Stvárnenie letúna Skylon od Reaction Egines pri vzlete.

Britská Aerokozmická firma Reaction Engines pracuje na letúne, o ktorom veria, že bude schopný doviezť pasažierov kamkoľvek na svete len za štyri hodiny. Tento letún by bol tiež schopný vyletieť aj do vesmíru.

Reaction Engiens hovorí, že na tomto lietadle je jediná naozaj nová technológia, ktorá také veci umožní: tj předchlazovač.

Šéfinžinier Alan Bond v nižšie uvedenom videu vysvetľuje, že vzduch vstupujúci do nového motorového systému „Sabre“ by mohol byť schladený o viac ako 1 000 stupňov Celzia za 0,01 sekundy.
[clear]

[clear]
Táto schopnosť by tryskovému motoru umožnila, aby bežal s vyšším výkonom, než je tomu dnes.

Vyšší výkon = vyššia rýchlosť. Dosť na to, aby letel päťnásobok rýchlosti zvuku, „dosť ľahko,“ hovorí Bond.

The Telegraph túto technológiu vysvetlil už v článku z konca roka 2012:
Tou prelomovou technológiou je chladiaci systém, ktorý využíva sústavu slaboučkých trubičiek usporiadanú podľa vzoru „víru“, a vyplnený kvapalným héliom, aby odvádzal teplo zo vzduchu a chladil ho na mínus 150 ° C, ako vstúpi do motora.

Za normálnych podmienok by to spôsobilo vymrznutie vlhkosti zo vzduchu s pokrytím motora námrazou, táto spoločnosť však tiež vyvinula metódu, ktorá zabraňuje, aby k tomuto došlo.

Táto spoločnosť dúfa, že nakoniec svoje chladiace technológie využije na postavenie lietadla, čo bude dopravovať 300 cestujúcich a poletí ako raketa. To bude „transformácia na vysokorýchlostnú aviatiku,“ hovorí Bond s dodatkom, že „v tomto nemáme konkurenciu. Sme unikátny. “

Samotné lietadlo bude na dĺžku merať 276 stôp (84 m) a menovať sa bude Skylon. Vzlietať bude horizontálne (ako lietadlo), čo oproti štandardnej rakete uľahčí znovu-použiteľnosť. Naviac ale k cene 1,1 miliardy dolárov za každý, má ešte jeden veľký nedostatok: Skylon nemá žiadne okná, čo je hlavný problém pre tých natešených, že sa preletí vesmírom.

U spoločnosti teraz prebieha proces testovania tohto systému.

Testovací let Skylon je plánovaný na rok 2019.

Zdroj: businessinsider.com