Nový vírus vtáčej chrípky H7N9, ktorý bol objavený v Číne a ktorý si už vyžiadal vyše 40 mŕtvych, by sa mohol na jeseň rozšíriť po celom svete. Tvrdia to švédski vedci, na ktorých sa odvoláva tamojší portál The Local. Vírus v niektorých prípadoch odoláva aj liekom ako je Tamiflu, ktoré sa používajú proti chrípke u ľudí.

„Vírus je podľa všetkého pre ľudstvo nový. Postihnutá by mohla byť celá svetová populácia, ak naberie na sile,“ upozornila Annika Lindeová zo švédskeho Inštitútu pre kontrolu nákazlivých chorôb (SMI). Podľa nej by sa tak mohlo stať už na jeseň.

Vírus, ktorý sa objavil v Číne, je variantom vtáčej chrípky. Prvé prípady zdravotnícke úrady zaznamenali tento rok. H7N9 spôsobuje vážne infekcie dýchacie traktu. Odborníci u tohto vírusu zatiaľ nepreukázali, že sa môže šíriť z ​​človeka na človeka, niekoľko prípadov ale vyvolalo pochybnosti. Vedci varovali, že by vírus mohol zmutovať.

Chrípkový kmeň sa vyznačuje vysokou mierou úmrtnosti medzi nakazenými. Podľa záznamov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mu podľahlo najmenej 43 z viac ako 130 chorých. Úmrtnosť je však nižšia oproti vírusu H5N1, s ktorým sa svet potýkal pred desiatimi rokmi, ale vyššia ako u vírusu H1N1. Tento vírus, označovaný ako prasacia chrípka, spôsobil v rokoch 2009 až 2010 pandémiu, ktorá podľa WHO zabila 18 500 ľudí. Minuloročná štúdia uverejnená v lekárskom magazíne The Lancet však uvádza, že skutočný počet mŕtvych môže byť viac ako 280 000 ľudí.