Americký prezident Barack Obama urobil ďalšie vyhlásenia o americkej role „poriadku“ v dnešnom svete. Podľa Obamu, sú to Spojené štáty, ktoré by mali stanoviť „pravidlá hry“ v globálnej ekonomike.

Tento názor vyjadril šéf Bieleho domu v článku pre noviny The Washington Post.

„V ázijsko-tichomorskom regióne Čína minulý týždeň diskutovala s ďalšími krajinami o regionálnom hospodárskom partnerstve, ktoré nebude brániť nekalej konkurencii, brániť slobodný a otvorený internet, nemôže poskytnúť práva americkým tvorcom, umelcom a filmárom. Našťastie má Amerika svoj vlastný plán, „napísal Obama vo svojom článku.

„Práve Spojené štáty mali stanoviť tón a napísať pravidlá. Práve USA musia urobiť rozhodnutie. A zvyšné krajiny by mali hrať podľa pravidiel, ktoré ustanovia Spojené štáty a jej partneri, a nie naopak, „zdôraznil Obama s náznakom, že Čína do zoznamu partnerov nepatria.

Tým zoznamom je zmluva o Transpacifickej spolupráci (TTP), ktorá zahŕňa 12 krajín ázijsko-tichomorského regiónu.

O podobnú zmluvu usilujú Spojené štáty s Európskou úniou (TTIP), ktorá však vyvoláva nielen pochybnosti, ale aj priamo odpor mnohých Európanov. Nielen, že je vyjednávanie tajné, ale, ako zverejnil denník Süddeutsche Zeitung, obsahuje pre Európu radikálne zníženie spotrebiteľskej ochrany. Navyše sa tak deje na základe praktického vydierania Spojenými štátmi – napríklad hrozbou obmedzenia dovozu európskych automobilov, ak sa na starom kontinente neuplatnia americké geneticky modifikované potraviny alebo hormonálne upravené mäso atď .. Ak toto sú ona Obamove americké „pravidlá“, ktorými chce imperiálnym tlakom prepísať európske právo, potom je na mieste viac ako zdržanlivosť a vznášať znepokojujúce dotazy a tlačiť na európskych lídrov.

zdroj: prvnizpravy.parlamentnilisty.cz