Nie je to strašenie. Riziko teroristických útokov je mimoriadne vysoké, vyhlásil Fico.

Premiér hovoril na brífingu o aktuálnej bezpečnostnej situácii na Slovensku.

„Riziko ďalších teroristických útokov je mimoriadne vysoké,“ vyhlásil premiér Robert Fico na tlačovej konferencii.

Video


Podľa neho nejde o strašenie, ale o aktuálnu situáciu v Európe. „Máme dočinenia s individuálnymi páchateľmi, ktorí využili migráciu a môžu byť úspešní pri páchaní útokov ako veľké organizované skupiny,“ doplnil premiér.

„300-tisíc migrantov, o ktorých nič nevieme“

Fico preto požiadal šéfa SIS, aby využil všetky kapacity na plnenie povinností ohľadom bezpečnosti na Slovensku. „Ďalej som ho požiadal, aby SIS spolupracovala so zahraničnými partnermi a poskytovala všetky informácie,“ hovorí premiér.

Doplnil, že podľa medzinárodnych zložiek je v Európe až niekoľko stoviek potenciálnych individuálnych teroristov. „Navyše je v Európe 300-tisíc migrantov, o ktorých nič nevieme.“

Práve spoluprácu tajných služieb Fico považuje za najefektívnejší nástroj v zabránení ďalších útokov. Bezpečnostné organizácie pripúšťajú, že v Európe je dnes niekoľko stoviek osôb, ktoré môžu spáchať teroristický čin, pripomenul.

Potvrdzuje sa podľa neho absolútne prepojenie migrácie s terorizmom. Prostredníctvom migračných vĺn sa na územie Európy dostali organizované skupiny, ktoré mohli priniesť so sebou zbrane a výbušniny, zdôraznil.

Bezpečnosť je na prvom mieste

„Bezpečnosť obyvateľov Slovenska je na prvom mieste nášho záujmu,“ povedal Fico s tým, že verí, že kroky, ktoré Slovensko podniklo a podniká, sú správne a znižujú možnosť teroristických útokov, ktoré sa odohrávajú v iných krajinách.

Za výhodu v tejto súvislosti označil, že Slovensko nevpustilo na svoje územie žiadnych migrantov. Vyhlásil, že si stojí za všetkými vyjadreniami na adresu migrácie, ktoré v minulosti mal a rovnako aj za žalobou, ktorú Slovensko podalo ohľadom povinných kvót.

„Nemôžem povedať, že sa nikdy nič nestane, v hlavách teroristov môžu byť všelijaké plány, len to chceme eliminovať,“ odpovedal Fico na otázku, či krajine bezprostredne hrozí teroristický útok. Požiadal, aby jeho slová neboli vnímané ako strašenie, ale snaha poskytnúť verejnosti relevantné informácie.

zdroj: hnonline.sk

Andrej Kiska: Najjednoduchšie sa popularita získava strachom

Prezident Andrej Kiska nemá žiadne informácie, že by Slovensku hrozilo niečo zlé.

BRATISLAVA. Prezident Andrej Kiska nemá žiadne informácie o tom, že by sa na Slovensku malo udiať niečo zlé. V rozhovore pre denník SME hodnotí aktuálnu bezpečnostnú situáciu na Slovensku aj v Európe, riziká ruskej propagandy aj vnútropolitickú situáciu.

Len za posledný mesiac Európa zažila niekoľko teroristických útokov. Terorizmus sa dostáva do podvedomia ľudí a budí strach. Aj my novinári veľa rozmýšľame, akým spôsobom tieto udalosti vysvetľovať ľuďom. Ako tieto útoky menia našu spoločnosť?

„Aj ja ráno prichádzam s obavou k počítaču, čo sa kde stalo. Mám obavu, aj keď mi v noci zazvoní telefón. Rovnako ako mi po útokoch v Nice volal riaditeľ Slovenskej informačnej služby, aby mi vysvetlil, čo sa dialo a ubezpečil ma, že na Slovensku žiadne útoky nehrozia. Je to zvláštny fenomén, ktorý teraz žijeme. V západnej Európe pred dvadsiatimi rokmi boli teroristické útoky relatívne bežné: útočili talianske Červené brigády, nemecká frakcia tejto organizácie alebo aj ETA v záujme rôznych, aj separatistických ideálov. Dokonca počty obetí boli vyššie. Hoci sme sa počas socializmu cítili v našom policajnom režime relatívne bezpečne, počas útokov v Nice som si spomenul na (pozn. red. Oľgu) Hepnarovú, ktorá v roku 1973 nasadla do dodávky a zabila osem ľudí. Nenávidela celú spoločnosť. Takýto narušení jednotlivci boli vždy a aj budú. Dnes sa fenomén mení v tom, že chorí a frustrovaní jednotlivci, ktorí si nevedia nájsť svoje miesto v spoločnosti, sa snažia svoje činy ospravedlniť náboženstvom a sú fanatikmi aj k týmto činom vyzývaní.“
INZERCIA

Prečo, ale existuje pocit, že terorizmu pribúda?

„Nebezpečná stránka tohto fenoménu je, že sa z nich stávajú celebrity. Všade sa o nich píše. Spomeňte si na strelca z Devínskej Novej Vsi, ktorý zabil sedem ľudí v roku 2010. Ak by sa to udialo dnes, tak pravdepodobne do pol hodiny o ňom vie celý svet ako o potenciálnom teroristovi. Médiá z týchto ľudí robia negatívne celebrity a tak sa dávajú vzorce správania pre ďalších vyšinutých jednotlivcov. Dnes ráno som s veľkým záujmom zaregistroval stanovisko niektorých francúzskych médií, že nebudú zverejňovať mená a fotky teroristov.“

Teroristické útoky si bežní ľudia často spájajú s utečeneckou krízou. Niektorí politici toto zjednodušené vnímanie priamo podporujú. Neprispievajú tým aj oni k šíreniu atmosféry strachu?

„Žiaľ, je to tak. Paradoxne, drvivú väčšinu útokov spáchali ľudia, ktorí už dlhodobo žili v Európe. Jedna z úloh, ktorá stojí pred štátmi s migrantmi, je nastaviť pravidlá tak, aby sa títo ľudia vedeli integrovať. Nedávno mi predseda Nórskeho parlamentu rozprával, že oni v porovnaní so Švédskom, kde vznikali rôzne getá, podobné problémy nemajú, lebo nastavili presné pravidlá. Zároveň, vždy keď sa krajina rozhodne niekoho prijať, musí sa dôkladná kontrola urobiť pri vstupe, čo nie je jednoduché.“

zdroj: sme.sk