Úrady nemeckého mestečka Nieheim kvôli migrantom vysťahovávajú nájomníkov z obecných bytov, napísal týždenník Stern. Podľa jeho zistení jedna žena musela domov opustiť po 16 rokoch, ktoré v ňom strávila. Mesto jej oznámilo, že do jej bytu budú umiestnení utečenci.

Nie je to prvý podobný prípad. Na niektoré iné upozorňovali nemecké médiá v uplynulých týždňoch.

Problémy s ubytovaním utečencov nemajú len veľké mestá, ako je Mníchov, ale aj mnoho malých obcí, poznamenal časopis. Veľakrát majú obce len niekoľko dní a v extrémnych prípadoch dokonca iba hodiny na to, aby pripravili ubytovanie pre celé rodiny.

6400 obyvateľov Nieheimu v Severnom Porýní-Vestfálsku sa z tohto dôvodu stretlo s kontroverzným krokom úradov: nájomníkom bytov patriacich mestu bolo oznámené, že musia preč, aby sa mohli nasťahovať migranti.

Medzi takto postihnutými je okrem iného 51 ročná Bettina Halbeyová. Už 16 rokov žije v byte s veľkosťou 90 metrov štvorcových. Na jar sa nad ňu prisťahovali migranti a teraz v malom podkrovnom byte žije sedemčlenná rodina. Vychádza s nimi dobre, dokonca im požičala televízor. Ale 1. septembra dostala od mesta list, ktorý jej oznamoval, že sa musí do mája budúceho roka odsťahovať. V jej byte budú ubytovaní utečenci.

„Nemôžem to pochopiť, v Nieheimu je plno voľného miesta,“ sťažuje sa. Niečo podobné sa podľa nej stalo slobodnej matke bývajúci na prízemí. Tá má vraj do augusta budúceho roka čas na to, aby si s dvoma deťmi našla nový domov.

Nemecko tento rok očakáva príchod približne 800 tisíc utečencov. Podľa dostupných informácií už ich od začiatku roka dorazilo viac ako pol milióna. Z veľkej časti ide o moslimov z nepokojných oblastí Blízkeho východu alebo o imigrantov z Afriky. Nemecko je voči utečencom ústretové, ale časť verejnosti je proti prijímaniu utečencov, najmä na východe krajiny.

zdroj: tyden.cz