Bývalý šéf jednej z najväčších ťažobných spoločností Liu Han bol obvinený z organizovania zločinecko-mafianskej skupiny a úmyselnej vraždy.

Čínsky súd vyniesol rozsudok a uložil trest smrti miliardárovi Liu Hanovi, bývalému šéfovi jednej z najväčších ťažobných spoločností v Číne Hanlong Group, ktorý bol obvinený z organizovania zločineckej skupiny, túto informáciu priniesla čínska agentúra Xinhua.

Najvyšší ľudový súd v provincii Chu-pej v pondelok tiež vyniesol rozsudok a uložil trest smrti štyrom komplicom miliardára Liu Hana. Celkovo je v tomto prípade odsúdených 36 vysokopostavených ľudí. Päť z nich bolo odsúdených na trest smrti, päť z nich bolo odsúdených k trestu smrti s odkladom na dva roky, štyria boli odsúdení na doživotné väzenie a ďalších 22 bolo odsúdených k rozličným trestom odňatia slobody.

Spolu s miliardárom Hanom bol popravený jeho brat Liu Wei. Pred vykonaním trestu smrti súd povolil odsúdeným stretnúť sa s rodinami.

Liu Han bol obvinený z organizovania “zločineckej skupiny” a úmyselnej vraždy. Podľa obžaloby, členovia skupiny organizovaného zločinu vykonávali trestnú činnosť od roku 1993 a to najmä v provincii S’-čchuan. Skupina na čele s Liu Hanom mala údajne nezákonne pod kontrolou celý rad odvetví miestneho hospodárstva, čím “získavala obrovské zisky a vážne narúšala ekonomiku a hospodársky a sociálny poriadok”.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne zdroje oznámila, že Liu Han bol niekdajším asistentom najstaršieho syna bývalého ministra verejnej bezpečnosti Zhoua Yongkanga, ktorý sa podieľal na najväčšom korupčnom škandále v histórii novej Číny.

zdroj: hlavnespravy.sk