Cenotvorba pri vode sa bude vytvárať po novom.

Za vodu si priplatíme. Dôvodom sú vraj vysoké investície do výstavby kanalizácii a čistiarní, ku ktorým sme sa zaviazali pri vstupe do Európskej únie. Paradoxom je, že najviac na to doplatia ľudia s nulovým odberom. Informáciu prinieslo spravodajstvo RTVS.

„Úrad vyhláškou stanovil len pravidlá, ako sa tieto investície premietnu do konečných cien. Preto pôjdu ceny vody od budúceho roka nahor,“ povedal hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Radoslav Igaz.

Cenotvorba pri vode sa bude vytvárať po novom. Jednu časť tzv. fixnú zložku by mali platiť aj ľudia, ktorí sú na vodovod napojení, ale majú nulový odber. Vodárne argumentujú tým, že správca má náklady aj na údržbu siete.

Vraj „Ide o spravodlivejší prístup rozdelenia ceny medzi odberateľmi, podobne ako pri iných sieťových odvetviach, ako je energetika (plyn, elektrina). Tam tiež musí každý odberateľ platiť za pripojenie (elekrometer/plynomer) fixnú sadzbu bez ohľadu na to, či energiu odoberá alebo nie,“ napísali pre RTVS vo svojom stanovisku vodárenské spoločnosti.

Ľudia bez odberu by tak podľa prepočtov Regulačného úradu mali po novom platiť približne 18 eur ročne. Na druhej strane by sa zmena mohla pozitívne odraziť v domácnostiach, ale aj firmách s veľkou spotrebou.

ÚRSO ale zdôrazňuje, že v súčasnosti sú ceny vody na Slovensku v porovnaní s európskym priemerom podstatne nižšie.

zdroj: tvnoviny.sk