Firma vysvetľuje drahé pomôcky pre školy: Na sifóne sme sa nadreli!

Tak toto je na tom také drahé! Po odhalení, že organizácia pod ministerstvom školstva nakúpila didaktické pomôcky za viac ako 8 miliónov eur, sa konečne ozvala aj firma Kvant, ktorá ich štátu dodala.

Najviac rozruchu vyvolal sifón za 271 eur, keďže bežne sa v obchode dá kúpiť za zlomok tejto ceny. Spoločnosť však argumentuje, že to nie je len taký obyčajný sifón, ale za jeho výrobou je poctivá práca na jeho jednotlivých častiach.

Na drahé pomôcky pre školákov upozornili na sociálnych sieťach samotní učitelia. Firma Kvant však oponuje, že cena je primeraná, pretože ide o učebnú pomôcku s vysvetlením technického princípu. „Bolo potrebné navrhnúť didaktický model vrátane grafiky, manuálov, animácie s vysvetlením princípu fungovania (vrátane autorských práv), balenia a distribúcie,“ tvrdí Miriam Slobodová z Kvantu. Na druhej strane však dodáva, že model sifónu obsahuje dva odnímateľné najpoužívanejšie typy sifónov. „Bol použitý odolný materiál podkladovej dosky s ABS hranami so sieťotlačou a pevnými úchytmi umožňujúcimi rozobrať model v prípade potreby,“ skonštatovala Slobodová. Celkovú cenu 8,8 milióna eur považuje za primeranú náročnosti projektu, ktorý prešiel cez elektronickú aukciu. „Po nej už nebolo možné upravovať ceny jednotlivých položiek ani režijné náklady a maržu spoločnosti rozložiť rovnomerne na všetky položky,“ zakončila firma Kvant.

V minulosti pritom tá istá spoločnosť dodávala sifóny za 73 eur. „Cenový rozdiel vznikol na základe rozdielnych technických špecifikácii, pretože išlo o rozdielne projekty,“ vysvetlila spoločnosť. Sám minister školstva Juraj Draxler na vysoké ceny nereagoval. Inštitút odborného vzdelávania, ktorý súťaž zrealizoval, tvrdí, že nemohli rozdeliť predmet zákazky „napriek tomu, že by pri obstarávaní jednotlivých položiek teoreticky mohli byť vysúťažené nižšie ceny“. Celkovo sa súťažilo o dodanie 62 súborov didaktických pomôcok. „Napriek tomu sa pri niektorých položkách podarilo získať cenu, ktorá je nižšia ako trhový priemer,“ dodala Lenka Dorčáková z Inštitútu.

Na tomto modeli sa učia v odborných školách.

Na tomto modeli sa učia v odborných školách.

Čo si zarátali do 271 eur za sifón
[list icon=“check“ icon_color=“red“]

  • návrh modelu
  • grafika a manuály
  • animácie s vysvetlením princípu fungovania
  • autorské práva
  • balenie a distribúcia
  • odolný materiál podkladovej dosky so sieťotlačou
  • pevné úchyty
  • samotný sifón – najpoužívanejší typ
  • marža spoločnosti

SPOLU 271 €

[/list]

zdroj: cas.sk