Vedci oslavujú prielom v liečbe rakoviny a dúfajú, že ohlási „novú éru“, pre tých, ktorí bojujú proti rakovinovým bunkám za pomocou vlastného imunitného systému.

Nové lieky na „imunoterapiu“ ukazujú „veľkolepé“ výsledky buď zastavením, alebo obrátením rastu ochorenia u viac ako polovice pacientov s pokročilým štádiom, podľa štúdie uskutočnenej britskými vedcami.

Výsledky, prezentované na výročnej konferencii American Society of Clinical Oncology v Chicagu, ukazujú, že dva lieky používané v kombinácii – tzv. ipilimumab a nivolumab poskytujú akési dvojaké zosilnenie prirodzeného imunitného systému organizmu, ktorý nie je schopný rozpoznať rakovinové bunky ako zdraviu škodlivé.

rakovina-nova-studia

Jeden z liekov zabráni rakovinovým bunkám byť nepozorovateľnými, „V podstate ich odhalí nášmu imunitnému systému,“ povedala Dr. Aine McCarthy z Cancer Research UK stanicu CNN. Druhý liek zosilnie počet imunitných buniek, ktoré potom môžu útočiť na nové odkryté rakovinové bunky.

„Tým, že použijeme tieto dva lieky súčasne, imunitný systém je schopný rozpoznať nádory, ktoré predtým neodhalil, reagovať na ne a potom ich zničiť,“ povedal Dr James Larkin, konzultant v Royal Marsden Hospital a vedúci výskumu vo Veľkej Británii stanici BBC.

Medzinárodná štúdia podporovaná výrobcami oboch liekov, Bristol Myers Squibbb testovala túto kombináciu na 945 pacientoch s pokročilým štádiom.

U 58% liečených pacientov, ich rakovina bola zastavená pred rastom na takmer rok. Nádory sa buď udržali stabilné, alebo sa zmenšili v priemere na 11.5 mesiaca. Ipilimumab použitý samostatne, mal len 19% účinnosť v zastaveniu alebo zmenšeniu nádorov, a to po dobu v priemere 2,5 mesiaca.

„U imunoterapie sme nikdy nevideli mieru zmenšenie nádoru o viac ako 50%, teda je veľmi významné vidieť také výsledky,“ dodal Larkin.

„Ide o liečebnú metódu, ktorá, ako sa domnievam, bude mať veľkú budúcnosť v liečbe rakoviny.“

Ďalšie lieky, viac nežiaducich účinkov

Vedci ale vyzývajú k opatrnosti, pretože štúdia odhalila, že mnoho pacientov malo závažné vedľajšie účinky vyplývajúce z kombinovanej liečby, pretože viac liekov v systéme znamená väčšiu šancu pre nežiaduce účinky.

V skutočnosti, 36% pacientov, ktorí dostávali lieky museli upustiť od štúdie, pretože ich vedľajšie účinky, ktoré zahŕňali zápaly žalúdka alebo čriev boli príliš vysoké pre ich pokračovanie.

Nell Barrie, hovorca Cancer Research UK povedal CNN, že liečba by mala byť vnímaná ako „ďalšia zbraň v arzenále“, ale že by bolo príliš predčasné očakávať, že ihneď nahradí operáciu alebo chemoterapiu.

Barrie uviedol, že kombinácia dvoch liekov by mohla byť použitá pre ťažko liečiteľné druhy rakoviny, ako je melanóm, na ktorý bola testovaná, alebo na pokročilé štádium rakoviny pľúc, alebo rakoviny, ktorá sa vo veľkej miere šíri v tele.

Na konferencii šéf lekárskej onkológie z Yale Cancer Centre, Rob Herbst nazval túto metódu ako „veľkolepú“ a myslia si, že sa pozeráme na „zmenu modelu v spôsobe, akým budú liečení onkologickí pacienti.“

Aj keď je príliš predčasné, hovoriť o budúcnosti týchto viac ako 900 pacientov zaradených do štúdie, Herbst bol v tejto otázke veľmi optimistický.

„Vidím, že to funguje u takmer každej rakoviny,“ dodal Herbst. „Určite je to potenciál pre dlhodobé prežitie a efektívnu liečbu.“

Výsledky vychádzajúce z klinických štúdií naznačujú, že sme na začiatku úplne novej éry v liečbe rakoviny. “

zdroj: svobodnenoviny.eu

Poznámka: Liečba rakoviny je dávno známa prírodným spôsobom, bez veľkých nákladov a bez poškodenia imunitného systému. Prečo sa asi nepostupuje touto cestou? Nová metóda lečby bude podľa predbežných informácii ešte drahšia ako chemoterapia. Takže ďaľší veľký biznis?