BRATISLAVA – Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier pohrozil, že podnikne právne kroky voči krajinám Európskej únie, ktoré odmietli prijať utečencov v rámci programu pridelenia kvót.

Steinmeier v rozhovore pre nemecký týždenník Der Spiegel uviedol, že ak neexistuje iná cesta, tieto problémy budú riešené prostredníctvom vhodných právnych krokov a dodal, že Európa je právnym spoločenstvom, uviedol denník The Guardian.

Vztýčený prst nad Slovenskom a Maďarskom

Nemecký minister hovoril konkrétne o Slovensku a Maďarsku. Obidve tieto krajiny sa vyhrážajú právnymi krokmi voči kontroverznému systému kvót.

Slovensko minulý mesiac vyhlásilo, že sa bude sťažovať proti kvótnemu plánu EÚ na prerozdelenie 160-tisíc utečencov a migrantov v rámci bloku.

Len pár migrantov vstúpilo na Slovensko počas svojej cesty do západnej Európy a dokonca len niektorí zo žiadateľov o azyl sa rozhodli, že tu ostanú. V rámci systému kvót EÚ Bratislava očakáva prijatie len približne 2300 migrantov.

V stávke sú otvorené hranice v Európe

“Európska solidarita nie je jednosmerná cesta,” uviedol Steinmeier, “tí, ktorí odmietajú prijať utečencov musia vedieť, čo je v stávke – otvorené hranice v Európe.”

Schengenský priestor v Európe je označovaný za jeden z najvýznamnejších úspechov a Európska komisia opakovane vyjadrila obavy, zo znovuzavedenia hraničných control v budúcnosti.
Lídri EÚ sa vo štvrtok 17. decembra dohodli na termíne koncom júna, kedy sa definitívne rozhodne o nových hraniciach a pobrežných hliadkach na spomalenie prílivu migrantov cez vonkajšie hranice 28 krajín.

Lídri tiež vyzvali na urýchlené dodanie sľúbených troch milliárd eur na pomoc pre utečencov v Turecku ako výmenu za tureckú pomoc pri zastavení prílivu migrantov.

Po sérii mimoriadnych summitov v tomto roku predstavitelia EÚ uznali, že boli príliš pomalí pri vykonávaní spoločnej stratégie riešenia najhoršej utečeneckej krízy v Európe od druhej svetovej vojny.

zdroj: aktualne.atlas.sk