Národný bezpečnostný tím CSRIT.cz varoval pred novým vírusom, ktorý napáda domácnosti. Vírus sa zameriava výhradne na routery – vstupnú bránu pre pirátov. Napadnutých strojov majú byť v Česku tisíce.

Niekoľko mesiacov útočí na routery po celom svete vírus, ktorý napáda domácnosti a môže ohrozovať všetky zariadenia, ktoré sú k nim pripojené. Routery, ku ktorým sa užívatelia pripájajú drôte aj bezdrôtovo, nie sú chránené žiadnym antivírusom, ako je tomu u počítačov.

Mnoho prípadov je už potvrdené v zahraničí. V Česku máme potvrdený iba jeden prípad, ale odhady ohľadom počtu napadnutých routerov idú do tisícov.

Vírus si hľadá rôzne cestičky, ako do routerov preniknúť. Využíva k tomu prístupové heslá, ktoré užívatelia nechali v továrenskom nastavení alebo využíva bezpečnostné nedostatky. Po napadnutí dokáže vírus router prenastaviť tak, aby užívateľa vylákal na podvodné stránky, ktoré sa potom môžu tváriť ako tie, ktorý používateľ bežne využíva.

Problémy sa týkajú užívateľov, ktorí prijímajú internet prostredníctvom wi-fi a majú router so systémom airOS. Používatelia, ktorí používajú napríklad káblové rozvody či služby mobilných operátorov sú pravdepodobne v bezpečí.

NÁVOD: Ako spoznáte, že je váš router napadnutý?

Zavírený router spoznáte napríklad podľa toho, že vám prestane z pripojených počítačov úplne fungovať internetové pripojenie, alebo vám intrnet zobrazí iný web. Namiesto vyhľadávaných portálov sa poškodeným zobrazila hláška o nutnosti inštalácie flash playeru. Inštaláciou playeru sa však do PC stiahne ďalšie vírus. Útočníci tak razom majú prístup nielen k routeru, ale aj k pripojenému počítaču.

Ako sa môžu používatelia brániť? Možností je stiahnutie najnovšej aktualizácie firmvéru pre router. Ďalším odporúčaním je nepoužívať prednastavené prihlasovacie meno aj heslo a zakázať vzdialenú konfiguráciu.

zdroj: tn.nova.cz