Bank aj mnohé ďalšie veľké európske banky. Celý svetový bankový systém je ako drevený dom prežraný červotočom: stavba, ktorá sa zrúti pri prudšom poryve vetra. A každý vie, že burzové obchody sú predovšetkým psychologickým ihriskom očakávania, dôvery a manipulácie, na ktorom sa s pomocou investorov hrá partie veľkých hráčov.

To sme videli už v prípade prvej „krízy“ roku 2008, ktorá zmietla obriu americkú banku Lehmann Brothers: vrabce na streche si štebocú, že tento pád bol načasovanou záležitosťou, pripravenou a vykonanou inými veľkými hráčmi na trhu za spolupráce mocenských vládnych skupín. Podobné záležitosti sa totiž „náhodou“ stať jednoducho nemôžu, to nie sú konšpiračné teórie, ale prostá logika. Tá istá, ktorá pôvodne velila, že sú Lehmann a im podobní „príliš veľkí na to, aby padli“.

Prah budúcnosti

Preto platí jedno: ak Deutsche Bank padne, je to preto, že bola ponechaná svojmu osudu. Pokiaľ bude ponechaná svojmu osudu, potom o tom „niekto“ rozhodol. Tým „niekým“ nie je nevyhnutne nemecká vláda, ktorá zatiaľ prisahá, že banku nesanuje a nechá ju byť.

Lenže vieme, že Nemecko je v skutočnosti americký protektorát: Kancelár je zaviazaný poslušnosťou vláde Spojených štátov amerických. Ak banku vláda nezachráni (a ohrozí tým ekonomiku nielen vlastnej krajiny, ale de facto celej Európy), ťažko je to v Nemeckom záujme. V koho teda?

Táto otázka nás dovedie k jednoznačnému záveru: Ak Deutsche padne, sme na prahu novej, šialenej epochy, odštartovanej smrteľnými kŕčmi momentálneho svetového hegemóna číslo jedna. Rad ekonomických a politických komentátorov sa zhoduje, že v roku 2017 má prísť zásadný politický prelom nielen pre Ameriku. Ten ale môže začať už americkou prezidentskou voľbou. Súvisí snáď mávanie Damoklovým mečom nad hlavou Deutsche práve s tým? Pozeráme sa na počiatok vlastnej neďalekej budúcnosti?

Na túto otázku prinesú definitívnu odpoveď až nasledujúce mesiace. Dobre na to upozorňuje nezávislý ekonomický analytik Michael Snyder, ktorému mnohí prezývajú „sýček“  a na ktorého slová, zdá sa, opäť došlo:

Michael Snyder: Deutsche sa rúca do seba

Najväčšia a najdôležitejšia banka najväčšej a najdôležitejšej ekonomiky Európy sa priamo pred našimi očami rúca do seba. Deutsche Bank je jedenástou najväčšou bankou našej planéty. Vzhľadom k enormnej úverovej expozícii z derivátov sa ju začalo už pred časom prezývať „najnebezpečnejšia banka sveta“. Počas minulého roka som opakovane varoval, že sa Deutsche Bank rúti ku katastrofe a je pravdepodobným kandidátom na titul „následníka Lehmann Brothers“.

16. septembra napísal Wall Street Journal, že americké ministerstvo spravodlivosti chce po Deutsche Bank 14 miliárd dolárov v rámci zmieru, týkajúceho sa nezákonného nakladania s cennými papiermi krytými hypotekárnymi úvermi počas minulej finančnej krízy. Po tomto oznámení sa prudko otriasla dôvera investorov v banku, jej akcie spadli na rekordne nízku hodnotu a analytici varujú, že je možné, že Deutsche hrozí „problém s likviditou“ väčší, než čokoľvek, čo sme videli od pádu Lehmann Brothers v roku 2008.

Rekordný pád akcií

V jednej chvíli v piatok akcie Deutsche Bank spadli prvýkrát v histórii pod hranicu 10 eur za kus. Potom máličko stúpli. Dôvodom pre spätný pohyb bola zatiaľ neoverená správa, že výška finančnej čiastky pre urovnanie sporu bola znížená na „púhych“ 5,4 miliardy dolárov (správa agentúry AFP prišla po piatkovom uzatvorení európskych búrz, takže sa u nás prejavila skôr v pondelok, pozn. Redakcie .).

Lenže o výšku pokuty, o ktorej sa všade píše, teraz v skutočnosti naozaj nejde. Akcie najväčšej nemeckej banky už počas roka 2016 spadli o viac ako polovicu. Zdá sa, že posledná epizóda môže byť tým prípadom, kedy sa príslovečné „ucho odtrhne“ a problematická finančná inštitúcia sa položí. Banka totiž zvoľna prichádza o zdroje likvidity a nikto nechce byť za hlupáka, ktorý Deutsche poskytne len tak mýrnyx týrnyx zdroj nový.

Ako zabiť banku?

Slávny alternatívny ekonomický server Zero Hedge o veci píše:

„Banku nezabije (in) solventnosť, alebo nedostatok kapitálu, to je vágne, umelý a väčšinou dosť svojvoľne stanovený koncept, o ktorom rozhoduje regulátor. Banku zabije nedostatok likvidity, či prístupu k nej, čo je vec, ktorú Dick Fuld hovorí každému, kto sa ho obťažuje počúvať. Likvidita je obyčajný, tvrdý a studený cash, peniaze, ktoré sú súvisiace a zameniteľné (čo John Corzine vedel veľmi dobre, lenže ho pri tom chytili). Je to likvidita, ktorá banku privedie do hrobu, a zvyčajne rýchlo, spomeňme na to, ako sa akcie Lehmann zrútili od vysokých dvojciferných čísel na nulu v priebehu niekoľkých dní.

V prípade pádu akcií nemeckého obra ide aj o likviditu, teda skôr jej nedostatok. Napokon svet investícií vedel už takmer dva týždne, že banka má nedostatočnú kapitalizáciu. Ako sme si všimli už skôr v tomto týždni, bola to medzi inými správa Citigroup, medzi mnohými inými, ktorá zverejnila, ako veľmi veľkým nedostatkom kapitálu banka v skutočnosti trpí a všimla si, že „pákový pomer (vlastných zdrojov na celkových aktívach, pozn . redakcie) ktorý vychádza na 3,4%, vyzerá ešte horšie, zmeriate ak ho s pôvodným cieľom spoločnosti, ktorý je 4,5% „.

Na pokraji „špirály smrti“

To sú veľmi presné a značne odborné informácie. Dôležité je ale uvedomiť si predovšetkým jedno: čím viac klesá cena akcií na burze, tým rýchlejšie sa budú ďalšie finančné inštitúcie, investori aj klienti snažiť vytiahnuť z Deutsche Bank svoje peniaze. A akákoľvek správa o poklese likvidity stlačí akcie ešte nižšie.

Inými slovami: Deutsche Bank stojí na pokraji „špirály smrti“, ktorú sa už nemôže podariť zastaviť bez vládneho zásahu. Lenže nemecká vláda už dávno konštatovala, že v prípade Deutsche Bank zasahovať nemieni. Naozaj to (ne) urobí?

Klienti majú v obrovitej banke vklady za celkovo 556 miliárd eur. Dokonca aj keby chcel svoje aktíva späť len zlomok z nich, spôsobí to prepad gigantických rozmerov.

Memoranda miesto riešení

John Cryan, predseda predstavenstva Deutsche Bank, sa v piatok pokúsil upokojiť rozjatrené nervy investorov memorandom, ktoré poslal zamestnancom, a ktoré za prepad akcií vinia „špekulátorov“. Zero Hedge o tom píše:

„Namiesto toho, aby sa sústredil na to, čo by robiť mal, teda nachádzanie spôsobov, ako dodať likviditu kapitálovo nedostatočnej banke a zastaviť únik kapitálu, ktorý je v týchto fázach ešte pomalý – John Cryan sa snaží po rekordnom prepade akcií podporiť e-mailovými memorandami morálku vlastných zamestnancov. V ňom za situáciu banky viní zlovoľné „šírenie fám“ a pokračuje: ‚Tieto fámy spôsobujú výkyvy v cenách akcií našej banky … Dôvera je základom bankovníctva. Lenže niektoré trhové sily sa teraz snažia túto dôveru podkopať. ‚

Takmer rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, je jeho oznámenie, že ‚niekoľko z klientov našich hedgeových fondov sa rozhodlo obmedziť aktivity, pri ktorých s nami spolupracujú. To spôsobuje nepodložené obavy. ‚ Lenže ako sme vysvetľovali už v minulosti, ide v skutočnosti o obavy úplne podložené, najmä ak sa tieto ‚obavy‘ rozšíria na najväčší rizikový faktor nemeckého bankového obra: jeho vkladateľov, ktorí momentálne držia cez 550 miliárd euro v investičných nástrojoch, ktoré banke zabezpečujú likviditu . “

Dôvera investorov sa chveje v základoch

Jedným z dôvodov, prečo je Deutsche Bank pokladaná za systematicky „nebezpečnú“, je skutočnosť, že drží 42 biliónov euro v derivátovej expozícii. To je suma rovnajúca sa štrnásťnásobku hrubého domáceho produktu celého Nemecka.

Pár klientov, ktorí investovali do derivatiov cez banku, už sa vydesilo a previedlo svoje obchody inam. Tento report od Bloombergu v minulom týždni pomohol stlačeniu ceny akcií:

„Fondy, ktoré predstavujú malú časť viac ako ôsmich klientov banky v oblasti hedgeových fondov, previedli časť svojich derivátových pozícií kótovaných na burze pod správu iných spoločností. Hovorí to interný bankový dokument, ktorý Bloomberg News mali možnosť vidieť. Medzi investormi sú Millenium Partners Izzyho Englander v hodnote 34 miliárd dolárov, Rokos Capital Management Chrisa Rokos, ktorého hodnota sa uvádza vo výške štyroch miliárd dolárov a štrnásťmiliardový Capuleti Investment Management. Informoval nám to zdroj oboznámený so situáciou, ktorý nechcel byť z pochopiteľných dôvodov menovaný. “

‚Na programe dňa je skrátka dôvera investorov,‘ povedal nám Chris Wheeler, finančný analytik z londýnskej firmy Atlantic Equities LLP. “

Čo bude ďalej?

V pondelok bol v Nemecku štátny sviatok, väčšie zmeny situácie možno teda čakať až počas ďalších dní. Ak sa skutočne potvrdí, že Ministerstvo spravodlivosti Spojených štátov nechce po banke pokutu v pôvodnej výške, kúpi si tým obor na hlinených nohách nejaký čas. Ale nebude ho moc.

Najpravdepodobnejší teda je scenár, ktorý navrhuje Jeffrey Gundlach, riaditeľ spoločnosti DoubleLine Capital, v rozhovore pre denník Daily Mail Online. Hovorí v podstate, že investori, ktorí vsádzajú na krach Deutsche z dôvodu, že ju Berlín nakoniec nepomôže z bahna, budú stratovi: „Trh potlačia Deutsche Bank nadol, kým nepríde odniekiaľ uistenie o podpore banky. Dostanú pomoc od štátu, ak ju budú potrebovať, inak to nie je možné, „myslí si Gundlach, ktorý je v Double Line zodpovedný za viac ako 100 miliárd dolárov.

Bude ale rozhodne zaujímavé sledovať, ako zúfalo sa situácia bude musieť stať, než sa nemecká vláda podvolí tlaku a banku sanuje.

Kompletné a totálne zrútenie Deutsche by totiž bolo pre finančný systém oveľa závažnejšia udalosť, než bol kolaps Lehmann Brothers. To je niečo, čo si globálni vodcovia nemôžu dovoliť. Lenže ako inak tomu zabrániť, než intervenciou, nie je jasné.

Čo sa stane, nie je momentálne možné predvídať. V každom prípade je to fascinujúce divadlo, v ktorom sa hrá o životy nás všetkých.

zdroj: protiproud.parlamentnilisty.cz