Minimálna mzda sa nebude vzťahovať na zamestnancov mladších ako 18 rokov a tiež na dlhodobo nezamestnaných do šiestich mesiacov od nástupu do práce .

Berlín – Nemecká vláda schválila zavedenie plošnej minimálnej mzdy vo výške 8,50 eura ( 233 korún ) za hodinu . Nové pravidlá majú začať platiť od 1. januára 2015 .

Podľa plánov kabinetu kancelárky Angely Merkelovej by mal príslušný zákon ešte pred prázdninami prerokovať Spolkový snem .

“ Minimálna mzda je predovšetkým dobrá správa pre tých ľudí , ktorí tvrdo pracujú , ale dostávajú tak malé platy , že z nich nemôžu vyjsť . Týmto zákonom sa teda postaráme o mzdovú spravodlivosť , čo je dobré pre súdržnosť Nemecka , “ hovorí ministerka práce Andrea Nahlesová . “ Z minimálnej mzdy budú mať výhody všetci zamestnanci vo všetkých odvetviach na východe i na západe , “ dodala .

Jednotné pravidlo doteraz chýbalo
V Nemecku doteraz zákon výške minimálnej mzdy nestanovil . Najnižšia platy určovali v niektorých odvetviach dohody odborov so zamestnávateľskými zväzmi . Úroveň minimálnej mzdy sa tak líšila podľa odborov i podľa spolkových krajín .

Zavedenie plošnej minimálnej mzdy bolo jedným zo základných požiadaviek sociálnych demokratov ( SPD ) pri rokovaniach s konzervatívnou úniou CDU / CSU o vytvorenie vlády . SPD svoj ​​názor presadila aj napriek obavám niektorých zamestnávateľov , že stanovenie minimálnej mzdy môže ohroziť pracovné miesta v málo platených odvetviach .

Vládou schválená norma však niektoré z výčitiek podnikateľov zohľadnila . Minimálna mzda sa tak nebude vzťahovať na zamestnancov mladších ako 18 rokov a na študentov a učňov , ktorí v ​​rámci prípravy na zamestnanie absolvujú vo firmách praktickú prípravu .

Výnimka pre dlhodobo nezamestnaných
Na minimálnu mzdu nebudú mať nárok ani dlhodobo nezamestnaní v prvých šiestich mesiacoch po nástupe do práce .

Výnimku pre dlhodobo nezamestnaných kritizuje najväčší nemecký odborový zväz Verdi . Nahlesová ale dnes opatrení obhajovala . Podľa nej uľahčí výnimka dlhodobo nezamestnaným nástup do prvej práce , pretože ich prijatie bude pre zamestnávateľa výhodné z hľadiska nákladov . Ministerka ale nevylučuje , že by sa v budúcnosti mohla táto úprava zmeniť . “ V roku 2016 preveríme , či to malo pre nezamestnaných pozitívny , alebo negatívny vplyv , a v prípade potreby zákon upravíme , “ povedala Nahlesová .

Zatiaľ čo Nemci by sa mali v prepočte dočkať najmenej 233 korún na hodinu , v Českej republike predstavuje minimálna mzda 50,60 korún . A na Slovensku 2,02 EURA.

autor : ČTK