Noviny Washington Post napísali, že Ukrajinci súhlasia s tým, že budú uväznení za vyhýbanie sa vojenskej službe, len aby sa nemuseli zúčastňovať bojových akcií na východe Ukrajiny. Tým, ktorí sa vojenskej službe vyhýbajú, a dezertérom hrozia pokuty a väzenie od dvoch do piatich rokov. Ukrajincov to však nezastavuje.

„Ja radšej budem sedieť tri roky vo väzení, kde mi dajú najesť a kde budem v bezpečí, než aby som išiel slúžiť. Táto vláda je pri moci už rok a ja aj naďalej musím pracovať dva dni na to, aby som si mohol kúpiť bochník chleba. Za takú vládu bojovať nechcem „, cituje WP slová dvadsaťšesťročného zamestnanca hutníckeho podniku Andreja, ktorý bol povolaný v marci.

Andrej žije vo Slavjansku, ktorý sa od polovice apríla minulého roka do začiatku júla nachádzal pod kontrolou domobrancov. Sympatie obyvateľov sú aj naďalej rozdelené a zo 40 Andrejových známych, ktorí boli povolaní, sa chystá ísť bojovať len jeden.

„Bojovali sme za nezávislosť a za právo žiť a pracovať vo vlastnom regióne. Keď prišla armáda, tak nás dva mesiace v kuse ostreľovala. A teraz mám ísť za ňu bojovať? Ja si to nemyslím „, cituje Andrejov list.

Dokonca aj tí Ukrajinci, ktorí sa zúčastnili protestov na konci roku 2013 a na začiatku roku 2014, nechcú ísť do armády, pretože sa boja o život.

„Ja som sa už dávno rozhodol, že nebudem na povolávací rozkaz reagovať. Absolútne ma nezaujíma účasť v tomto konflikte. Oni (úrady a veliteľstvo – pozn. red.) Mali konať efektívnejšie, aby obmedzili straty. Ja nechcem zoznamy obetí dopĺňať „, uvádza WP slová dvadsaťpäťročného zamestnanca kyjevskej mimovládnej organizácie Igora.

Ukrajinskú armádou zmietajú problémy, medzi ktorými je úplatkárstvo u odvodových komisií a neefektívny systém náboru a prípravy nových vojakov. Okrem toho, rodiny zabitých vojakov musia veľmi často tvrdo bojovať o to, aby dostali podporu, ktorú im štát prisľúbil.

„Nerozumieme, za čo bojujeme, vláda nehovorí ľuďom nič o cieľoch tejto vojny“, cituje vydanie vojenského analytika Alexeja Arestoviča, ktorý poznamenáva, že dokonca ani po roku bojov sa konflikt na Ukrajine oficiálne nenazýva vojnou.

Skôr médiá oznámili, že mobilizácia na Ukrajine, ktorá bola vyhlásená na začiatku roku 2015, skrachovala. Obyvatelia Ukrajiny si začínajú uvedomovať „reálnu a strašnú“ cenu vojny. Podľa ich názoru sa konflikt od apríla 2014 premenil na „krvavý vyčerpávajúci mlynček na mäso“, ktorý si podľa rôznych zdrojov vyžiadal od 5.000 do 50.000 vojakov i civilistov.

zdroj: act24.cz