Daniel Lipšic nie je iba poslancom Národnej rady, ale aj advokátom. Obhajuje aj Filipa Rybaniča, či Igora Matoviča. A pred pár dňami, zverejnil naozaj zaujímvé informácie, ohľadne najsledovanejšej kauzy na Slovensku. Pre úplnosť vám prinášame celé znenie tejto správy…

Trochu dlhší update ku kauze F. Rybanič a R. Fico

Včera (minulý štvrtok poz. red.) som bol ako obhajca obvineného (F. Rybaniča) a ako advokát poškodeného (I. Matoviča) nazrieť do dvoch vyšetrovacích spisov. V obidvoch je vedené trestné stíhanie pre rovnaký trestný čin – ohrozovanie obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva. V jednom je obvineným F. Rybanič (ohrozenie bankového tajomstva), v tom druhom je podozrivým R. Fico (ohrozenie daňového tajomstva). Aby sme sa nemýlili – tento trestný čin je možné spáchať dvomi formami konania:

1. vyzvedaním bankového/daňového tajomstva v úmysle vyzradiť ho nepovolanej osobe, alebo
2. vyzradením bankového/daňového tajomstva nepovolanej osobe.

Inými slovami v prípade, kde je podozrivý R. Fico, je právne úplne bezpredmetné, ako sa k dokumentom I. Matoviča chráneným daňovým tajomstvom dostal. Aj keby mu ich zniesol archanjel Gabriel rovno na pracovný stôl na Úrad vlády, tak ich zverejnením na tlačovej konferencii spáchal trestný čin. Úprimne odporúčam všetkým, ktorí sa snažia nájsť rozdiel medzi konaním F. Rybaniča a R. Fica, aby si prečítali príslušnú skutkovú podstatu trestného činu (je to § 264 Trestného zákona).

No a ako sa teda v týchto – po právnej stránke rovnakých kauzách – koná?

1. V kauze F. Rybaniča prišiel dňa 9. 6. 2016 o 13:30 hod. podať právny zástupca Tatra banky trestné oznámenie do zápisnice vyšetrovateľovi finančnej polície NAKY. Zápisnica bola skončená o 16:10 hod. Vzápätí bolo začaté trestné stíhanie vo veci a ešte v ten istý deň – zrejme vo večerných hodinách – rozhodol policajný prezident T. Gašpar o výberovej príslušnosti NAKY. Otázkou zostáva, ako mohol právny zástupca Tatra banky vedieť, ktorého vyšetrovateľa si vyberie policajný prezident pár hodín potom, ako podal trestné oznámenie? Klasicky by bol totiž príslušný vyšetrovateľ podľa miesta spáchania trestného činu (v tomto prípade OR PZ Bratislava V). Ešte v ten istý deň (zrejme opäť v neskorý večer) získava NAKA „cestou operatívno-pátracej činnosti“ stenografický záznam z parlamentnej schôdze zo dňa 7. 6. 2016, kde sa rokovalo o odvolaní ministra vnútra, a na ktorej sa poslanec J. Rajtár pýtal R. Kaliňáka, či mal nejaké finančné transakcie s L. Bašternákom. Nasledujúci deň 10. 6. 2016 sa vyšetrovateľ dotazuje tlačového odboru Ministerstva vnútra, či R. Kaliňák nedostal náhodou od nejakého média otázky ohľadom platieb medzi ním a Bašternákom. Vzápätí prišla odpoveď, a ak tipujete, že vyšetrovateľ mal obdivuhodne dobrú intuíciu, tak ste sa trafili. Tlačový odbor obratom oznámil, že veru nejaké otázky z Trendu celkom náhodou prišli. Následne bol dňa 10. 6. 2016 F. Rybanič predvedený na výsluch, so súhlasom prokurátora bola vykonaná prehliadka jeho motorového vozidla, a bol prokurátorom vydaný príkaz na vydanie počítačových údajov. Opäť celkom náhodou mal vec pridelenú prokurátor (B. Palovič), ktorý si kúpil byt v jednom z Bašternákových komplexov, a ktorého otec mal zriadené založné právo k Bašternákovým nehnuteľnostiam. Potom ako bol F. Rybanič prítomný na NAKE od 15-tej hodiny mu v neskorých večerných hodinách bolo vznesené obvinenie a o 22:45 hod. začal jeho výsluch ako obvineného. Tento výsluch trval do 01:45 hod. nasledujúceho dňa, a vzápätí potom nasledovala domová prehliadka iniciovaná prokurátorom B. Palovičom, ktorá bola ukončená o 3:15 hod. Pred výsluchom dostal F. Rybanič niekoľko „priateľských“ rád: samozrejme, že má právo na obhajcu, ale ak si ho uplatní, tak výsluch začne až v pondelok ráno (bol piatok večer), a dovtedy bude v cele predbežného zadržania, kde „môže chytiť nejakého feťáka alebo opilca“. A samozrejme má aj právo odoprieť výpoveď, ale v takom prípade má vyšetrovateľ pokyn prokurátora B. Paloviča, aby inicioval jeho vzatie do väzby.

Samozrejme, ak máte pocit, že celý postup bol expresne koordinovaný Kaliňákom, vedením Tatra Banky, policajným prezidentom Gašparom a vedením NAKY – v súčinnosti s prokurátormi blízkymi Bašternákovi – tak to je len čistá fabulácia. Koniec-koncov, ako oznámil R. Kaliňák formou „na Kaliňáka“ poslancom Európskemu parlamentu, vyšetrovanie vôbec nie je na Slovensku v kompetencii rezortu vnútra, ale len a výlučne v rukách nezávislej prokuratúry. A preto všetky náhodné dožiadania na tlačový odbor, operatívne a spontánne vyhľadanie stenografického prepisu z parlamentnej schôdze, ako aj skutočnosť, že právny zástupca Tatra banky presne vedel, ktorý vyšetrovateľ bude následne určený ako príslušný, keď išiel podávať trestné oznámenie, sú len výnimočnou zhodou okolností, a R. Kaliňák sa o všetkom dozvedel až následne z večerných správ.

2. V kauze R. Fica budem, žiaľ, výrazne stručnejší, Trestné stíhanie vo veci síce začalo dňa 29. 2. 2016 (pamätná tlačová konferencia R. Fica bola 5. 2. 2016), potom ako podali viacerí občianski aktivisti trestné oznámenia, ale dodnes nebol vykonaný výsluch ani jedného svedka, tobôž nie podozrivého. Vyšetrovateľ si len zadovážil všetky dokumenty z trnavského Daňového úradu, a zoznam jeho zamestnancov, ktorí prišli do kontaktu s daňovým subjektom I. Matoviča. Tých je pár desiatok, takže teraz budú po jednom predvolávaný na výsluch. Predpokladám, že všetci odmietnu, žeby predmetné dokumenty vyniesli a sprístupnili neoprávnenej osobe. Pričom podozrivým zo spáchania trestného činu (v jeho druhej forme, teda vyzradením daňového tajomstva nepovolaným osobám – celej verejnosti na tlačovej konferencii) je v tomto štádiu trestného konania len jedna osoba – predseda vlády R. Fico. Obávam sa, že ten vypočutý v dohľadnej dobe – ak vôbec niekedy – nebude.

Čítam vyjadrenia koaličných poslancov, že veria, že kauza Bašternák bude nezávisle vyšetrená, aj keď ministrom vnútra zostane R. Kaliňák. Pri všetkej úcte, ak po tomto všetkom niekto tomuto úprimne verí, tak je zrelý na vyšetrenie duševného stavu. Ak je dnes na Slovensku úplne zrejmé, že bohyňa Spravodlivosti nemá zaviazané oči, ale v rovnakých prípadoch postupujú orgány činné v trestnom konaní diametrálne odlišne, naši občania strácajú elementárnu dôveru vo vlastný štát. Ak takéto konanie mlčky toleruje časť elít, „lebo Sulík a Matovič nie sú alternatíva“, tak vedome prispieva k nárastu radikalizmu a extrémizmu.

zdroj: fakt24.sk